En büyük şov başlıyor

İstanbul Autoshow 2012'de 45 markanın toplam 500'e yakın modeli sergilenecek.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektörü, en büyük şovuna yarın başlayacak.

Dünya ve Avrupa lansmanlarıyla markaların adeta güç gösterisi yapacağı fuarın açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yapması bekleniyor.

Yarın basın ve VIP günüyle ilk kez kapılarını TÜYAP'ta açacak olan, 2 yılda bir düzenlenen ve bu yılki konsepti ''Sektörün güç gösterisi'' olan fuarda, 500'e yakın model sergilenirken, 4'ü dünya prömiyeri olmak üzere 31 yeni model ilk kez otomobil severlerin beğenisine sunulacak. Fuarı 2-12 Kasım tarihlerinde 600 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Geçen yılki zirvenin ardından sakin bir tempoyla yoluna devam eden sektörde, tam artıya geçildiğinde gelen 1600 cc altı otomobillere gelen yüzde 3'lük ÖTV artışıyla moraller bozulmuştu. Bu yıl model yılının da ocak ayı itibariyle devreye girecek olmasıyla kafalar karışsa da, fuarın getireceği tempoyla markalar yılı geçen yılın yüzde 10 kadar altında tamamlamasını öngörüyor.

Öte yandan markaların fuarda tanıtacağı pek çok modeli, aynı anda pazara sunacak olması, yüzleri güldürüyor. 2 yılda bir düzenlenen ve Türkiye'deki bu alanda tek uluslararası fuar olan Auto Show 2012, 2013'te pazara sunulacak araçların da boy göstermesi açısından firmalara moral veriyor.

-Fuarda 4 modelin dünya prömiyeri yapılacak-

Fuarda dört modelin dünya prömiyeri yapılırken, 31 modelin ise Türkiye ve Avrupa prömiyerleri gerçekleşecek. Fuar bu yıl Fransız üreticiler Peugeot, Citroen ve Renault'nun dünya prömiyerlerine ev sahipliği yapacak. Fransız otomotiv üreticisi Peugeot, uluslararası basın test sürüşlerini Antalya'da yaptığı sedan modeli 301'i ilk kez görücüye çıkartacak.

Citroen ise yine sedan sınıfındaki C-Elysee modelinin dünya tanıtımlarını İstanbul'da yaparken, bir diğer Fransız otomotiv üreticisi Renault da, Türkiye'de üretilen Fluence modelinin makyajlı hali ile yeni Symbol modellerinin dünya tanıtımlarını İstanbul Auto Show'da gerçekleştirecek.

BİZE ULAŞIN