Mutluluğun resmini bile çizebileceksiniz

2012'nin en flaş oyunu Draw Something, altı haftada 35 milyon kez indirildi. Hafta içinde ise üretici firma, 210 milyon dolara oyun devi Zynga'ya satıldı. Peki, bağımlılık yaratan ve 80'in üzerinde ülkede bir numaraya oturan bu oyunun başarı sırrı ne?

Mobil platformlarda 2009 ve 2010'a damgasını vuran oyun, Angry Birds olmuştu. 2011'de Temple Run çılgınlığı yaşandı. 2012'nin en flaş oyunu ise tartışmasız Draw Something (DS). OMGPOP şirketi tarafından geliştirilen çizim tabanlı oyun, altı hafta önce piyasaya sürülmesine rağmen 35 milyon kişi tarafından indirildi. Yapılan çizim sayısı ise 1 milyarı geçti. Bu nedenle FarmVille, CityVille gibi oyunların üreticisi Zynga, hafta içinde OMGPOP'u 210 milyon dolara satın aldı. Peki, tutkunları arasında ünlü oyuncu Şebnem Bozoklu'nun da bulunduğu DS nasıl oynanıyor ve neden bu kadar başarılı oldu?
tamamen özgüRsünüz
iPhone'larda, iPad'lerde ve Android işletim sistemiyle çalışan mobil cihazlarda oynanabilen oyun, size kolay, orta ve zor kategdrilerinde üç kelime seçeneği (örneğin Paris, Madonna, mutluluk) sunuyor. Ardından seçtiğiniz kelimeyi, dört farklı kalınlıktaki kalem ve renk seçenekleriyle bir resim çizerek karşı tarafa anlatmaya çalışıyorsunuz.
Resmi nasıl çizdiğinizi, kendi cihazının ekranında adım adım izleyebilen diğer oyuncu, tıpkı Çarkıfelek'te veya masaüstü oyunu Pictionary'de olduğu gibi, çizdiğiniz kelimenin kaç harften oluştuğunu görüyor ve kelimeyi en kısa sürede tahmin etmeye çalışıyor.
DS'ye Facebook hesabınızla girip, arkadaşlarınızı oyuna davet etmeniz mümkün. Rastgele oyuncu seçerek dünyanın herhangi bir yerindeki oyuncularla karşılıklı çizim de yapabiliyorsunuz. Oyun yalnızca İngilizce oynanabiliyor.
Oyunun ücretsiz ve ücretli (0.99 dolar) sürümleri bulunuyor. Ücretli sürümde, daha çok renk ve kelime seçeneği bulunuyor.
DS, sizi diğer oyunlardaki gibi önceden tasarlanmış, sınırlı hareket kabiliyeti sunan bir ortama hapsetmiyor. Verilen kelimeyi, istediğiniz şekilde anlatmakta özgürsünüz. Yani, ne yapacağınız tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.
Kendi çizdiğiniz 'sanat eserlerini' paylaşmanız mümkün. Yakında, DS eserlerinden oluşan bir karikatür sergisine rastlarsanız şaşırmayın.
DS oynamak için en azından bir arkadaşa ihtiyacınız var. Yıllarca pek çok şey paylaştığınız arkadaşlarınızın nasıl çizim yaptığını siz de merak etmiyor musunuz?


YARIŞMA OLACAK
Bazı ülkelerde oyunun izleyicilerin büyük tahtalar üzerinde çizim yapacakları bir yarışma programı haline dönüştürülmesi planlanıyor. Oyunla ilgili bir başka uygulamaya ise Hollanda'daki Muse Amsterdam adlı reklam ajansı imza attı. Ajans, bünyesinde staj yapmak isteyen gençlere birkaç kelime veriyor ve oyun aracılığıyla en yaratıcı çizimleri yapanları stajyerliğe kabul ediyor.

FEST İVAL RUHUNA UYGUN ÇADIRLAR
Cumartesi SABAH'ta, Avrupa'da önümüzdeki aylarda düzenlenecek festivallerle ilgili bir minirehber yayımladık. Tabii, yazın yaklaşmasıyla birlikte Türkiye'de de festivaller için geri sayım başladı. Organizatörler, en sevilen gruplarla anlaşabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Müzik tutkunlarına da vakit geçirmeden hazırlıklara koyulmak düşüyor. Peki nereden başlamalı? Bir günden uzun süren festivallere katılacaklara önerim, çadır işini son ana bırakmamaları. Festival ruhuna uygun, rengarenk çadırlara sahip olmak isteyenler, Fieldcandy çadırlarını tercih edebilir. Tasarımcıları arasında David Bowie'nin albüm kapaklarınının yaratıcısı David Pastor'ın da bulunduğu bu çadırlar; pamuklu antibakteriyel kumaştan üretiliyor, kolayca kuruluyor ve görünüşleriyle en az sahnedeki gruplar kadar dikkat çekiyor. www.fieldcandy.com

YALNIZCA DİKKATLİ GİTARİSTLERE!
Herhangi bir insan için anahtar, cüzdan, telefon üçlüsü neyse; bir gitarist için de gitar, pena, efekt pedalı üçlüsü odur. Gitarla penanın işlevi, hepinizin malumu. Pedallarsa, gitaristlerin şarkı arasında veya aynı şarkı içerisinde gitar tonlarını ve efektlerini değiştirmesini sağlıyor. Son dönemde piyasadaki en farklı pedal, Digitech IPB10. Çünkü onu kullanmak için, üzerindeki özel bölmeye iPad'inizi yerleştirmeniz gerekiyor. iPad uygulaması sayesinde, diğer karmaşık pedalların aksine birkaç dokunuşla 87 farklı pedal, 54 amfi ve 26 kabin hafızası seçeneği arasında kontrol sağlayabiliyorsunuz. Ancak gitaristlerin sahne coşkusuyla sık sık pedalların yanlış noktalarına bastıkları göz önüne alındığında, iPad'lerin hasar görmesi de kuvvetle muhtemel. Bu yüzden IPB10, yalnızca dikkatli gitaristlere önerilir. www.digitech.comBİZE ULAŞIN