Jonah Lehrer'in bilim yazılarından

  1. Haberler
  2. Pazar Sabah
Cumartesi 12.12.2010 ABONE OL
Depresyon tedavisi için ilaç değil, terapiyi tercih etmek gerek
"Amerika'da ciddi bir depresyon salgını var. Depresyonla ilgili en önemli sorun ise, tedavisinin terapi yerine ilaçla yapılmaya çalışılıyor olması. Depresyon boşanma, işsizlik gibi problemlerin sonucunda ortaya çıkıyor. Beynin 'hayatında bir sorun var' alarmı. Ama insanlar problemi çözmektense ilaç alıyor ve yeniden depresyona girebiliyor. Mutsuzluğu ilaçla geçirmeye çalışana kadar sorunların üzerine gitmeli, problemi düşünmeye çalışmalıyız."

Rüyalar ve gündüz kurulan hayaller, yaratıcılığı artırıyor
"Rüyalar, artık yaratıcı problem çözümlemeleri olarak kabul ediliyor. Rüyalarımızda düşüncelerimizi farklı şekillerde ele alıyoruz. Rüyalarını hatırlayanlar, genelde daha yaratıcı oluyor. Gündüz kurulan hayaller de yaratıcılığı artırıyor. O yüzden bırakın çocukları, hayal kursunlar."

Çok kültürlü Türkiye, diğer ülkelere göre yaratıcı potansiyele sahip
"Seyahat, yaratıcılığı artıran en önemli şeylerden biri. Bir süreliğine başka bir kültürde yaşayanların yaratıcılıkları artıyor. Türkiye, çok büyük bir kültür mirasına sahip. Bu kimlikten, kültür farklılıklarından yaratıcı olarak faydalanabilirsiniz. Tek bir mirastan gelmeyen toplumlar, daha yaratıcı oluyor. Yurtdışına gidip ülkeye farklı bir açıdan bakarlarsa, daha da iyi olur. Yaşadığımız kültürde sıkışıp kalmamak, sorun çözmek için de çok önemli."

BUGÜN NELER OLDU