Kaç yıl geçti aradan?

Uykusuz yazarlarından Fırat Budacı, diğer yazarların aksine, Kaç Yıl Oldu? adlı köşesinde yeni bir şey yazmıyor, zaten komik olan haber başlıklarını biriktiriyor. Budacı, Kaç Yıl Oldu?-2011 kitabında köşesindeki yazılarını topladı

  1. Haberler
  2. Pazar Sabah
Cumartesi 19.12.2010 ABONE OL
Çoğu kişi, Neil Armstrong'un 1969'da aya ayak bastığını, Şapka Kanunu'nun 1925'te kabul edildiğini, Fransız Devrimi'nin 1789'da başladığını hatırlayabilir. Ama 2007'den bu yana mizah dergisi Uykusuz'da yazan Fırat Budacı, dergideki Kaç Yıl Oldu? köşesiyle daha önemsiz olayların tarihlerini, ünlü mankenlerin ilgi çekici açıklamalarını, 1990'ların popüler şarkılarının sözlerini, siyasetçilerin gerçekleştiremedikleri vaatlerini de hafızamıza katıyor. Yakın dönemin haber başlıklarına yer veren köşe, Mürekkep Basım Yayın tarafından Kaç Yıl Oldu?-2011 adıyla kitap olarak yayımlandı. Aynı dergide Kendimi Durduracak Değilim köşesinde de yazıları yayımlanan Budacı, Kaç Yıl Oldu? köşesinde kısa haber başlıkları ya da alıntılarla hiç beklemediğiniz bir anda size yakın tarihten önemsiz gibi gözüken, komik ya da ilginç anları hatırlatıyor. Böylece çoğu kişinin ortak hafızasında yer eden medyatik olaylara fazladan bir şey katmadan mizah yapıyor.

ŞAŞKINLIKTAN DOĞAN KÖŞE
Budacı köşesine herkesin bildiği ama üzerinden ne kadar zaman geçtiğine şaşırdığı olayların tarihiyle başlamış: "Herkes tarafından bilinen, hatırlanan olayların tarihi, ben de dahil birçok insan tarafından, 'O kadar oldu mu yaa?' şaşkınlığıyla karşılanır. Köşe fikri, bu şaşkınlıktan yola çıkarak doğdu. İlk başlarda, Berlin Duvarı'nın yıkılışı gibi belli başlı tarihlerle başlamıştı, sonra konu sıkıntısı yaşamaya başlayınca daha köşede kalmış ve daha magazinsel olaylara kaymaya başladı. Bu yüzden zamanla ilk çıkış fikrinden biraz saptı, sonuçta Berlin Duvarı'ndan İzzet Yıldızhan'ın parmak kıllarına kadar geldik..."

BUGÜN NELER OLDU