O Galerist senin, bu Mânâ benim

Bu açılış işini pek sevmem ben. Kalabalık oluyor; duvarlar görünmüyor; en azından sekizon kişilik bir ekip, şarabın ve yemeğin geldiği kapılar önünde kamp kuruyor; bazı çok bilenler, çok ilginç buldukları eserler arasında tanıdıklara kendi başyapıtlarını anlatıyor diye. Ama merak eder, giderim. Geçen haftayı da iki serginin ilk görenleri arasına takılarak geçirdim. Pişman değilim. Galeri Mânâ'da Murat Akagündüz'ün 'Cehennem-Cennet' işleri, Kutluğ Ataman'ın Twitter'dan dediği gibi 'Şüphesiz bir kırılma noktası! Müze sergisi gibi olmuş! Bravo!' Benim cehennemimde ne bozkırlar kuruyor, cennetimde kimler beni uzaktan izliyor, diye düşünerek dolandım video yerleştirmelerinden oluşan birinci katta... (Ali Paşa Değirmeni Sokak, 16-18, Karaköy) Hasköy'de, Koç Müzesi yanına açılan Galerist binasında da Mısırlı Youssef Nabil'in 'You Never Left' / Sen Hiç Gitmedin ki işleri var. Aslen bir kısa film ve ondan seçtiği karelerden oluşan sergide bir adamın arkasından ağıt yakan erkeklerle kadınları gördüğümde şunu düşündüm: Kadınlar bir masanın, bir hüznün, bir bitişin etrafında birbirlerinden destek alarak yasını tutuyor. Erkek, derinden, kifayetsiz acısını yaşıyor...

***
Bir Duayen'e sora lım

Bir Duayen dedi ki: Bizde mezeler çok güzel, şimdi şarapla tadını bozmayın. Dinledik o zaman biz de. Dört kadın; ilişkiler, yaşam, uzaylılar geldiği gün dünyada hepimiz bir diğerine karşı birleşir, savaşmayı, ayrılmayı, ötekileşmeyi unutur muyuz diye tartıştığımız masamıza ezme, patlıcan, muska böreği, ciğer ve köfteyi de davet ettik. İyi ki gelmişler. Onlar memnun, biz daha memnun, Osmanbey'e yarı inmiş perdelerin arasından bakıyoruz. Sezen Aksu söylüyor fonda. Herkes farkında olmadan şarkıya eşlik ediyor. Hakiki bir meyhanedeyiz Duayen'de, gürültü yok. Hesapsa adam başı 60 TL. O da gayet iyi bak. (Halaskargazi Cad. Tavukçu Fethi Sk. No: 28/B Pangaltı, 0212 240 11 00)
***
Haftaya, buluşalım haftaya
Bir haftayı yeni, gitmediğim bir meyhane bularak kapattım ya madem, önümüzdeki için de Mekan'ı düşündüm. (Eski Çiçekçi Sokak, No:3, Beyoğlu, 0212 252 60 52) Konserler bölümünü şu şekilde ayarlıyoruz: 18 Mart Pazar (bugün) 15:00 - Önder Focan & Meltem Ege Quartet, Morning Jazz Sessions'la sen kahvene süt ekledikten hemen sonra Tamirane'de. 21 Mart Çarşamba - Sezyum'un davullarda takıldığı Kök; melodramik She Passed Away; acid punk sever Softa; Asmalı Showcase #2 adı altında topluca Babylon'da. 23 Mart Cuma - Sesiyle ruhumu arındıran Göksel, Ghetto'da; Çingene müziği ve operadan ilham alan İngiliz kafasında kabare-punkçı The Tiger Lilies Salon'da; Bant dergisinin kurucusu müzik dehaları Aylin Güngör - J. Hakan Dedeoğlu'nun grubu Ginger and Oak, Arkaoda'da.
***
ŞEHİRDEN NOTLAR:
Babylon Lounge, Tektekçi, Kiki gezildi. Hayal Kahvesi, perşembenin en curcunalı mekanıymış. Sahnede bizim gençliğimizden parçalar çalan yarısı kız (basist ve solist) bir ekip var. Müzikalite konusunda yıldızlar sıralayamayacağım ama dans ruhu her metrekarede insana geçer.
Galata Georges Otel'e 10 kişiden fazla gidecek olursanız 90 TL'ye fiks mönü yapıyorlar. Ben en çok barda oturup da Dirty Martini içmesini sevdim.
Erkek gezi bloggerı arıyorum diye, önüme her gelene sorarken listeye girdi buraknebuolum. tumblr.com. Diline, yazım stiline bayıldım.
BİZE ULAŞIN