Mercedes Benz ticari geliyor

Mercedes Benz, hafif ticari segmentine iddialı bir giriş yapıyor. İşte Citan modelinin özellikleri...

Önde gelen otomotiv üreticilerinden Mercedes Benz, hafif ticari segmentine iddialı bir giriş yapıyor. Şirket, Autoshow 2012'de sınıfının en iddialı hafif ticari aracı olarak tanıttığı Citan modelini 3 Aralık'ta satışa çıkaracak. Yeni modelini geliştirirken Türkiye pazarındaki hafif ticari araç müşterilerinin beklentilerini dikkate alan Alman otomotiv üreticisi, hem aileler, hem de iş amaçlı kullanım için tasarladığı Citan'ın kullanıcısının bütün ihtiyacına cevap vereceğini ifade ediyor.

Mercedes Benz'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, Citan'ın geliştirme sürecinde Türkiye pazarındaki hafif ticari araç müşterilerinin belirgin bir rol oynadığı vurgulandı. Bunda, Türkiye'nin, Avrupa'daki en geniş hacimli ikinci küçük ticari araç pazarı olmasının etkili olduğu ifade edilirken, aracın geliştirmesi sırasında Mercedes-Benz Türk AŞ yöneticilerinin aktif olarak Citan'ın Türkiye şartlarına en uygun, hem aile, hem de iş kullanımını destekleyecek şekilde geliştirilmesi için katkıda bulunduğunun altı çizildi.

Bu çerçevede proje aşamasında pilot olarak seçilen 5 Avrupa ülkesine (Almanya, İspanya, Fransa, İtalya, İngiltere) Türkiye'nin de dahil edildiği kaydedilen açıklamada, "Tüm pilot ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de geniş kapsamlı bir pazar araştırması ve fokus grup çalışmaları yapıldı. Böylece Avrupa pazarlarında ağırlıklı olarak ticari kullanıma hitap eden panelvan versiyonları üzerinde durulurken, Türkiye pazarı için hem aile, hem iş kullanımına uygun olan kombi modelinin özellikleri Türkiye'deki kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde belirlendi." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, düşük yakıt tüketimi ve düşük işletme maliyetlerine sahip Citan'ın üç farklı dizel motor seçeneğiyle satışa çıkarılacağı, aracın; sınıfında tek olan stabilite programı, fren asistanı, ABS'nin yanı sıra koltuklarda ön, yan ve perde hava yastıkları, vites değiştirme göstergesi, akıllı akü yönetim sistemi gibi birçok özelliğinin bulunduğu da kaydedildi.

BİZE ULAŞIN