Madonna sahnede marangoz gibi

Konser biletleri tükenmek üzere olan Morissey, 19 Temmuz'da İstanbullu hayranlarıyla buluşacak. Mavi Jeans'in sponsorluğundaki konser öncesi, İngiliz müziğinin bu önemli ismiyle konuştu

Bu yazıyı tesadüfen Barcelona'dan yazmak durumunda kaldım. Ama hangi şehirde olursam olayım, tıpkı birkaç saat önce Barcelona'nın önemli gece kulüplerinden Salo Apolo'da başıma geldiği gibi, The Smiths'in şarkılarını tek bir ağızdan söyleyen yüzlerce kişiye rastlayabilirim. The Smiths'in ve ayrıksı yaratıcısı Morrissey'in etkisi hiçbir sınırı tanımadı. Son 30 yılda İngiltere'den çıkmış en etkileyici müzisyenlerden biri oldu Morrissey. Şimdi Caz Festivali kapsamında, Mavi Jeans sponsorluğunda yeniden İstanbul'da olacak.
- Etraftaki tüm grupların tekrar bir araya geldiği bir ortamda, siz birkaç yıl içinde emekliye ayrılabileceğinizi söylediniz. Niye?
- Çünkü ben herkes gibi değilim. İp üstünde yürüyorum. Üstelik yeniden birleşmeler, grup üyelerinin birbirine katlanamadığı gayet açık olmasına rağmen gerçekleşiyor. Eğer arkadaş olsalardı, işin başında ayrılmazlardı.
- The Stone Roses, Blur, Pulp... Yeniden birleşen topluluklar hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Solo girişimler başarısız olunca, son çare olarak hep buna başvuruyorlar. Ayrıca neden grupların sessizce yeniden bir araya gelmediğini de hiç anlamıyorum.
- İngiltere kraliçesini eleştirdiğiniz The Queen is Dead'i (1986) yazmanızın üzerinden çok zaman geçti. Bu yıl II. Elizabeth'in tahttaki 60. yılı olduğunu düşünürsek, monarşiyi ve onu nasıl görüyorsunuz?
- Bence aptalca, çünkü kraliçe parlak biri değil ve İngiliz Kraliyeti de benim kraliyetim değil. Kurnaz birer parazitler ve kraliçenin bunca süredir paçasını kurtarıyor olması da hayret verici. Kraliçe aniden etrafını pop yıldızlarıyla doldurmaya başladı. Çünkü bu, onun gençlere ulaşmak için kullandığı bir PR yöntemi. Çok yakında ölecek. Ama işe yaramaz ailesinin aşırıya kaçan lüksünün İngiliz halkı tarafından sağlanmaya devam etmesini garanti altına almalı.

BİRÇOK POP YILDIZI SUYA SABUNA DOKUNMAZ
- Morrissey'i bugün olduğu adam yapan anlar var mı?
- Solo kariyerim, beni ben yaptı. Başka hiçbir şey değil.
- Bu işe ilk başladığınız dönemi ve bugünü nasıl karşılaştırıyorsunuz?
- Mücadelesi verilecek çok şey oldu hep, şimdi de farklı değil. Yüzeyselliğin sattığı, ama sanatın satmadığı inancı hep hakimdi. Bu nosyonun yanlış olduğunu kanıtlayan sanatçılar, çabaları yüzünden ölümsüzleştirildi.
- Düşüncelerinizi söylemekten çekinmiyorsunuz. Eleştirilmekten yorulmaz mısınız?
- Fikirlerim kırıcı görünür, çünkü birçok pop yıldızı, suya sabuna dokunmaz. Röportajlarımın başlıklıkları genellikle 'Bigmouth strikes again!' olur ('Koca ağız yeniden konuştu!', The Smiths şarkısına gönderme yapıyor). Üstelik benim sesim, son derece yumuşak ve sakindir. Sanki dünya, aklından geçenleri söyleyen birisiyle başa çıkamıyormuş gibi hissettiriyor bu durum.
- The Smiths albümleri yeniden yayınladığında dahi dinlemediniz mi?
- Albümlerimiz geçen yıl yeniden master edilip yayınlandı. Ama her ne kadar plak şirketi (Warner) bir basın bülteni yayımlayıp onayladığımı söylemiş olsa da, dinlemedim. Yalan söyleyip, o bülteni yayımladılar. Çünkü box-set ve yeniden master'lar hukuken ihlal içeriyordu. Kurtulmayı başardılar, çünkü müzik endüstrisi avukatlarının hiçbiri Warner'la savaşa girmek istemez.
- Yeni albümünüzdeki şarkılar hazır olmasına rağmen halen yayınlanmadı.
- Albümü önemseyen bir plak şirketi tarafından yayınlanmasını istiyorum. Bir plak şirketine imza atalım diye yalvarmam. Kader her zaman bir şekilde kurtuluşa varır.

THE SMITHS benim için öldü
- Madonna'nın müzik tarihindeki en büyük dolandırıcılık olduğunu söylediniz. Neden?
- Çünkü Madonna, para kazanmak ve ortalamanın üstünde bir yeteneğe sahip olmamak konusunda uzmanlaşmış biri. Güvenilirliği ve saygınlığı olan bir pop yıldızından bir kez dahi övgü almadı. Sahnede tahta arayan bir marangoz gibi geziyor. Bir kişi bile insan olarak sevilecek biri olduğunu söylemedi.
- The Smiths'le ilgili pişmanlıklarınız var mı?
- 1995'teki Yüksek Mahkeme duruşması garipti. The Smiths'in hikayesi oradaki korkunç kararlar yüzünden daha kötü bir hal aldı. Grubun diğer üçlüsü bana borçlu gözükmüyordu. Mahkemeden onlarla bir daha asla görüşmemem gerektiğini hissederek çıktım. Bir daha The Smiths'in müziğini dinleyemedim. Benim için ölmüştü.


BİZE ULAŞIN