O artık Yahoo'nun first lady'si

Dünyanın en güçlü kadınları arasında gösterilen Google yönetim kurulu üyesi Marissa Mayer, hafta başında görevinden istifa ederek Yahoo'nun başına geçti. Altı aylık hamile olan ve sıra dışı karakteriyle dikkat çeken Mayer, Silikon Vadisi'nin en parlak yıldızlarından

Yaz aylarında gündem yaratan transferler, genellikle teknoloji dünyasında değil, futbol dünyasında gerçekleşir. Buna rağmen ailesinin kökleri Finlandiya'ya uzanan yeni Yahoo CEO'su Marissa Mayer, dünya genelinde haftanın en çok konuşulan isimlerinden biri olmayı başardı. Hafta başında, 13 yıldır çalıştığı Google'dan ayrıldığını duyuran Mayer, pek çok kişinin dikkatini güzelliği, moda tutkusu, 'parti kızı' olması ve altı aylık hamile olmasına rağmen böylesine önemi bir göreve atanmasıyla çekti. Ancak 'Google'ın first lady'si' lakabıyla anılan 37 yaşındaki Mayer'i yalnızca bu özellikleriyle değerlendirmek pek doğru değil. Zira Mayer, Stanford Üniversitesi'nin bilgisayar mühendisliği ve yapay zeka bölümlerinden mezun olduktan sonra 20. çalışanı (ve ilk kadın mühendisi) olarak iş hayatına atıldığı Google'da, büyük başarılara imza attı. Firmanın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page'in en çok güvendiği isim olan Mayer; Gmail ve Google News gibi pek çok hizmetin geliştirilmesinde kilit rol oynadı. Arama motorunun sade görünümlü ana sayfasının mimarı olan ve son olarak Google'ın Local, Maps ve Location hizmetlerinden sorumlu olan yönetim kurulu üyesi Mayer, aynı zamanda firmanın sözcülüğünü yürütüyordu. Şunu da belirtmek gerek: Forbes dergisi, bu özellikleri nedeniyle geçen yıl Mayer'i dünyanın en güçlü 42. kadını olarak gösterdi.

BEKLENTİLER ÇOK BÜYÜK
Elbette Mayer'in özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Ev işleriyle vakit kaybetmemek için lüks bir otelde yaşayan, karnı (ve çiçeği) burnunda CEO, sıkı bir dağcı ve maraton koşucusu. Eyalet maratonlarına katılmayı ihmal etmiyor, Kilimanjaro dahil çıktığı dağların zirvelerinden fotoğraflarını tweet'liyor. Yardım kuruluşlarına verdiği destekle dikkat çeken Mayer'in favori moda tasarımcısıysa, ABD first lady'sinin de favorisi olan Oscar de la Renta. Sanatla da son derece ilgili olan Mayer, San Fransisco Modern Sanat Müzesi ve San Fransisco Balesi'nin yönetim kurulu üyesi. Peki, kendini "Bir 'geek' (inek) olduğum için hayatı ıskalayacak değilim," sözleriyle anlatan bu zarif ve 'güçlü' kadın, Yahoo'da neleri değiştirecek? Öncelikli beklentiler şöyle: Google'ın ürünleri daima geliştirmeyi, kullanıcı dostu olmayı ve fonksiyonelliği hedefleyen kafa yapısını Yahoo'ya taşıması, son derece hantallaşmış karar alma mekanizmasını hızlandıracak adımları hızla atması ve popüler kişiliğiyle Yahoo'ya kaybettiği medya desteğini yeniden sağlaması. Ancak belki de hepsinden önemlisi, son beş yılda altı CEO değiştiren Yahoo'yu yeniden genç ve yenilikçi bir imaja kavuşturulması. Mayer'e gönderilen şu tebrik tweet'ine bakılırsa, firma bu transferler amacına şimdiden ulaşmışa benziyor: "Yahoo, senin sayende cool çocuklar masasındaki sandalyesini geri aldı!"

BU KILIFIN SIRRI UZAY TEKNOLOJİSİ
Dokunmatik ekranlı telefonlarının çizilmesini önlemek isteyen pek çok kişi, şeffaf ekran koruyucu filmler kullanıyor. Ancak bu filmlerin büyük bölümü, ekran hassasiyetini azaltıyor ve görüntüyü olumsuz etkiliyor. NASA için nanoteknoloji kullanılarak üretilen IPG ekran koruyucu, 0.15 milimetrelik kalınlığıyla bu sorunların ikisini de ortadan kaldırıyor. Üstelik özel malzemesiyle varolan çizikleri kapatarak telefonunuzun ikinci el değerini artırıyor. Ekranda parmak izi oluşmasını da engelleyen kılıfın farklı markalar için üretilmiş versiyonları, www.cebimikoruyorum.com adresinde, 30 ile 49 TL arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

KATLA HOPARLÖRÜ, KOY CEBİNE
Yazın gelmesiyle birlikte partiler sokaklara, plajlara kaydı. Hal böyle olunca, evlerdeki ses sistemlerini dışarı taşıyıp da kablo, priz derdiyle uğraşmak istemeyenler, gözlerini portatif hoparlörlere çevirdi. Madem öyle, biz de bir tavsiyede bulunalım: Koreli Janh Se-Chan'ın Japon kağıt katlama sanatı origamiden esinlenerek tasarladığı Viva adlı hoparlör, şık görünümünün ve katlanarak cebinize sığacak şekle getirilebiliyor. Size de dört yöne ses verebilen küp şekilli hoparlörün üzerine telefonunuzu bağlantısı kurarak yerleştirerek müziğin sesini sonuna kadar açmak kalıyor. iPhone'lar ve Android işletim sistemli telefonlarla sorunsuz bir şekilde çalışan Viva'yı, diğer cihazlarınızla Bluetooth kullanmanız güçlü sesinin yanı sıra tek bir hareketle da mümkün.

BİZE ULAŞIN