Büyükusta enflasyonu!

Pazar 12.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 11.09.2010
ABONE OL
Satrançtaki genç yıldızlardan Emre Can, 2-17 Ağustos arasında Polonya'nın Czarna şehrindeki Dünya Gençler Şampiyonası'nın sonunda büyükusta oldu. 20 yaşındaki İzmirli Emre Can, nice kuvvetli büyükustanın boy gösterdiği şampiyonada, 13 turda yenilgisiz 8,5 puan toplayarak 14. oldu. Böylece çocukluk hayaline de ulaştı. Emre Can, bu sonuçla bir yıl içinde Türkiye'de satrançtaki en önemli unvanı alan üçüncü isim oldu. Türkiye'nin beşinci ve en genç büyükustası olarak yıllarca büyükusta hasreti çeken Türkiye'de bir büyükusta enflasyonu başlattı. Aslında bu tabir, son dönemde büyükusta olmanın eski dönemlere göre kolaylaşmasına referansla olumsuz anlamda kullanılır. Türkiye gibi satranç kültürü, henüz ergenlik çağında sayılabilecek bir ülke söz konusu olunca, bu enflasyon yüzleri güldüren cinsten. Bunun nedeniyse gençlerin yıllarca kendilerini satranca adamaları... Yıllarca Türkiye'nin ilk ve tek büyükustası olan Suat Atalık'ın yanına ikinci büyükusta olarak Belçika pasaportuyla Türkiye adına yarışan eski süper yıldız Mikhail Gurevich eklendiğinde, pek çok kişi federasyonun yatırım yaptığı yıldızlarımızın büyükusta olmasını iple çekiyordu. Onların arasında satrancın profesörü olmaya ilk hak kazanan isim Kıvanç Haznedaroğlu oldu. Onu temmuz ayında bu unvanı alan Barış Esen izledi. Emre Can ise büyükusta olması için gereken normları tamamlamış, yalnızca reytingini 2500 eşiğine yükseltmesi gerekiyordu. Bu hedefe Polonya'da ulaştı. Emre Can, ocak ayında Bursa'daki Dünya Takımlar Şampiyonası'nda çok zorlu rakiplerine karşı agresif ve girişimi kovalayan oyunuyla dünyaca ünlü bazı satranç yorumcularının da dikkatini çekmişti. Emre, telefonla yaptığımız görüşmede büyükusta olma hedefine ulaşsa da Dünya Gençler Şampiyonası'nda daha üst sıralarda olmayı arzularmış gibi bir izlenim bıraktı bende. Çünkü "Turnuva başında 2500 reytingi garantilesem, daha üst sıraları zorlayabilirdim, ama son iki tura kalınca ister istemez daha az risk aldım. Son turda Eltaj Safarli ile oynadım ve berabere yetiyordu," diyor. Bilmeyenler için Eltaj Safarli'nin Azerbaycan'ın genç ve güçlü büyükustalarından biri olduğunu da belirtelim. Satrançta çıta, ne kadar yükselirse yükselsin sporcu ruhu olanları asla memnun etmez. Peki, Emre'nin işi büyükusta olunca bitti mi? Çıtayı daha ne kadar yukarıya çıkartmayı hedefliyor? Yanıtı şöyle: "En kısa sürede 2600 reytinge ulaşıp dünyada adımı duyurarak önemli turnuvalara davet almak istiyorum." Emre'nin niyeti sadece büyükusta olmak değil, saygın bir büyükusta olmak. Kolay gelsin...

SUAT ATALIK'IN DÖNÜŞÜ
Türkiye'nin son büyükustasından ilk büyükustasına geçelim. Suat Atalık, son iki yıldır turnuva satrancından uzaktı, ancak bu yıl Türkiye İş Bankası Satranç Ligi ile satranca dönüş yaptı. Oynadığı ilk iki turnuvasında formsuz gözükse de Negropante Açık'ta şov yaparak sekiz galibiyet, iki berabereyle 8 puan toplayıp turnuvayı kazandı. Reyting listesinde yeniden aktif oyuncu olup Mikhail Gurevich'le reytingleri eşitleyip (2613) Türkiye'nin bir numarası oldu.

Haftanın Konumu
Emre Can, burada Hintli rakibi Arun Karthik karşısında iki piyon ileride, ancak oyunu en hızlı şekilde bitirme fırsatını kaçırmadı: 33.Kg7 Şg7 34.Ac5 Kc5 35.Vc5 Vd2 36.Ke7 Şg8 37.Ve5 Vc1 38.Şh2 Vh6 39.Ke6 ile veziri kapana kıstırdı.

Haftanın Soruları
Gamzardia-Ali Marandi, Çanakkale Açık 2010. Siyah oynar