Savcılık, Borusan'a soruşturma başlattı

Engin Yakut, "Mahkemenin 'motoru sökün' yazılı kararına rağmen, Borusan Otomotiv yetkilileri bu karara direndi ve uygulamadı. Biz de bunun üzerine suç duyurusunda bulunduk. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, şüpheli Borusan hakkında başlattığı soruşturma devam ediyor" diye konuştu.

Savcılık, Borusan'a soruşturma başlattı
Aralarında Reuters, Amerikan Bloomberg'in de bulunduğu yabancı 382 gazete ve haber ajansında yayımlanan Land Rover Company'ye Türkiye'de açılan toplatma davasında şok gelişme yaşandı. Türk işadamı ve avukat Engin Yakut, Land Rover'ın Türkiye distribütörü olan Borusan Otomotiv hakkında 'Dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik ile mahkeme kararlarını uygulamama tehdit ve gasp' suçlarından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞINA ŞİKAYET

Engin Yakut, "Soruşturma sonucunda Borusan yöneticileri hakkında, 27 yıl hapis istemiyle ceza davası açılabilir. Önümüzdeki günlerde distribütör firma için Cumhurbaşkanlığı makamına da şikâyette bulunacağız" diye konuştu. Yakut'un avukatı Candaş Gürol ise emniyet müdürleri, hakim ve bilirkişi heyetinin, 'tanık' sıfatıyla dinlenmesini talep ettiklerini söyledi.

KARARI UYGULAMIYOR İDDİASI

Engin Yakut, şunları anlattı: Range Rover ciplerdeki arızaların tespiti için 12. Sulh Hukuk Mahkeme Hakimi ve üç bilirkişisiyle Borusan Oto İstinye'ye keşfe gittik. Ancak şirket, mahkeme emrini uygulamadı. Mahkeme tarafından verilen 'motoru sökün' yazılı kararına rağmen, Borusan Otomotiv yetkilileri bu karara direndi. Biz de bunun üzerine suç duyurusunda bulunduk. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, başlattığı soruşturma devam ediyor."

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 12.Sulh Hukuk Mahkeme Hakimi Metin Özdemir ve üç bilirkişinin de 'tanık' sıfatıyla dinlenilmesi talep edildi. Engin Yakut'un verdiği bilgiye göre savcılık, Borusan Otomotiv yöneticilerinin de ifadelerinin alınması için Sarıyer Emniyet Müdürlüğü'ne talimat yolladı.

AYNI MODEL ARAÇLARDA 'ÜRETİM HATASI' İDDİASI

Engin Yakut "Yıldız ve İstanbul Teknik Üniversiteleri'nden 13 bilim adamı, "Range Rover Vogue cip'ler için, fabrika hatalı" raporu verdi. Raporda seri arızalar ülke genelindeki bütün modellerde olabilir notu düşüldü. AB Parlamentosu ve AB Komisyonu'na da başvurumuzu yaptık. Toplatma davası sadece Türkiye değil, dünya medyasında da geniş yankı buldu. Dava, 17 Eylül'de İstanbul 1.Tüketici Mahkemesi'nde görülecek" dedi.

'DELİLLERİ KARARTIYORLAR'

Yakut "Borusan'da 13 Range Rover araç dışında başka arızalı araçlar da var. Bunların açığa çıkmasını önlemek için Türk mahkemelerinin kararları uygulanmıyor. Borusan, resmi evrakları başkalarının adına düzenleyerek sahtecilik yapıyor. Servisteki aracımıza da zorla el koyarak gasp ettiler" diye konuştu.

EMNİYET MÜDÜRLERİ TANIK OLDU

Borusan Otomotiv'in söz konusu arızalı aracı geri vermeyerek gasp edildiğini söyleyen Engin Yakut, "Tehdit üzerine Firuzköy Emniyet Amirliği'ne gidip şikayetçi olduk. Bu konuyla ilgili 12.Sulh Hukuk Hakimi Metin Özdemir, Beylikdüzü İlçe Emniyet eski Müdürü Seçkin Çengeloğlu ile Esenyurt İlçe Emniyet eski Müdürü Bülent Köksal'ın da aralarında bulunduğu 8 ayrı tanığın dinlenilmesini talep ettik" dedi. (Akşam)

BORUSAN YÖNETİMİNDEN KONU İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Şirketimiz Borusan Otomotiv 30 yılı aşkın bir süredir lüks otomobil segmentinde yer alan birçok otomobil markasını ithal etmekte ve bu araçların dağıtım, satış ve satış sonrası hizmetlerini yerine getirmektedir.

