Direksiyonda uykusuzluk herşey gibi tehlike!

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, yorgun ve uykusuz araç kullanmanın alkollü araç kullanmak kadar tehlikeli olduğunu söyledi.

Direksiyonda uykusuzluk herşey gibi tehlike!

Merkezin Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Lorasokkay ile uykulu ve yorgun araç sürüşünün trafik kazalarına etkisini araştırdıklarını ifade etti.

Trafik sorunları ve kazalarının Türkiye'de çözülmesi gereken önceliklerden birisi olduğuna işaret eden Çelik, istatistiklerde trafik kazalarındaki kusur oranlarında insan faktörünün birinci sırada geldiğini dile getirdi.

Üç trafik kazasından birisinin uykuya bağlı bozukluklardan meydana geldiğini anlatan Çelik, aşırı hız, alkol alımı, tehlikeli araç kullanmanın yanı sıra uykulu ve yorgun araç sürüşünün de önemli kaza nedenleri arasında yer aldığını vurguladı.

16 SAATTEN FAZLA UYKUSUZ KALMA SÜRÜŞ PERFORMANSINI BOZUYOR

Günün hangi saatlerinde, ne kadar süreyle araç kullanıldığının yorgunluğu ve uykusuzluğu belirleyen en temel faktör olarak görüldüğünü ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Araştırma bulgularına göre, 8-9 saatten fazla araç kullanıldığında, yorgunluk ve dikkat dağılmasına bağlı ciddi sorunlar başlamakta, sürücülük performansı olumsuz etkilenmekte, kaza riski artmaktadır. Araştırmalar göstermektedir ki ortalama 16 saatten fazla uykusuz kalma sonucunda sürüş performansında önemli derecede bozulmalar başlıyor. Bu durum trafik güvenliği açısından da ciddi tehlikeler oluşturuyor. Bir araştırmada kazaya sebebiyet veren sürücülerin aynı kazaya karışan diğer sürücülere göre, kaza öncesi uyku sürelerinin daha kısa olduğu görülmüştür."

.
BİZE ULAŞIN