Arazi efsanesi 75 yaşında

Türkiye’de sınıfına adını veren Jeep, günümüzün modası arazi araçlarının öncüsü olarak 75’inci yaşını kutluyor

Arazi efsanesi 75 yaşında
Otomobil dünyası hayata at arabalarının karoserleriyle başlasa da zamanla ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda farklı formlara büründü. Böylece sınıflar ya da diğer bir deyişle segmentler ortaya çıktı. Bu gelişim günümüzde de sürüyor; ancak, bazı yenilikler bir sınıfın farklı yorumu şeklinde gerçekleşirken bazıları daha önce hiç karşılaşmadığımız sınıflar da olabiliyor. 1940'lı yıllara doğru giderken otomobil dünyası yepyeni bir sınıfla tanıştı. Bu otomobil hem insan hem de yük taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştı ama yollarda değil, savaş meydanlarında. İkinci Dünya Savaşı Avrupa'yı kavurmaya başladıktan sonra, ABD Hükümeti Temmuz 1940'ta ABD Ordusu'nun ihtiyacı olan çok amaçlı bir araç geliştirmesi için 135 markayı davet etti. Bu markalardan sadece üçü istenen özelliklerde araçlarıyla ihaleye girdi. Bu firmalardan biri olan Willys- Overland, Willys Quad adlı konseptiyle iki rakibini geride bırakmayı başardı. Bu arada ABD Ordusu minimum ağırlık sınırını 980 kg'a çıkararak imkansızın önüne geçmiş oldu. Yapılan testlerden başarıyla geçen ve ağırlık limitinin 181 kg altında kalmayı başaran Willys-Overland, savaş boyunca 368 bin adetten fazla MA ve MB modellerini üretti. Pratik kullanımı, asker, ağır silah ve yükleri zorlu arazi şartlarında bile başarıyla taşımasıyla askerlerin en sevdiği savaş araçlarından biri olan Willys-Overland MA ve MB, arazi aracı adını verdiğimiz ve günümüzde SUV'a devşirilen sınıfın doğuşunu sağlamış oldu.

İSMİ ÇİZGİ ROMANDAN GELİYOR
Peki, Jeep ismi nereden geliyor? İki söylentiden ilki General Purpose'un (Genel Amaçlı) kısaltması olan GP'den geldiğini söylüyor. İkincisi ise bir hayal kahramanıyla ilgili: Temel Reis (Popeye). 1930'larda çizgi roman olarak yayınlanan Temel Reis'in olağanüstü yeteneklere sahip evcil hayvanı jeep-jeep diye bağırıyordu. Olağanüstü yetenekleri sebebiyle Jeep isminin marka olarak kullanılması akla daha yatkın duruyor.

1947-1965 JEEP PICKUP
Willys Overland'in Jeep markasını CJ'den ayırmak için ilk girişimi 2,99 metrelik aks mesafesine sahip Pickup oldu. Amerikan pikap kültürünün önemli örneklerindendi.

1984-1991 JEEP GRAND WAGONEER
Lüks SUV çağını başlatan modeldi. Deri döşeme, klima, ekstra ses yalıtımı, ahşap kaplama standarttı. 5.9 litrelik V8 ile döneminin en yüksek çekme kapasitesine sahipti.

2014- JEEP CHEROKEE
Fiat Compact/ US Compact Wide platformunda geliştirilen ve 9 ileri ZF otomatik şanzımanı kullanan ilk model olan güncel Cherokee, eskisinden yüzde 45'e kadar daha tutumlu!
BİZE ULAŞIN