Sovyetler'den çıktı, dünyayı fethetti

Bugüne kadar hiçbir oyun, onunla boy ölçüşemedi. 28 yıldır popülerliğini koruyan Tetris'i gündeme getiren son olaysa, yakında gösterime girecek bir belgesel. Efsane oyunun hayatımıza etkisi çok fazla

Sosyal medyada son haftalarda çok konuşulan bir film fragmanı var: Tetris the Movie. Fragmanda, dev Tetris figürleri şehirleri istila ediyor, biçare vatandaşlar canlarını kurtarmaya çalışıyor. Ancak pek çok kişiyi kandırmayı başaran fragman, aslında bir şakadan ibaret. YouTube'un ünlü mizah gruplarından Warialasky tarafından hazırlanan fragmanın amacı, Amiral Battı oyununun hikayesinden uyarlanan Battleship adlı Hollywood yapımıyla dalga geçmek. Tetris'i sayfalarımıza taşımamızın tek nedeni bu video değil. ABD'de çekilen ve dünyanın en iyi Tetris oyuncularının hikayelerini anlatan Ecstasy of Order: The Tetris Masters adlı belgesel, kısa süre sonra birçok ülkede gösterime girecek. Bu vesileyle tüm zamanların en tanınmış oyunuyla ilgili bilinmeyenleri aratırdık:
SSCB Bilimler Akademisi'nde çalışan Aleksey Pajitnov, sanal zeka ve dil algılama problemleriyle uğraşırken, beyni çalıştıran bir bilgisayar oyunu yazmaya karar verdi. Her biri beş kareden oluşan figürlerle oynanan Pentomino adlı oyundan esinlenen Pajitnov, figürlerden birer kare eksiltti ve sonuçta 1984'te adını eski Yunancada 'dört' anlamına gelen 'tetra' kelimesinden alan Tetris ortaya çıktı.
Oyunun ünü, iki yılda SSCB'yi aşarak, Avrupa ve ABD'ye de yayıldı. Ancak hakları devlette olduğu için, Pajitnov bu sürede tek kuruş kazanmadı. Ta ki, Nintendo'nun ilk RPG oyunu Black Onyx'i üreten Henk Rogers'ın, 1988'de Tetris'in haklarını satın alarak kendisiyle ortaklık kurana kadar.
Zaman içinde başta Game Boy, PC, PlayStation ve cep telefonları olmak üzere 30'un üzerinde platforma uyarlanan Tetris, bu özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı tarafından en çok farklı platforma uyarlanan ve en çok taklidi üretilen oyun olarak tanınıyor. Piyasaya çıkalı 28 yıl olmasına rağmen, Tetris'in cep telefonlarına indirilme sayısı, günümüzün en popüler oyunlarından Angry Birds'le neredeyse aynı.

TÜRKİYE'DE MÜZİK GRUBU BİLE VARDI
Geçmişte pek çok belgesele ve şarkıya konu olan Tetris, Türkiye'deki popüler kültüre de damgasını vurdu. 1990'lı yıllarda Aykut Gürel, Mustafa Sandal gibi isimlerin şarkısını seslendiren ve Tuğrul Arsever'in de üyesi olduğu Grup Tetris adlı bir müzik grubumuz vardı.
Oxford Üniversitesi'nde 2009'da yapılan bir araştırmaya göre, travmatik olayların ardından Tetris oynamak, acıların unutulmasını sağlıyor ve travma sonrası stres bozukluğu ihtimalini azaltıyor. Tıp literatüründe, Tetris etkisi adlı bir sendrom da mevcut. Uzun süre Tetris oynayanların zihninde, oyunu bıraktıktan sonra bile ona dair görüntüler oluştuğunu belirleyen bilim adamları, benzer durumları da Tetris etkisi olarak adlandırıyor. ABD'de yapılan bir başka araştırmaya göreyse, uzun süre Tetris oynayanların beyninde dil kullanımına ve kompleks düşüncelere dair bölümler gelişiyor.

BAŞARISININ BEŞ SIRRI
Tetris her seferinde farklı bir şekilde ilerliyor; parçalar her seferinde farklı sırayla geliyor. Dolayısıyla "Bir kez oynadım, ikincisi sıkar," diyemiyorsunuz.
Daha yüksek puan yapma şansınız hep var! Kendinizle yarışınız bitmiyor.
Tetris, birçok oyundaki gibi şiddet odaklı olmadığı için, her cinsiyetten oyuncu zevkle oynuyor.
Super Mario gibi çocuksu bir çizgi karakter aracılığıyla oynanmadığı için, yetişkinler de beğeniyor. "Oyun, çocuklar içindir," anlayışını değiştiren ilk oyunlardan biri.
Tetris'in başarısının belki de en önemli sırrıysa, hayata benzemesi. Çünkü tıpkı hayatta olduğu gibi, Tetris'te de Murphy kanunları geçerli. Yaptığınız tek bir hata bile, ilerleyen aşamalarda başınıza bela olabilir. Ters gidebilecek her şey ters gider ve bir şeyin olma olasılığı, isteme olasılığınızla ters orantılıdır. Yani işlerinizi yoluna koyacak 'l' şeklindeki çubuk, o çok ihtiyaç duyduğunuz anda asla gelmeyecektir!

ASPİRATÖR MOBİLİZE OLDU
Usta aşçılar bilir: İyi yemek, tüm duyulara hitap etmelidir. Yani en az tat kadar, görünüm ve koku da önemlidir. Ancak pişiriliş veya ısıtılış aşamasında, her yemek güzel kokmayabilir. Böyle durumlarda devreye sokulan aspiratörlerse, günümüzün minimal mutfaklarına yakışmayan hantallıktadır. Tayvanlı tasarımcı Hong Ying Guo, bu düşünceyle yola çıkarak tavalara veya tencelere takılabilen bir aspiratör ünitesi tasarlamış. Üç farklı boyutta üretilen Purifi Pan adlı ürün, ocaktan aldığı ısıyı enerjiye dönüştürerek, yemeğin ortaya çıkardığı dumanı ve kokuyu emiyor ve içindeki fanlar aracılığıyla temiz hava olarak dışarı veriyor. Ürünün bu süreçte alıştığımız aspiratörlerden çok daha az ses çıkarması da, bir başka artısı. Purifi Pan'ın gelecek yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

GÜVEN VEREN YÜZÜK
Eğer eşinize - ya da eşinizin çevresine - güvenmiyorsanız, thecheeky.com tam size göre bir yüzük satıyor. Yüzüğün içinde büyük harflerle yazan 'I'M MARRIED' (Evliyim) yazısı, yüzük yeterli süre parmakta kalırsa parmağa iz bırakıyor; ve siz 'ya çapkınlık yapmak için yüzüğünü çıkardıysa' paranoyasından kurtuluyorsunuz. thecheeky. com, yüzüğü pazarlamak için de iyi bir yol bulmuş. "Bu yüzüğü, Arnold (Schwarzenegger), Tiger (Woods) ve IMF'deki adam (Dominique Strauss- Kahn) hâlâ akıllardayken, aldatmaya meyilli insanlar için tasarladık."

BİZE ULAŞIN