2010'da modanın 'en'leri

Bu yıl moda ödüllerimizi moda uğruna her şeyi göze alanları düşünerek verdik. Ben yazarken eğlendim, öğrendim, sizlerin de aynı duyguyla okumanızı rica ediyorum

Anadolu Homme Chic Ödülü (Anadolu Erkeği Şıklık Ödülü)
2010'da erkek egemen televizyonda bir akım öne çıktıysa bu da Kıvanç Tatlıtuğ ile Kenan İmirzalıoğlu stilleri. Bir grup insan İmirzalıoğlu gibi takım elbiseli 'Anadolu Homme Chic' takılırken, bir grup da Kıvanç Tatlıtuğ'un Mavi Jeans reklamlarındaki gibi 'çok ileriye gittiğini' zannederek kırmızı pantolonla bile sokağa çıktı. Yapacak bir şey yoktu, kimse Fatmagül olmak istemezdi, değil mi?

Davul dengi dengine ödülü
Büyük doğan bir bebek kafasının çapı büyüklüğünde takılar kullanmaya alışkın Bülent Ersoy, 2010 yılı boyunca da ebatta sınır tanımadı. Bülent Ersoy'un iddiası ülke sınırlarımızı aşıp dünya modasını yönlendiren fotoğraf sanatçılarının kulağına kadar gitti. Ülkemize gelen David LaChapelle kendisiyle bir fotoğrafçık çektirmek için yalvardı, durdu. Ne çare? Devasa divamızın yanında LaChapelle'in çığlıkları sinek vızıltısı kalmış olacak ki, Ersoy çağrılara herhangi bir cevap bile vermedi.

Aşk ve iş beraber olmaz ödülü
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir konuşmasında kullandığı Etro gömleğinden sonra modaya herhangi bir yakınlığı gözlenmemiş olsa bile, işi abartan basın sayesinde kendisi, listemizdeki gururlu yerini almalı. Kılıçdaroğlu ve 'marjinal' moda seçimi, yasak aşk ilişkisi kıvamını yakalamasa da, Türk politikacısının beyhude 'Silvio Berlusconi' çabası olarak görülebilir.

Kör gözüne parmak ödülü
Derin Mermerci, sevgilisi Cem Uzan'ın hediye ettiği söylenen yüzüğünü, Türk halkına gururla gösterirken tırnaklarındaki uzaylı yeşili ojeler arada kaynadı. Bu renk kesinlikle kör gözün parmağına sürdüğü cinsten olmalıydı yoksa İngiltere Prensi William ile evlilik hazırlığındaki Kate Middleton da mütevazı hareketlerle parmağındaki 18 karatlık safir yüzüğü dünyaya tanıtırken aynı renk oje sürerdi.

Turnayı gözünden ödülü
İstanbul'da 'son moda' giyinen onlarca kadın olsa da, ülkemize Hollywoodvari kırmızı halı şıklığını Selin Fadıllıoğlu Tara getirdi. Tara, düğününden itibaren yapılan her davete haute couture devlerinin kıyafetleriyle katılarak süper şıklığın nasıl olabileceğini gösterdi, 2010'un hatırlanacaklarından biri olmayı başardı.

Gözlere ziyan ödülü
Yok Böyle Dans da yarışması listemize girdi. 'Özgüvene Giriş dersi' için gözümüzü kırpmadan izlediğimiz Güneri Cıvaoğlu'nun, kırmızı gömlek, göbeğe kalın kuşak kombinasyonu bırakın 2010'u, yıllar yılı aklımızdan çıkmayacak.

Çelişki jüri özel ödülü
"Chanel bootie'lerimi kendi tasarımım büstiyerle kombinledim. Gözlüklerim ise H&M," gibi açıklamalarda bulunan Türkçe fakiri zengin kadın, H&M mağazasından çok etkilendi. Ciddi bir akıl karışıklığı yaşayan kadınlar, H&M'in açıldığı semt olan Bayrampaşalı kadınlar pişti olmamak için markayı red mi etseydi, yoksa tasarıma kadeh kaldırıp H&M'i takibe devam mı etseydi?

BUGÜN NELER OLDU