Dört büyükler dijital dünyada yarışacak

Türkiye'de evinde veya internet kafelerde düzenli olarak bilgisayar oyunu oynayan 20 milyon kişi bulunuyor. Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı Mevlüt Dinç, bu oyuncuları kurulacak dijital ligler aracılığıyla bir araya getireceklerini söylüyor. Dinç'le başta dört büyükler olmak üzere pek çok takımın yer alacağı ligleri ve oyun dünyasının geleceğini konuştuk

Pazar 26.08.2012
ABONE OL
Oyun sektörü, dünya genelinde son 30 yılda 70 milyar dolarlık bir sektör haline geldi. Oyun sektörü sinemayı -Hollywood- bile çok büyük bir farkla geçti. Dünya çapında bakıldığında ise Türkiye'nin konumu pek de iyi görünmüyor. 11 yılda 200- 250 milyon dolarlık bir sektör oluşmuş durumda... Türkiye'de evinde veya internet kafelerde düzenli olarak bilgisayar oyunu oynayan 20 milyon oyuncu bulunuyor. Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) Başkanı Mevlüt Dinç "Ülke olarak 20 milyon oyuncuyla dünyada ilk 10 arasındayız. Oyuncu kalitesi açısından ilk beşe rahat giriyoruz. Türkiye'de bu sektörün önemini fark ettirmek için hep çabalıyorum," diyor. Dinç, 2000'li yılların başında kariyerinin zirvesindeyken İngiltere'den Türkiye'ye döndü. Bir grup arkadaşıyla birlikte Sobee'yi kurup, oyun sektörünü var etmek için çabaladı. Firma 2009'da Türk Telekom bünyesine dahil oldu. 2006 yılında geliştirilen İstanbul Kıyamet Vakti, Türkiye'nin ilk devasa oyunu oldu. 2009 yılında geliştirilen I Can Football, dünyanın ilk 11'e 11 online futbol oyunu olarak piyasayı salladı. 2011'de de Süper Can, Türkiye'nin ilk dijital çocuk kahramanı olarak ortaya çıktı. Dünyaca bilinen birçok oyunda imzası olan Dinç, geleceğin sektörü olan oyun sektörünü daha da geliştirmek istiyor. 2011 yılında kurulan TÜDOF, geçtiğimiz temmuzda ilk resmi toplantısını yaptı. Başkan Dinç ile federasyonu, dijital ligleri ve diğer projelerini konuştuk.

- Federasyon fikri nasıl ortaya çıktı, neyi amaçladınız?
- Ülke olarak bu sektöre önem verip destek çıkalım diye federasyonu kurduk. Hem sektörün sağlıklı büyümesini sağlamak, hem de oyuncuyu odağına alan ve kendi kültürümüzden, tarihimizden izler taşıyan oyunlar üretmek istedik. Gençlerimizin bu sektöre ilgi göstermesini ve üniversitelerin bu konuda eğitim vermesini destekleyen, bir federasyon olmayı amaçlıyoruz.

- Böyle bir federasyon yok mu dünyada?
- Bu dünyada bir ilk. Ekonomik anlamda henüz hak ettiğimiz yerde değiliz. TÜDOF sayesinde gençlerimizin daha güvenli ortamlarda olmalarını ve tüketilen içeriklerin daha sağlıklı hale getirilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Aileleri bilinçlendirmek de hedeflerimiz arasında. Geleneksel oyunlarımızı da sanal ortama taşıyıp, çocuklarımıza sevdireceğiz. Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç da federasyonu çok önemsiyor. Kılıç 'TÜDOF sadece bir spor federasyonu değil, çok önemli bir gençlik federasyonudur,' dedi.

HAKAN ŞÜKÜR, ALEX, ARDA ÖLÜMSÜZLEŞECEK
- Temmız ayındaki ilk resmi toplantınızın ardından, Dijital A Milli Takımı'nın kurulacağı duyurulmuştu. Bu konuda bilgi verir misiniz?
- Kendi emeğimizle yaptığımız, dünyada bir ilke imza attığımız I Can Football oyununu, Futbol Federasyonu ile işbirliği yaparak kullanacağız. İlk başta ülke çapında milyonlarca gencin amatör seviyede katıldığı ön elemeler gerçekleştireceğiz; Türkiye'nin en iyi oyuncuları ortaya çıkacak.

- Sonra ne olacak?
- Dört büyüklerin dijital oyun takımlarını kuracağız. Hatta ikinci lig, üçüncü lig de olacak. Mahalle ligleri yapmak istiyoruz. Herkes kendi mahallesinin takımını kurup temsil edebilecek. Mahallelerin en iyileri ilçenin en iyilerine, ilçelerin en iyileriyse illerin en iyilerine dönüşecek. İlin en iyilerinden de A Milli Takım'a dijital oyuncular seçilecek. Bu dünyaya da örnek olacak.

