7’den 70’e sürüş keyfi hedefliyor

Japon otomotiv devi Toyota, mevcut modellerinin spor versiyonlarını satışa sunmaya hazırlanıyor. Markanın yeni spor ürün gamında Prius ve Yaris gibi modeller bulunuyor

7’den 70’e sürüş keyfi hedefliyor
Toyota, en popüler modellerinin spor versiyonlarını "GR" isim uzantısıyla Japonya'da satışa sunmaya hazırlanıyor. Spor modeller, yakın gelecekte ise tüm dünyaya yayılacak. Toyota, bu yeni model gamıyla birlikte heyecan verici sürüş deneyimi arayanları hedefliyor. Giderek genişletilmesi planlanan GR spor otomobil modellerinin yanı sıra, çeşitli sportif parçalar sunarak da bu seri desteklenecek. Toyota, yeni spor serisinde Prius, GT 86, Yaris, Voxy, Noah, Harrier, Mark X gibi birçok farklı segmentteki modelin sportif versiyonlarını sunarak, herkesin sürüş keyfini yaşamasını sağlayacak. Toyota, bir süre önce Avrupa'da yüksek performanslı Yaris GRMN modelini de satışa sunmuştu. Yeni GR serisi, "Daha İyi Otomobiller" üretme felsefesinin bir parçası olarak motor sporlarından kazanılan bilgi birikimiyle geliştirildi. Ürün yelpazesine göre en üst sırada GRMN, onun altında GR ve giriş seviyesi olarak GR Sport yer alacak. Sınırlı üretime sahip GRMN modellerinde, özel olarak modifiye edilmiş motorlar yer alırken, daha yüksek adetli üretime sahip GR, GRMN'nin bazı temel özelliklerini taşıyacak. GR serisine özgü sunulan parçalar ise, herkesin kendi aracını istediği gibi kişiselleştirmesini sağlayacak.

PIck-up pazarına X-Class ile girdi
Alman otomotiv devi Mercedes-Benz de, pick-up pazarına kayıtsız kalamadı. Yeni pickup modeli X-Class modelini Türkiye'de 129 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sundu. İlk etapta dört silindirli 2.3 lt (163 bg v 190 bg) motor seçenekleri ithal edilen X-Class'ın 6 silindirli 3.0 lt 258 bg gücündeki motor versiyonu ise 2018'in ikinci yarısından itibaren satışa sunulacak. Uzunluğu 5.340 mm, genişliği 1.920 mm olan Mercedes X-Class'ın yüksekliği 1.819 mm, dingil mesafesi ise 3.150 mm.

Isuzu yenilenen D-Max ile iddialı
Isuzu'nun pick-up segmentindeki iddialı temsilcisi D-Max'de yenilenerek 129 bin 800 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. D-Max, yeni 1.9 lt'lik dizel motor, 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman tercihleriyle selefiyle aynı gücü üretirken, daha düşük yakıt tüketimi, sessiz bir kabin ve konforlu bir sürüş sunuyor. 2017 yılında ilk etapta en üst donanım paketi V-Cross satışa sunulurken, baz ve donanımlı özelliklerde 4x2 ve 4x4 araçlar 2018'de Anadolu Isuzu tarafından Türkiye'de üretilip satışa sunulacak.

Pistte rekor kırıp yola çıktı
Yeni Honda Civic Type R, Türkiye'de satışa sunulmadan önce kendini pistte kanıtladı. Intercity İstanbul Park'ta önden çekişli otomobiller klasmanında 2 dakika 21.5 saniye ile en iyi tur zamanına imza attı. Yeni Civic Type R bir önceki nesliyle yine kendisine ait olan rekoru yaklaşık 0.6 sn geliştirdi. Yol ve pist kullanımı göz önüne alınarak geliştirilen Honda Civic Type R'ın kaputunun altında 2.0 VTEC TURBO motor görev yapıyor. 2.0 litrelik turbo benzinli motor 320 bg güç ve 400 Nm tork üretiyor. 0'dan 100 km/s hıza 5.7 saniyede ulaşan aracın maksimum hızı 272 km/s. Civic Type R, 260 bin TL'lik fiyat etiketiyle satılıyor.
BİZE ULAŞIN