Volkswagen eskiden dizeli çok severdi! Ama artık değil

Bir dönem Avrupa'da dizel otomobil denince akla ilk gelen firmalardan olan Volkswagen rotayı tamamen kırıyor. Volkswagen CEO'su Matthias Mueller, Almanya'nın dizel araç sübvansiyonlarını düşürmesi ve kirliliğe yol açan araçları şehir merkezlerinde şiddetle yasaklaması gerektiğini belirtti.

Volkswagen eskiden dizeli çok severdi! Ama artık değil

CEO Mueller, yaptığı açıklamada "Dizel sübvansiyonlarının mantığını ve amacını sorgulamalıyız. Vergi teşviklerinde kademeli bir geçiş olmalı, para daha çevre dostu teknolojilerin desteklenmesi için kullanılmalı." dedi. Almanya'da Handelsblatt gazetesine röportaj veren Mueller, 2015 yılında Alman üreticinin merkezinde olduğu dizel emisyon skandalından bugüne geçen süredeki dramatik dönüşümünün de altını çizdi.

4 OTOMOBİL DEVİNDEN GÖRÜLMEMİŞ ORTAKLIK

Hatırlanacağı üzere Volkswagen skandal nedeniyle açılan davalar ve geri çağrılan araçlardan dolayı 25 milyar euro civarında bir maddi fatura ödemekle kalmamış Almanya'daki hava kirliliği probleminin nedenlerinden biri gösterilerek eleştirilmişti. Avrupa'da hükümetlerin dizele yönelik verdiği teşvikler nedeniyle, dizel araçlar benzine çok daha zararlı bir hava kirleticisi olmasına rağmen popülerliğini koruyor. Dizel araç alanlar vergi indirimine tabi tutuluyor.

BİZE ULAŞIN