Elektrikli araçların menzili 3 kat uzayabilir

Uzmanlar, üzerinde çalışılan yeni nesil pillerle 3 kata kadar daha uzun menzil edilebileceğini belirtiyor.

Elektrikli araçların menzili 3 kat uzayabilir

Atmosfere zarar veren ve küresel ısınma sürecini hızlandıran insanların ürettiği sera gazları karbondioksit emisyonu ile ortaya çıkan "sera etkisidir" Ekolojik sistemin bozulması ve tarım yapılan bölgelerde çölleşme sera etkisinin gezegenimiz üzerinde yarattığı sadece iki sorun.

Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı'na (EPA) göre tipik bir binek aracı yılda ortalama 4,7 metrik ton karbondioksit yayıyor. Bu sayı bir aracın yakıtına, yakıt ekonomisine ve yılda tahrik edilen km sayısına bağlı olarak değişiyor.

Elektrikli araçlar ise gezegenimizi korumak için gelecek vaat ediyorlar. Birçok akaryakıt firması modellerini fosil yakıt istasyonlarından elektrikli şarj istasyonlarını kapsayacak şekilde yeniliyor. Araç üreticileri elektirikli araçlarınıpiyasaya sürüyorlar. Ancak elektrikli araçlarda şu anda en büyük sorun, sık şarj dolum ihtiyacı ve buna bağlı olarak araç menzillerinin kısa olması. Fosil yakıt ile çalışan araçların baskın olduğu mevcut küresel pazarda rekabet güçleri şimdilik oldukça düşük. Pil üretiminde devrim olabilir Kanada'da yer alan Waterloo Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma ise elektrikli araç pazarına umut vadediyor. Araştırmacılar, lityum metalden yapılmış negatif elektrotların "pil depolama kapasitesini önemli ölçüde artırabileceği" ve bunun da elektrikli araçların yeteneklerini büyük ölçüde artırabileceğini iddia eden bir rapor yayınladılar.

BİZE ULAŞIN