Bu bir peri masalı

Avrupa ikincisi olan A Milli Kadın Basketbol Takımı bu yıl tarihimizde ilk kez Olimpiyat Oyunları'na katılıyor. Londra'ya gitmeden önce Pazar SABAH'a konuşan basketbolcularımız: "Hedefimiz madalya ile dönmek," diyor

Muhtemelen, "Peri masallarına inanacak yaşı geçtim," diyeceksiniz. Ama bu masalı dinleyin, inanacaksınız. Çünkü gurur duyacağınız bu masalı Potanın Perileri yazdı. A Milli Türk Kadın Basketbol Takımı'nın Londra'ya kadar uzanan yolu gayet meşakkatliydi. Onlarınki yasaklı yıllardan Londra'ya uzanan bir yoldu. 1968 yılında yaşanan bir skandal nedeniyle kapatılan kadın basketbol takımı neredeyse 20 yıl sonra yapılan yoğun kulis çalışmaları sonucu tekrar hayat buldu. Ve takım ilk maçını 11 Nisan 1987'de Suriye ile yaptı. Geçen uzun sürede dünya basketboluyla aradaki makas iyice açılmıştı elbette. Herkes çok çalıştı ve ilk kez 2005 yılında Avrupa Şampiyonası'na gidildi. 2011'de ise çok çalışmanın, sebat etmenin sonucu gümüş madalya ile vücut buldu. Bu, aynı zamanda Olimpiyat Oyunları'na giden yolun başlangıcıydı, öyle de oldu; Potanın Perileri şimdi Londra'da. Türk spor tarihinde ilk kez, A Milli Kadın Basketbol Takımı, Olimpiyat Oyunları'nda yarışacak. Periler yola çıkmadan önce Pazar SABAH'la buluştu. Ve her 'peri' kendi masalını anlattı...

NEVRİYE YILMAZ
SAHAYA BESMELEYLE ÇIKIYOR
32 yaşında, lakabı Nev. ABD'de de basketbol oynadı. Altı yıldır takımın kaptanı. Görünce anlıyorsunuz; Kaptan o. İyi bir kaptan ne yapar diye sorunca: "Takıma saha içi ve saha dışında liderlik eder. Antrenörle oyuncular arasında bağlantıyı kurar," diyor. Sonra da espriyi patlatıyor: "Kurban olur yani," Belli ki meşakkatli bir iş bu kadar kadına liderlik etmek. Anne olmak istiyor. Ancak basketbol oynarken anne olmanın hem çocuğa hem de anneye işkence olduğunu düşünüyor. Sahaya her zaman sağ ayakla ve besmele çekerek çıkıyor. Olimpiyat, tüm soğukkanlı hallerine rağmen onu da heyecanlandırıyor. "Hayalimiz madalya ama ilk dört takımdan biri olmak da çok güzel olur," diyor. Hemen ekliyor: "Gönlümden geçen madalya ile dönmek. Olmayacak bir şey değil..."
Doğum tarihi: 1980 Pozisyonu: Center Boyu: 1.94 Kulübü: Fenerbahçe 239 kez milli oldu.

NİLAY KARTALTEPE
TAKIMIN YENGESİ
10 yaşından beri basketbol oynuyor yani 23 yıldır sahada. Şu ara en önemli gündemi Olimpiyat Oyunları. Çok heyecanlı. Gurur duyduğunu söylüyor. Nilay Karatepe 2003'te milli takıma dahil olmuş ve o zamandan beri tatil yapmamış çünkü sezon bitince milli takım kampına giriyor. İki yıllık evli, bu yüzden lakabı Yenge. Maça çıkmadan mutlaka annesini ve eşini arıyor. Sahaya dua ederek ve en arkada çıkıyor, bu değişmez kural. Takım oyuna başlarken; "Bir, iki, üç Türkiye," diye bağırmak da onun işi.
Doğum tarihi: 1979, Pozisyonu: P.Guard, Boyu: 1.72, Kulübü: Botaşspor, 179 kez milli oldu.

BEGÜM DALGALAR
HAYATIMIZ KAMPTA GEÇİYOR
1998 yılından yani dokuz yaşından beri basketbol oynuyor. Dalgalar: "Hayatımız kamplarda deplasmanlarda geçiyor ama bunun önemi yok, çok güzel bir şey yapıyoruz. Bütün sporcular için Olimpiyatlar en üst nokta. ABD bizim grupta ve en büyük rakibimiz. 7,8 oyuncusu Türkiye'de oynadı. Hedefimiz onları da yenmek. İyi oynuyoruz, bir form yakaladık."
Doğum tarihi: 1988 Pozisyonu: Forvet Boyu: 1.85 Kulübü: Tarsus Belediyesi 105 kez milli oldu.