Şirketimiz yine bu 30 yıl boyunca adli ve idari merciler tarafından alınan her kararı istisnasız biçimde uygulamıştır; bundan sonra da uygulamaktan imtina etmeyecektir.

Sayın Engin Yakut ve Avukatı Sayın Candaş Gürol tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verildiği belirtilen suç duyurusu dilekçesindeki "mahkeme kararını yerine getirmeme" iddiası doğru değildir. Bu iddia doğrultusunda basında yer alan haber ve bilgiler de gerçeği yansıtmamaktadır. Bu konuda kurumumuz servis yetkilisi, ilgili makamlara gerekli açıklamaları yapmış olup, söz konusu şikâyetin "takipsizlik" ile neticelenmiş 2014 yılında yapılan haksız ve yersiz bir şikâyetin birebir aynısı olduğu da bu vesile ile anlaşılmıştır. Aynı konuda ve hatta aynı dilekçe ile yapılmış bu mükerrer şikâyetin de yine takipsizlikle sonuçlanması olağandır.

Soruşturma devam etmektedir. Ancak ne var ki belirli aralıklarla rutin bir şekilde yapılan, kamuoyunu basın yoluyla yanlış bilgilendiren bu haberlerle, Firmamızın ticari itibarının hedef alınmakta olduğu anlaşılmaktadır.
İlgili şahıs yasa ve etik tanımaz tavrını sürdürerek Firmamız adını karalayıcı tutum ve davranışlarını maalesef ki sürdürmüştür. Bu mesnetsiz iddialarının muhatabının, Firmamızın değil, aracının ithalatçısının olması gerekirken, medya organlarını da etkileyerek ısrarla tarafımıza yöneltmeye devam etmiştir. Borusan Otomotiv olarak bugüne kadar müşteri memnuniyeti gibi üzerinde özenle durduğumuz ve işlerimizin odak noktası olarak gördüğümüz bu gibi önemli bir konuda, gelinen durum itibari ile ilgili kişi hakkında hukuksal süreci başlatmak zorunda kalacağımızı açıklamak isteriz.

Ayrıca kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından, Sayın Engin Yakut'un yaşadığı sorun hakkında aşağıdaki noktalara dikkat çekmek istiyoruz.
1- Sayın Engin Yakut sahip olduğu Land Rover marka aracı bu markanın resmi ithalatçısı olan şirketimiz Borusan Otomotiv'den satın almamıştır.
2- Haber konusu aracın "İstanbul'daki bir galeri" olarak tarif ettiği bir şirketten satın almıştır. Dolayısıyla bu araç ile ilgili olarak yaşadığı sorunlar karşısında şirketimiz Borusan Otomotiv'in ithalatçı sıfatı yoktur ve bu nedenle herhangi bir yasal sorumluluğu da bulunmamaktadır.
3- Sayın Yakut'un, aracın ithalatçısı 3. kişi aleyhine çeşitli davalar açmış olduğu bilinmektedir.
4- Bunun yerine şimdi de Land Rover markasını ve onun Türkiye'deki resmi ithalatçısı ve dağıtıcısı olan şirketimizi, mesnetsiz ve haksız gerekçeler ile zan altında bırakarak, haksız bir sonuç elde etmeye çalışmaktadır.
5- Borusan Otomotiv'in satıcısı ve/veya ithalatçısı olmadığı "Grey Market" araçlara ilişkin hukuki bir sorumluluğu olmadığı bugüne dek pek çok yargı kararıyla doğrulanmıştır. Bu tip araçlara ilişkin olarak şirketimiz aleyhinde açılan davalar, açık hukuki düzenlemelere paralel ret kararları ile sonuçlanmıştır.
6- Sayın Yakut'un 2014 yılında benzer bir iddia ile yaptığı şikâyet takipsizlikle sonuçlanmış, itirazı da reddedilmiştir. Bu eylemleri ile Sayın Yakut, temsil ettiğimiz markalarımıza ve kurumumuzun itibarına haksız yere zarar vermekte olup, bu hususta kurumumuzu gerekli hukuki tedbirleri almak durumunda bırakmaktadır.

BİZE ULAŞIN