Kış lastiği fren mesafesini kısaltıyor

Hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu ıslak bir zeminde, 80 km hızla ilerleyen bir otomobil, tamamen durabilmek için yaz lastiğiyle 40 metreye ihtiyaç duyar. Kış lastiği ise aynı koşullardaki zeminde 34 metrede tamamen durabilir

Kış lastiği fren mesafesini kısaltıyor
Kış aylarında karlı ve buzlu zemin nedeniyle birçok kaza meydana geliyor. TÜİK verilerine göre her yıl 16 bin trafik kazası yaşanıyor. Trafik kazalarının +7 derecenin altındaki hava koşullarında özellikle karlı ve buzlu zeminde meydana gelmesi, yaya ve yol güvenliği açısından kış lastiğini ön plana çıkarıyor. +7 derecenin altındaki hava koşullarında kış lastiği kullanımı yol ve can güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Kış lastikleri, fren ve yol tutuş performanslarında yaz lastiklerinden farklı içeriklere sahip oldukları için kış aylarında en iyi performansı sunuyorlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde 7 derecenin altındaki kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur ve sürüş emniyeti sağlar. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla ıslak zeminde sürüş emniyetini artırıyor. Karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünde yüzde 25'e varan avantaj sunar. Hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu ıslak bir zeminde, 80 km/s hızla ilerleyen bir otomobil, tamamen durabilmek için yaz lastiğiyle 40 metreye ihtiyaç duyar. Oysa kış lastiği, aynı koşullardaki zeminde 34 metrede tamamen durabilir. Aradaki 6 metrelik fark, bir tehlike anında ciddi bir önem taşır. Zemin şartları ağırlaştığında, kış lastiklerinin etkisi daha da artar. Karlı zeminde 50 km/s'yle ilerleyen yaz lastikli bir araç 63 metrede durabilirken, kış lastikli araç tam 31 metre önce durabiliyor.

Ticarilere zorunluluk 1 Aralık'ta başlıyor
Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayanlara uygulanan 625 TL'lik ceza artacak. Cezanın Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 14.47'lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya çıkarılması öngörülüyor. Geçen dönem kış lastiği takma zorunluluğunun olduğu 1 Aralık 2016 ile 1 Nisan 2017 arasında Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince 155 araç sahibine 94 bin 184 lira, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce 320 araç sahibine 193 bin 445 lira ceza kesildi

Ek maliyet getirmiyor
Kış lastiği ek bir maliyet değildir. Çünkü araç sahipleri tek setle tüm yılı geçirdiklerinde lastikleri normalde olması gerekenden çok daha fazla yıpranıyor. Oysa yaz ve kış şartlarına uygun özelliklerdeki iki set lastikle bu süreyi birkaç katına çıkartabilirler. Kış lastikleri ile standart lastikler arasında ufak bir fiyat farklılığı söz konusudur. Bu da kış şartlarına uygun emniyetli sürüş için geliştirilen lastiğin özel yapısından kaynaklanıyor. Aynı ebattaki kış lastiği ile yaz lastiği arasında oldukça az fiyat farkı bulunmaktadır. Bu fiyat farkının karşılığında elde edilen emniyetli sürüş rahatlığı ise tartışmasız son derece önemlidir.

Güvenli sürüş için 4 lastiği değiştirin
Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması ani frenleme, viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle kış lastiklerinin 4'lü set olarak kullanılması öneriliyor. Kullanılmayan lastiklerin kuru, serin, güneş ışığı almayan ortamlarda güvenli bir şekilde saklanması gerekiyor.

