Londra Olimpiyatları'nda daha yükseğe sıçrayacağız!

Eski atlet olarak, onlar koşarken sanki ben koşuyorum. Onlar kendilerini tek olarak düşünüyorlar, ama ben tüm kafileyi düşünüyorum, heyecanım katlanarak artıyor.

Olimpiyatlar'da Türk seyircisi eksikliği var. Futbol seyircisi atletizmde olsa, atletlerimiz daha çok derece alır.

Pekin Olimpiyatları'na 16 atletle gitmiştik. İlk kez Olimpiyatlar'a 33 atletle katılıyoruz. Bu, atletizmde katılım sayısı olarak bir rekordur.

Sınav sistemi en büyük problemimiz. Aileler de 'Oğlumuz, kızımız üniversiteyi bitirsin,' derdinde; 'Çocuğumuz Olimpiyat'a hazırlansın' gibi bir düşünce ailelerde yok henüz.

Türk atletizmi, eski maratoncu, milli atlet Mehmet Terzi'ye teslim edildiğinden beri, sessiz ve derinden bir ilerleme içindeydi. Ve bu yıl, tarihinde olmayan bir şeyi başardı. Türk atletler, Helsinki Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda tam yedi madalya aldı. Bu coşkuyla milli atletizm takımı, 2012 Londra Olimpiyatları'na doğru yola çıktı. Olimpiyat kafilesi yola çıkmadan iki saat önce, bu başarının arkasındaki kahraman, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ile konuştum. Heyecanlıydı, iki kez atlet olarak koştuğu Olimpiyatlar'a, kafile başkanı olarak şimdi daha büyük bir sorumlulukla, heyecanla ama güvenle katılıyordu... Cebindeki nazar boncuklarını gösterdi. "Olimpiyatlar'a nazar boncuklarıyla gidiyoruz," dedi. Haklı da. Çünkü meslektaşları, daha birkaç gün önce Helsinki'de şaşkınlıkla "Türk atletizmi olarak bu duruma nasıl geldiniz?" diye sormuş. 17 yaşında koşmaya başlayan, 20 yaşında milli atlet olan ve yıllarca antrenörsüz olarak büyük başarılara imza atan Mehmet Terzi, 40 yıldır koştuğu bu maratonun boşuna olmadığını herkese ispatladı. O öyle biri ki, her atleti yakından tanıyor, onlarla daha yakın olmak ve motivasyonlarını artırmak için Twitter'ı bile kullanıyor. 05.05.1955 doğumlu olan Mehmet Terzi'nin uğurlu rakamı da beş. Ve Olimpiyatlar'dan beklediği madalya sayısı da beş! Yolunuz açık olsun. Size ve tüm yarışçılarımıza başarılar diliyoruz.

BİZE ULAŞIN