Ramiz, Kenan Birkan'ı çok sevmiş

Pazar 12.09.2010
ABONE OL
- Ramiz Dayı başta hep 'iyi'ydi izleyici için. Sonra bir baktık ki Kenan Birkan'ın hayatını karartmış bu adam aslında.
- 30 sene hapis yatmış bir adam bu. Ama hapishane öyle bir yerdir ki... Okuldur. Bu adam da hapishanede okumuş. Kenan ona Sefiller'i vermiş. 'Burada kendi hayatını göreceksin,' dedi bana,' diyor. Çünkü Kenan okumuş bir adam. Ama üçkâğıdın içine girmiş. Ben hapishanede bulunmadım ama hapishanede yatan çok arkadaşım vardı. Hasan Sabbah olsun, İbn Arabi olsun, Yunus Emre olsun, Hallacı Mansur olsun... Bu zor bilgilere hapishanede ulaşmışlardır. Ramiz Dayı da 30 sene hapishanede çok okumuş. Macbeth okumuş, Hamlet okumuş, Hasan Sabbah okumuş, tasavvuf okumuş. Ama adam öldürmüş herhalde. Bıçak kullanmış. Şimdi kullanmak istemiyor artık. Ama Kenan'ı öldürmemiş, çok sevmiş, hâlâ seviyor. Kenan'ın da ona saygısı var, hâlâ Ramiz Ağabey diyor. Ama aralarında müthiş bir hikâye var, çok ağır noktalara gitmiş artık iş.

- Senarist Kerem Deren, 'Birlikte yükselmenin yarattığı yozlaşma,' demiş onların ilişkisi için...
- 'Herkesi yendim,' diyor. 'Etrafımda yenecek kimse kalmadı, bir baktım sen varsın,' diyor. Bir de Kenan'ın aşkını almış elinden.

- Ama mesele sadece aşk değil herhalde, egosantrik bir durum da var ortada.
- Aşk için oluyor tabii. Ama aynı zamanda onun elinden almak için de mi yapıyor bilmiyoruz. Hikâye geliştikçe göreceğiz.

- Peki sizce Ramiz'in melek tarafı mı şeytan tarafı mı ağır basıyor?
- Kimse tam melek ya da tam şeytan değildir. Bazen öyle, bazen böyle olur. Ama çok usta bir adam artık. Hapishanedeki 30 seneyi yalnız okuyarak geçirmemiş, bileğinin kuvvetine de dayanmış.