Kara Şövalye nasıl yükseldi?

Yönetmen Christopher Nolan'ın yarattığı üç filmlik Batman serisi, yola 2005'te çıktı. Peki yedi yıllık süreçte neler oldu? Serinin son filmi Kara Şövalye Yükseliyor'da durum nasıl? İşte tekmili birden Batman serisiyle ilgili kilometre taşları...

2005 yılında Christopher Nolan'ın imzasını taşıyan Batman Başlıyor gösterime girmiş, film çizgi roman uyarlamalarının zirve dönemini yaşadığı bir süreçte ortaya çıkmıştı. Lakin çizgi roman uyarlamaları arasında itibarı en düşük seri Batman'di. Nolan, Batman'in sinemadaki makus talihini değiştirecek adımı nihayet atmıştı. Buna vesile olan şeyse ilginç: Nolan aslında bir milyonerin, hayatta hiçbir sıkıntısı yokmuş gibi görünen toplumun en üst tabakasından bir insanın hikayesini anlatmak istiyordu. Bunun için de Amerikan tarihinin özel zenginlerinden birinin, aynı zamanda bir yönetmen olan Howard Hughes'un hikayesine göz dikmişti. Filmin başrol oyuncusu Jim Carrey olacaktı. Nolan bu projeyle uğraşırken, usta yönetmen Martin Scorsese daha hızlı davrandı ve The Aviator filmiyle çıkageldi. Film Howard Hughes'un öyküsüydü. Nolan bir röportajında "Yeterince hızlı yazamadım," diyerek hayıflanıyordu ve şöyle devam ediyordu: "Ben de başka bir kayıp milyonerin, Bruce Wayne'in hikayesini anlatmaya karar verdim."

BATMAN'E İLGİSİNİ HİÇ YİTİRMEDİ
60'lı yıllardaki televizyon dizilerinden tutun da, çekilen onca filme dek Batman külliyatının beyazcam ve beyazperdedeki macerasına aşina bir isimdi Nolan. Ancak ilgisini hiç yitirmediği bu kahramanın, günün birinde yedi yılını alacağını muhtemelen kendisi de bilmiyordu. Serinin ilk filmi Batman Başlıyor, her ne kadar başarılı bir film olsa da, seriye seviye atlatanın ikinci film Kara Şövalye olduğu da bir gerçek. Elbette Joker'in etkisini de yadsımamak gerekiyor.

BİZE ULAŞIN