Hayalim; Mamak Askeri Cezaevi'nin müze olması

Pazar 05.09.2010
ABONE OL
- Anayasa değişimine 'Evet' diyenlerin başında geliyorsunuz. Neden? - İ.Ç: Eski Anayasa ile kıyasladığım zaman bu maddeler, ötekinden daha iyi geliyor. Bunun herhangi bir hükümete 'evet' anlamına geldiğini düşünmenin bile saçma olduğuna inanıyorum. Bizim için kalıcı olan Anayasa, geçici olan hükümetlerdir. Mustafa Kemal'in yaptığı Anayasa'yı çok daha çabuk değiştirmişiz ama 12 Eylül'ün Anayasası'nı kimse değiştirmek istemiyor. Bunu anlamıyorum. - O.Ç: Burada esas gürültü koparan üç madde vardı. Biri maalesef mecliste kaldı, yeterli desteği alamadığı için. Bu üç maddenin aslında gürültü koparmaya değer maddeler olduğu kanaatindeyim. Çünkü bir küçük yargı eliti Türkiye'nin bütün kaderini elinde tutacak şekilde örgütlenmiş durumda. Bunu da 12 Eylül askeri darbesi yaptı. Yani bir yargı eliti Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay toplasan 50-100 kişi ve bunlar Anayasa Mahkemesi'ni belirliyor, HSYK'yı belirliyor. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu da geliyor bunları belirliyor. Hangi hakim terfi edecek, hangisi Yargıtay'a gidecek. Bu küçük yargı eliti istediği partiyi kapatabiliyor, imtiyazlı bir yargı eliti isterse meclisteki bütün partileri kapatabiliyor, hiçbir denetim mekanizması yok. Şimdi bu sistem böyle devam etsin istiyorlar. Bence bu üç madde; Anayasa'yı, yargı elitinin siyasi tercihleri lehine değil, demokrasi lehine değiştiriyor. 12 Eylül Askeri darbeci mantığının koruduğu bir devlet eliti var. Yeni Anayasa bu devlet elitini bozacak. Dün Hollandalı bir gazeteci, 'Yurtdışına Anayasa değişikliği bir cümle ile nasıl anlatılır?' diye sordu. Ben de dedim ki, 'Yargılanamayan askerler sivil yargıda yargılanacak'. Bu bir imtiyazın sona ermesi demektir. Eğer Anayasa reddedilirse, Türk halkının, askerlerin sivil mahkemede yargılanmasını istemediği mantığı çıkar. Batı açısından manası budur.
- Ortak hayaliniz var mı? - İ.Ç: Televizyonu açtığımızda yine bütün kötü haberler peş peşe diziliyor. İdam cezası kalktı ama faili meçhuller devam ediyor. İnfazlar bu şekilde yapılıyor. Normalleşme iyi bir hayaldir. - O.Ç: Kendi hayalim şu, Mamak Askeri Cezaevi bir gün müze olursa, benim açımdan çok anlamlı hale gelir. Ya da Yassı Ada. Böyle sembolik şeylere ihtiyaç var, bir yere geldik diyebilmek için.
- Kıskançlık olur mu bazen aranızda? - İ.Ç: Onu beceremedik. - O.Ç: Tam tersine, birbirimizin başarısından mutluluk duyar ve birbirimizi destekleriz. Arada bir benimle dalga geçiyorlar 'İpek Çalışlar'ın kocası,' diyorlar. Ben de keyif alıyorum.