Apple'a bir dokun bin haber işit!

Yeni iPhone'a dair dikkat çekici detaylar, patent davasından çıkan şok karar ve yeni reklam filminin düşündürdükleri... Evet, teknoloji meraklıları bu hafta en çok Apple'ı konuştu. Üstelik yalnızca yurtdışındaki değil, yurtiçindeki gelişmeler nedeniyle de

Bu yaz ileri safhada hararet yapan, yalnızca sıcaktan kavrulan 'fani bedenlerimiz' değil. Zira teknoloji dünyasından gelen haberler, zihnimizi de hararete uğratacak yoğunlukta. Bu hafta, özellikle Apple cephesinden gelen yerel ve uluslararası gelişmelerden bahsetmek gerek. Çünkü tabiri (daha doğrusu klişesi) caizse, 'Gün geçmiyor ki, Apple ile ilgili yeni bir olay yaşanmasın!' Peki, nedir bu gelişmeler? Gelin sırayla inceleyelim:
Dedikodular nihayet yerini gerçek bilgilere bıraktı ve iPhone 5'e dair detaylar ortaya çıkmaya başladı. Uzakdoğulu kaynaklara yakınlığıyla bilinen Digitimes'a göre üretici firma Pegatron'a siparişler çoktan verildi bile. Sonbaharda (muhtemelen 21 Eylül'de) tanıtılması beklenen yeni teknolojik arzu nesnesinin öncüllerinden en önemli farkıysa, In-cell teknolojisi sayesinde elde edilecek inceliği olacak. Ayrıca rakipleriyle mücadele gücünü artırmak isteyen Apple, ekran boyutunu da ciddi oranda büyütecek. Diğer yandan Apple ürünlerinin klasikleşmiş 30 pinli şarjı da, 19 pinlik daha ufak portla değişecek. Bu değişiklik, başta dock hoparlörler olmak üzere eski nesil iPhone'larla uyumlu pek çok cihazın, ek bir adaptör olmadan kullanılmasını olanaksız hale getirecek. Elbette henüz kesinleşmeyen iddialar da yok değil. Bunlardan çok dile getirilenler, iPhone 5'in su geçirmez nanoteknolojik malzeme ile kaplı olacağı ve 4G desteği sunacağı yönünde.
Kişisel asistan sistemi Siri'nin yeni reklam filmi yayınlandı. Önceki reklamlarda başrolü John Malkovich, Zooey Deschanel, Samuel L. Jackson gibi yıldız oyunculara teslim eden Apple, bu kez ünlü yönetmen Martin Scorsese'de karar kılmış. Reklamda bir taksinin arka koltuğunda oturan Scorsese (ki efsanevi Taxi Driver filminin de yönetmenidir), Siri'ye verdiği sesli komutlarla randevularını düzenliyor, trafik durumunu kontrol ediyor ve arkadaşlarının nerede olduğunu öğreniyor. Reklam fena olmamış ancak yaratıcılık açısından biraz yetersiz kalmış. Ne dersiniz? Siri, reklamın başında Scorsese'ye Taxi Driver'da Robert De Niro'nun sarfettiği kültleşmiş "You talkin' to me?" (Bana mı dedin?) repliğiyle yanıt verse daha iyi olmaz mıydı?
Apple'ın müdahil olduğu patent davalarının biri bitmeden diğeri başlıyor. Son olarak bu hafta Almanya'daki Düsseldorf Mahkemesi, daha önce Apple'a ait bazı patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle Almanya'da satılması yasaklanan Samsung Galaxy Tab 7.7 tabletin satış yasağını genişleterek, tüm AB ülkelerinde geçerli hale getirdi. Bugüne kadar 30'a yakın patent için birbirleriyle boğaz boğaza gelen firmalardan Apple "Bu da mı gol değil!" hissiyatı içerisinde son karardan duyduğu memnuniyeti duyururken, Samsung cephesinden "Hayal kırıklığı içindeyiz," açıklaması geldi. Ayrıca Apple'ın ABD'deki patent ihlali davasında Samsung'dan istediği tazminat miktarının, 2.5 milyar dolar olduğu ortaya çıktı.
Mac'ler için yeni işletim sistemi sürümü OS X 10.8 Mountain Lion da bu hafta kullanıma sunuldu. İnternet üzerinden 19.99 dolar karşılığında yüklenebilecek sürüm, geliştirilmiş iOS entegrasyonuyla dikkat çekiyor. Yeni sürümde ayrıca, iCloud desteği, yeni mesajlaşma uygulaması ve kolaylaştırılmış sosyal medya erişimi başta olmak üzere 200'ün üzerinde değişiklik bulunuyor.

BAKANLIKTAN APP STORE'A GÖZDAĞI
Dünyada bu gelişmeler yaşanırken, 'devleti aliyye'miz de boş durmadı elbet. Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği (MOBİLSAD), Apple'ın peşine düştü. Türk kullanıcıların App Store'dan son dört yılda 200 milyon dolarlık uygulama indirdiğini belirten MOBİLSAD Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, devletin bu harcamalardan vergi alamadığını ve vergi ödenecek bir mekanizma oluşturulması için Ulaştırma Bakanlığı'yla bir çalışma yürüttüklerini de vurguladı. Diğer yandan Apple CEO'su Tim Cook, mayıs ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e verdiği sözü tuttu. Eylülde resmi olarak tanıtılacak yeni işletim sistemi iOS 6'da hem F hem de Q olmak üzere Türkçe klavye yer alacak.

BİZE ULAŞIN