KUANITRA HOLINGSVORTH
YENİ ADI AYŞE
Amerikalı, mayıs ayında Türk Basketbol Federasyonu'ndan gelen teklife; "Evet," demiş ve Türk vatandaşı olmuş. 11 yaşından beri basketbol oynuyor. "Türkiye, ABD takımıyla da karşılaşacak. Ne yapacaksın?" diye sorduğumuzda yanıtı çok net oluyor: "Diğer maçlar gibi olacak benim için. Diğer maçlarda nasıl oynuyorsam ABD karşısında da öyle oynayacağım." Takım arkadaşları ona 'Ayşe' diyor. Türk kebaplarını ve yemeğin üzerine çay içmeyi çok seviyor.
Doğum tarihi: 1988, Pozisyonu: Forvet, Boyu: 1.96, Kulübü: Seat Györ/WNBA NY L, dün ilk kez milli oldu.

IŞIL ALBEN
KOLYESİZ SAHAYA ÇIKMIYOR
Çok genç görünüyor. Sarı, dik dik saçları sayesinde hemen tanımak mümkün onu. Sekiz yaşından beri basketbol topunun peşinde. Maçlardan önce mutlaka anne-babasını arıyor. Bir de saçlarıyla ilgileniyor. Sürekli kamplarda yaşadığı için en çok anne-babasını ve iki köpeğini özlüyor. "Basketbola hobi olarak başladım ama sonra profesyonel hayata geçtim," diyor. Şu anda yaptığı işten çok memnun. Geçirdiği uzun süreli bir sakatlıktan sonra hiç yanından ayırmadığı bir melek kolyesi var. Maçlarda takamıyor ama maça çıkarken kolyesini çorabının içine koyuyor.
Doğum tarihi: 1986, Pozisyonu: P. Guard, Boyu: 1.70, Kulübü: Galatasaray, 156 kez milli oldu.

BİRSEL VARDARLI
BİZ BU İŞİ YAPARIZ
Arkadaşları Birso diyor. Bakımlı bir kadın. Ama maça çıkarken hiç makyaj yapmadığını söylüyor. Ve ekliyor: "Biz doğal güzellikten yanayız. Ama yüzüme Bepanthen sürüyorum." 17 yıldır basketbol oynuyor, 11 yaşında basketbolla tanışmış. O da çok heyecanlı, 'Olimpiyat' diye söze başlayınca heyecanı gözlerinden okunuyor. Umutlu: "Avrupa takımlarını yenebiliyoruz, iyi oynadıktan sonra bence hiç sorun yok, yaparız biz bu işi," diyor.
Doğum tarihi: 1985, Pozisyonu:P.Guard, Boyu: 1.74 Kulübü: Fenerbahçe, 186 kez milli oldu.

YASEMİN HORASAN
SEVDİĞİM İŞİ YAPIYORUM
Takımın eskilerinden, lakabı Yaso. 13 yaşından beri sahalarda. "Hayatı basketboldan kazanmak güzel ama çok fedekarlık yapıyoruz. Fakat bu önemli değil. Sevdiğimiz işi yapıyoruz. Ayrıca Türkiye standartlarının üzerinde maddi getirisi var," diye başlıyor konuşmaya Horasan. Omuzlarındaki sorumluluktan bahsediyor: "Bütün Türkiye'nin tanıdığı, birçok genç insanın örnek aldığı biri haline geliyorsunuz, bu gerçekten çok güzel bir duygu ve bu bir sorumluluk." Devam ediyor Horasan: "Fiziksel olarak yıpratıcı bir iş yapıyoruz. 35 yaş civarında bizim kariyerimiz bitiyor." O da maça çıkmadan önce dua okuyor.
Doğum tarihi: 1983 Pozisyonu: Center Boyu: 1.87 Kulübü: Beşiktaş 317 kez milli oldu.