4 soruda doğru lastik seçimi
Kış lastiği seçimi yaparken aracın orijinal lastik ebadına uymak gerekiyor. Eğer araç için ebat değişikliği yapılacaksa, mutlaka araç üreticisinin önerdiği ebatlar dikkate alınmalıdır. Ayrıca lastik seçerken sadece lastiğin fiyatına bakmak yerine, her zaman uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Fiyat olarak kısa vadede uygun görünen bir lastik uzun vadede güvenlik, performans, uzun ömür ve yakıt tasarrufu gibi farklı segmentlerdeki kriterler dikkate alındığında olumsuz sonuçlar çıkartabiliyor. Lastik seçimi hakkında sık sık karşılaşılan sorular ve cevapları: Yaz lastiklerim yepyeni, kış lastiği takmasam olur mu? Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki özel kış karışımı sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman verir. Aracım yaz lastikleriyle de karda gidebiliyor. Yine de kış lastiğine gerek var mı? Kaygan bir zemin üzerinde istediğinizde durabilmek, hareket edebilmekten çok daha önemlidir. Karla kaplı bir zeminde 50 km/s süratte standart lastik ile fren mesafesi 43 m iken kış lastiği ile bu mesafe 35 m'ye düşmektedir. Aradaki 8 metrelik bu fark ile ciddi boyuttaki kazaların önüne geçilebilir. Kış lastiklerinin blok desenlerinin üzerinde bulunan derin yivler lastiğin adeta yere yapışmasını sağlayarak ekstra bir tutunma sağlamaktadır. Önden çeker aracımın ön lastiklerine kış lastiği taksam yeterli olmaz mı? Kış sezonunda her zaman 4 lastiğiniz de kış lastiği olmalıdır. Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda ise yerle teması çok iyi olmayan bir araç daha fazla dışarıya doğru savrulur, araçlarda önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle 4 lastiğin de kış lastiği olması sürücü ve sürüş güvenliği açısından büyük önem taşır. Bulunduğum şehirde kar çok yağmıyor. Kış lastiğine geçmeli miyim? Bölgesine göre soğukların başladığı ekim ile nisan ayları arasında kullanılabilir. Kış lastiği adı gibi kışın kullanılan lastiktir, yani sadece kar lastiği değildir. Bu yüzden araca takılması için karın yağmasını beklememek gerekir. Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda veya buzda değil, ısının +7 derece veya altına düştüğü tüm hava ve yol şartlarında gereklidir. Kış lastiğinin kışın daha iyi performans göstermesinin en önemli nedeni kış şartlarında yumuşak kalabilen hamurudur.

Güvenli sürüş için gerekli
Kış lastiklerinde kullanılan özel kauçuk, zorlu kış koşullarında çok daha iyi yol tutuş, daha kısa fren mesafesi sunuyor. Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Mahmut Sarıoğlu, güvenli sürüş için sadece karlı havalarda değil, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü bölgelerde kış lastikleri kullanılması gerektiğini söyledi. Sarıoğlu, "Goodyear'ın UltraGrip serisinde yer alan tüm kış lastiklerimiz sürücülere, hava koşulları ne kadar zorlayıcı olursa olsun, güvenli sürüş ve kısa fren performansıyla birlikte ıslak, buzlu ve karlı zeminlerde mükemmel yol tutuşu vaad ediyoruz" dedi. Sarıoğlu, Goodyear'ın kış lastikleri ile ilgili şu bilgileri verdi: "Goodyear'ın SUV araçlar için üretmiş olduğu kış lastiği UltraGrip Performance SUV, güvenliğe odaklı ve lastiklerinden beklentisi yüksek olan 4x4/SUV sürücüleri için mükemmel bir tercih olarak öne çıkıyor. ActiveGrip Teknolojisi'ne sahip lastikler, optimal yol teması sayesinde artırılmış yol tutuşu sunuyor. Ayrıca, sahip olduğu 3D BIS Teknolojisi sayesinde karlı, buzlu ve kuru zeminde mükemmel yol tutuşu sağlıyor. UG Performance SUV'un, bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından pazarda bulunan premium markalara kıyasla güçlü performans gösterdiği tespit edilmiştir. Bu test sonuçlarına göre, UG Performance SUV kış lastikleri:
Islak zeminde 1,9 metre daha kısa fren mesafesi,
Kuru zeminde 2,3 metre daha kısa fren mesafesi,
Buzlu zeminde yüzde 4 daha iyi performans ve
Buzlu zeminde yüzde 2 daha iyi fren performansı sunuyor."

Goodyear'dan hediye çeki
Goodyear, kış lastiklerine yönelik gerçekleştirdiği kampanya ile tüketicilere birbirinden güzel fırsatlar sunuyor. 1 Kasım 2017 – 31 Ocak 2018 tarihleri arasında 4 adet 17 inç ve üzeri Goodyear marka kış lastiği alanlar, goodyearclub.com.tr'de geçerli 100 TL, 16 inç Goodyear marka kış lastiği alanlar 50 TL değerinde hediye çeki kazanıyorlar. Goodyear'dan kampanya koşullarına uygun lastik alımı yapan tüketiciler, aktivasyon zarflarında bulunan kodu goodyearclub.com.tr'ye girerek akaryakıttan küçük ev aletlerine, süpermarketten teknolojik ürünlere kadar 50'nin üzerinde hediyeden istediklerini seçebiliyorlar.
BİZE ULAŞIN