Putin Türkiye'de 'Gaz'a geliyor

Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Türkiye ziyareti sırasında Rus otomotiv devi GAZ ile Türk Mersa şirketinin Adapazarı'ndaki montaj fabrikasının açılışını yapması bekleniyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rusya'nın en büyük otomotiv şirketlerinden GAZ'ın Türkiye'deki fabrikasının açılışını yapması bekleniyor. 3 Aralık'a ertelenen Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) zirvesi için Türkiye'ye geleceği söylenen Putin, ziyaret yine iptal edilmezse GAZ'la, Türk Mersa Otomotiv'in Adapazarı'nda gerçekleştirdiği montaj fabrikasının açılışına katılacak. Putin'in kasımda yapılması planlanan Türkiye ziyareti, son anda açıklanmayan nedenlerden iptal edilmişti. 15 milyon euroluk yatırımla Adapazarı'nda kurulan tesiste, hafif ticari araç üretimi gerçekleştiriliyor. Bu yıl için 300 adetlik araç üretimi planlanırken 2013'te bu rakam 2 bin 500'e çıkacak. 10 bin metrekarelik tesiste üretilen araçlar Kuzey Afrika ülkeleri ve Avrupa pazarlarına da ihraç edilecek. Adını ünlü yazar Gorki'den alan (Gorkovsky Avtomobilny Zavod) ve 50 bin çalışanı bulunan GAZ, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya ve diğer BDT ülkelerinde önemli pazar payına sahip. GAZ'ın ana vatanı Rusya hafif ticari araç pazarında ki payı yüzde 52.

Üretim üssü olacak

2004'te Türkiye'ye giriş yapan, daha sonra faaliyetlerine ara veren GAZ, distrübütörü Mersa Otomotiv'le Türkiye'de atağa geçti. Mersa, otomotiv sektöründe uzun yıllardır yetkili satıcı ve satış sonrası servis hizmeti veriyor. GAZ ile Mersa'nın ortak yatırımı nedeniyle geçen temmuz ayında düzenlenen basın toplantısında konuşan GAZ Ticari Araçlar Rusya Satış ve Pazarlama Direktörü Oleg Markov, Türkiye'yi Afrika ve Avrupa'ya açılmalarını sağlayacak önemli bir üs olarak gördüklerini söylemişti. Markov, "Türkiye ihracatta istediğimiz başarıları elde etme yolunda en fazla önem verdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Burada kurulan montaj üretim hattı ile Avrupa pazarlarına açılmayı hedefliyoruz" diye konuşmuştu.

BİZE ULAŞIN