TUĞBA PALAZOĞLU
ONA AGRESİF DİYORLAR
İlkokul birinci sınıfta öğretmenin teşvikiyle basketbola başlamış. Ekibin en enerjik olanı, yerinde duramıyor. Kendisini şöyle tarif ediyor: "Bana agresif derler çünkü hakemlerle en çok ben konuşurum. Öyle olunca 'sinirli' diyorlar." Takım arkadaşları onaylıyor; "Türkiye'deki bütün hakemler onu tanır!" Tuğba Palazoğlu devam ediyor: "Beş faul verip kurtuluyor hakemler benden. Evet hayatı herkes gibi yaşayamıyoruz ama herkes de bizimkini yaşayamıyor." Seyahat etmeyi, dalmayı, eğlenmeyi seviyor. Lakabı Tazmanya Canavarı.
Doğum tarihi: 1980 Pozisyonu: S.Forvet Boyu: 1.70 Kulübü: Mersin Bşb. 108 kez milli oldu.

ESMERAL TUNÇLUER
20 YILLIK BASKETBOLCU
Takımın evli olan iki oyuncusundan biri, sekiz yıllık evli. Eşi de sporcu, dolayısıyla eviyle işi arasında sorun yaşamıyor. İleride çocuk sahibi olmayı planlıyor. O da takımın kıdemlilerinden, 20 yıldır basketbol oynuyor. Takım arkadaşları 20 yılı duyunca şaka yollu: "Ay çok olmuş..." diye şaşırıyorlar. Olimpiyatlar için duygularını şöyle ifade ediyor: "Tarihte ilk kez oluyor bu, heyecandan duramıyorum. Bir de gidenlerin çoğu kadın, bu çok gurur verici."
Doğum tarihi: 1980, Pozisyonu: P. Guard, Boyu: 1.76, Kulübü: Fenerbahçe, 233 kez milli oldu.

BAHAR ÇAĞLAR
UYUMSUZLUK YOK
İzmirli, kulüp takımlarında oynarken turnuvalarda dikkat çekiyor ve milli takıma çağrılıyor. En çok ailesini özlüyor. Ekibin en küçüklerinden, "Küçük olmanın dezavantajı var mı?" diye sorduğumuzda, takımın kıdemlileri soruyu yanıtlıyor: "Yok ne dezavantajı, başımızın üzerinde gezdiriyoruz." Hal böyle olunca .... Devam ediyor: "Ortamımız çok güzel, burada her şey olumlu, takımda uyumsuzluk yok. Londra'ya gidiyoruz! Bu inanılmaz bir şey. Çok ama çok heyecanlı verici..."
Doğum tarihi: 1988, Pozisyonu: P.Forvet, Boyu 1.90, Kulübü: Galatasaray, 189 kez milli oldu.

TUĞÇE CANITEZ
EN GENÇ OYUNCU
ABD'de hem sosyal bilimler okuyor hem de basketbol oynuyor. Basketbola ilkokul sıralarında başlamış. Takımın en genci. Bu durumun avantajları olduğunu söylüyor. Tuğçe'nin uğuru var. Ama biraz farklı. Uğurlu saydığı tayt ve büstiyerle maça çıkıyor. Eğer bir maçta kötü oynarsa o giysilerin uğur kaçıyor. Hemen yeni, uğurlu giysilerini seçiyor. Hayali ABD'de WNBA'de (Women's National Basketball Association) oynamak.
Doğum tarihi: 1990, Pozisyonu: P.Forvet, Boyu: 1.90, Kulübü: Westmont Üni., 112 kez milli oldu.

ŞAZİYE İVEGEN
ÇOCUKLUK HAYALİ
18 yıllık basketbolcu. O takımın en heyecanlılarından, sonuçta dünyanın en iyi sporcularıyla yarışacak. "30 yaşındayım bir daha bana kısmet olmaz, ama madalya alalım, bir daha gitmesem de olur. Umarım bizden sonrakiler defalarca giderler Olimpiyat Oyunları'na," diyor. Dua etmeden maça çıkmıyor. Sakatlıktan çok korkuyor ve duaları buna yönelik. Olimpiyat çocukluk hayali.
Doğum tarihi: 1982, Pozisyonu: S.Forvet, Boyu: 1.83, Kulübü: Galatasaray, 238 kez milli oldu.

OYUNCULARDAN TARAFTARA MESAJ VAR
Adidas 2004 yılından bu yana Türkiye Basketbol Federasyonu'na destek veriyor. Marka, Olimpiyat Oyunları'na katılacak A Milli Kadın Basketbol takımımızın hem formalarını hazırladı hem de onlara moral sağlamak için taraftarlarıyla buluşturacak bir projeye imza attı. Oyuncuların her biri bir video mesaj hazırladı. Bu videolar bir QR KOD içine yerleştirildi. Hazırlanan kodu akıllı telefonlarınıza okuttuğunuzda www.facebook.com/buformabizim sayfasına ulaşarak video mesajları izleyebilirsiniz.


BİZE ULAŞIN