Maceranın merkezi BAVYERA

Muhafazakâr yapısı ve doğal güzellikleriyle bilinen Almanya'nın Bavyera eyaletini, çetin kış koşullarında ziyaret etmek herkesin harcı değil ama karşılaşacağınız doğal güzellik bütün zorluklara değer

  1. Haberler
  2. Pazar Sabah
Cumartesi 19.12.2010 ABONE OL
Almanya'nın güneydoğu sınırında yer alan Bavyera eyaleti, yüksek platoları ve orta yükseklikteki dağlarıyla ünlü. Almanya'nın en zengin eyaleti olan Bavyera'nın tarım ve hayvancılık dışındaki en önemli gelir kaynağı turizm. Özellikle doğa sporları, eyaletin önemli turizm kaynaklarından birini oluşturuyor. Eyaletin en ünlü kasabası Garmisch-Partenkirchen, doğa sporlarının yapılabildiği bir merkez. Dağcılık, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, bisiklet, yamaç paraşütü, kasaba ve çevresinde yapılan ve büyük rağbet gören sporlar. Kasaba, kış aylarında tüm dünyadan sporcuların akınına uğrayan bir kayak merkezi haline dönüşüyor. Münih'ten bir buçuk saatlik tren yolculuğuyla ulaşılabilen kasabayı demir yolu ikiye bölüyor. Doğu kısmı Garmisch'te daha çok restoran, alışveriş merkezleri, batı kısmı Partenkirchen'de ise otel ve pansiyonlar bulunuyor. Günlük fiyatları 25 ile 80 avro arasında değişen oteller çok konforlu. Garmisch-Partenkirchen'de spor ve outdoor mağazaları dışında her türlü ihtiyacınızı giderecek alışveriş merkezi var. Restoranlarda akşam yemeği saat 19.00'da başlıyor. Gün boyu son derece hareketli olan kasabaya gece saat 22.00'den sonra tam bir ölüm sessizliği hâkim. Kasabada çok fazla Türk var. Dönerci, pansiyoner ve taksicilerin büyük bir bölümünü oluşturan Türkler, kasabayı daha kısa sürede tanımakta size yardımcı oluyor.

ALMANYA'NIN ÇATISI ALPSPITZE
Garmisch-Partenkirchen Kasabası, Almanya'nın en ünlü iki dağı olan Zugspitse ve Alpspitze'nin eteğinde bulunuyor. Almanya'nın 2 bin 962 metre yüksekliğiyle en yüksek dağı olan Zugspitse'yi gören, tırmanılmasının çok zor olduğunu düşünüyor. Ancak bu zirve, zorlu görünüşüne rağmen dağcılar için popüler değil. Çünkü bir dağ treni sizi kasabadan Zugspitse'nin zirvesine kadar ulaştırabiliyor. Yani yarım saatte Garmisch-Partenkirchen Kasabası'ndan Zugspitse'nin doruğuna ulaşıp, zirvede öğle yemeği yemek mümkün. Bu nedenle dağcıların Bavyera Alpleri'nde tırmanmayı tercih ettikleri zirve, 2 bin 628 metrelik Alpspitze. Çünkü kaya tırmanışı meraklılarını tatmin edecek rotalara sahip. İlk tırmanışı 1825'te J. Burger tarafından dağın doğu sırtından yapılmış zirveye birçok farklı rotadan tırmanış yapılabiliyor. Bu rotalardan en teknik ve zor olanı kuzey duvarı. Kasabadan iki ayrı teleferik sistemiyle 10 dakikada dağın farklı rotalarının başlangıcına ulaşmak mümkün. Teleferikle, bin 651 metredeki Kreuzeck ya da 2 bin 30 metredeki Osterfelderkopf'a ulaşılabiliyor. Kuzey ve doğu rotaları için tırmanışların genel çıkış merkezi 2 bin 30 metredeki Osterfelderkopf dağ evi. Osterfelderkopf'tan kuzey duvarına ve doğu sırt rotasına geçilebiliyor.

DOĞU ROTASINDAN TIRMANIŞ
Doğu sırt rotasına bir başka geçiş Kreuzeck bölgesinden yapılıyor. Teleferikle bin 651 metre yükseklikteki Kreuzeck'ten başlayan tırmanış, Hoch Alm dağ evini takiben, kuzey duvarının devamı olan ve kaya tırmanışı gerektiren duvara kadar basit bir yürüyüşle devam ediyor. Bu yürüyüş rotası, kaya tırmanışı yapmadan sadece doğa yürümek isteyen her yaşta insan için ideal bir parkur. Yürüyüş parkurunun bitimindeki 150 metrelik kütle, demir halatlarla dağcılar için güvenli bir hale getirilmiş ve yaklaşık yarım saatlik bir tırmanış gerektiriyor. Parkur bitiminde, sonra Alpspitze Dağı'nın doğu rotası üzerindeki Bernadeinspitze zirvesine ulaşılıyor. Zirve buradan birkaç adım uzaklıkta. Bu zirve oldukça kolay çıkılabilir konumda. Kaya tırmanmadan çıkılabilecek bir rotası bile mevcut. Bernadeinspitze'den Alpspitze Dağı'nın doğu yüzü, rahatlıkla görülebiliyor. Buradan sonra fazla zor olmayan kaya tırmanışı yapılması gereken doğu sırtı, zirveye ulaşmak için en kestirme yol. Doğu sırtı, Osterfelderkopf'tan tırmanışa geçen dağcılarında kullandığı rota. Osterfelderkopf'tan dağın kuzey duvarından yan geçiş yapılarak doğu sırtı rotasına geçilebiliyor. Bu yan geçişte emniyet kemeri kullanmak şart.

Zirve yolu
Bin 651 metre yükseklikteki Kreuzeck'ten doğu sırtını takip edilerek yapılan tırmanış, zirveye kadar normal şartlarda üç saatte tamamlanıyor. Tırmanış sırasında basit kaya tırmanış parkurları var. Ancak buraları da çelik halatlarla güvenli hale getirilmiş. Zirve, doğu sırtı, doğu duvarı, doğu çarşağı ve kuzey duvarından gelen dağcılardan dolayı bir hayli kalabalık. Ancak Bavyera'yı bu yükseklikten seyreden dağcılar son derece mutlu. İnişi çarşaktan (döküntü kayalar, taşlar ve çakıllardan meydana gelen taş yığınları) yapmak daha kolay ve güvenli. Çarşaktan inildikten sonra 150 metrelik kaya kütlesini çok dikkatli inmek gerekiyor. Çünkü rota ıslak ve kaza riski bir hayli fazla. İniş toplam bir buçuk saat sürüyor. İniş sonrası Hoch Alm dağ evinde bira içip muhteşem et yemeklerini tatmak büyük keyif. Yemeğin sonunda dağ evinin önündeki şezlonglarda elinizde Alman birası, tırmandığınız dağa bakıp güneşlenmek, tırmanışın en büyük ödülü.

Nasıl gidilir?
İstanbul-Münih arası uçak yolculuğu iki buçuk saat sürüyor.
Münih Havaalanı'ndan tren istasyonu Hauptbahnhof'a otobüsle 35 dakikada ulaşılıyor. Hauptbahnhof'tan Avrupa'nın her yerine tren bulmak mümkün.
Mühih Tren İstasyonu'ndan Garmisch-Partenkirchen Kasabası'na trenle yolculuk 18 avro ve yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.


BUGÜN NELER OLDU