- Sadece futbol mu olacak?
- Strateji oyunları, voleybol, basketbol, geleneksel oyunlar, güreş, Türk daması, dokuztaş ve buna benzer oyunların da dijital oyunlarını yaparak, bunların turnuvalarını yapmak istiyoruz. Ayrıca oyun dünyasının popüler oyunlarını da seçeceğiz; araba yarışları, strateji oyunları gibi... Popüler seviyedeki bütün spor dallarını kucaklayacağız. Bizi farklı kılan diğer bir husus da, farklı spor dallarını dijital oyunlar üzerinden çocuklarımıza sevdirmeye ve ülke çapında spora ilgiyi yaygınlaştırmayı amaçlamamız.

- Geçen hafta Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Emre Alkin ile görüştünüz. Peki, futbol kulüpleriyle de görüşmeler oldu mu?
- Alkin gerçekten çok ilgilendi, heyecanlandı. Federasyonla birlikte kulüplere gidip bu vizyonu paylaşacağız. Dijital liglerin hem manevi hem ekonomik boyutu var; takımların ilgilenmemeleri mümkün değil. Kulüplerin milyonlarca taraftarı var ve ilk defa bu taraftarlar, kendi takımlarını temsilen oyun oynayacak

- Oyun karakterlerine ünlü sporcuların adlarını vermeyi düşünüyor musunuz? Örneğin Naim Süleymanoğlu gibi...
- Tabii ki, ne demek! Biz kendi kültürümüzü oyunlara taşırsak gelecek 100-200 yılın oyunlarını yapabilecek malzememiz var. Misal Emirgan'da yıllarca oturdum, orada bir Yusuf ağabeyim vardı, tavla dostumdu. Vefatından sonra onu birebir modelleyip İstanbul Kıyamet Vakti oyununa koydum, ölümsüzleştirdim. Örneğin Semih Saygıner'in bilardo oyununu da yapmıştık. Dijital liglerde de futbolcuları kullanabiliriz; Hakan Şükür, Arda, Alex gibi... Ayrıca Manchester United'ı birebir modelleyip, I Can Football'a dahil ettik.

- Dünyada dijital turnuvalar yapılıyor mu? - Güney Kore'de, Almanya'da bir iki turnuva yapılıyor, ama bizim bahsettiğimiz kapsamdaki turnuvalar hiçbir ülkede yok. Biz başlatacağız.

- Bunların olimpiyatları da olacak o zaman...
- Olmaması mümkün mü? Bu, geleceğin sektörü. Dünyada 1 milyar oyuncu var. 10 yıl sonra 1.5 milyar olacak. Kaçınılmaz olarak dijital olimpiyatlar düzenlenecek. Türkiye'den başlamaması için hiçbir neden yok! Futbol Federasyonu ile yapacağımız organizasyon, dünyaya örnek olabilir. Dünyaya öncü olabiliriz.

- Şimdiden başvurular oluyordur.
- Gençler heyecanla bekliyor. 'Nasıl katılabiliriz?' diye soruyorlar. Biz hızlı hareket edip, hızlı yol olmak istiyoruz. Ama temeli iyi atmak istiyoruz. İyi bir temel atalım ki, bizden sonraki başkanlar çalışmalarımızı kolaylıkla devam ettirsin.

ERMAN TOROĞLU GİBİ YORUMCULARIMIZ OLACAK
"Dijital liglerde Erman Toroğlu gibi sanal yorumcularımız da olacak. 'Geriye sar, bir daha oynat!' filan diyecekler (Gülüyor). Ülke çapında milyonlarca gencin etkileşimi söz konusu olacak. Yapacağımız turnuvaların finalleri de televizyonlarda canlı yayınlanacak. Nasıl ki futbol ligi maçları televizyonda yayınlanıyorsa, bu dijital liglerin maçları da heyecanla izlenecek. Derbilerin sanal ortamda olduğunu düşünün... İnanılmaz bir özveriyle çalışıyoruz. Genç nüfusumuz çok fazla diye sürekli övünüyoruz. Bilgisayar oyunları müthiş bir fırsat olacak; çünkü milyonlarca oyuncu demek, milyonlarca oyuncunun arasından dünya çapında başarılı olacak oyuncular çıkaracağımız anlamına geliyor."

2013'TE FUTBOL TURNUVALARI BAŞLAYACAK
"Turnuvalarda para ödülü olacak. Milyonlarca oyucunun katılımı ve televizyonların ilgisi söz konusu olduğunda oldukça yüksek ödüller ortaya çıkacaktır. Bizim amacımız 2013'te turnuvaları başlatmak. Futbolla başlayacağız ama hedefimiz sadece futbolla sınırlı kalmak değil. Örneğin Fenerbahçe'nin basketbol, voleybol takımı yok mu? İleride dijital oyunlarda, Fenerbahçe Dijital Oyun Kulübü'nün hem basket hem futbol, hem de voleybol takımları olacak. Şimdiden başta Samsung ve Ülker olmak üzere pek çok marka bize gelip 'TÜDOF'a destek olmak, üye olmak istiyoruz,' dedi. Elbette dijital oyuncuların da lisansı olacak. Turnuvaları fiziksel ortamda yapacağız, herkes evinde olursa, yerine başkasını oynatabilir. Ayrıca hakemler de oyunları kontrol edecek."

OYUN OYNAYAMAM AMA YAPARIM
"Ben, oyunlara inanılmaz hevesi, ilgisi olan ve oynayan biri olarak değil, tamamen tesadüfen bu sektöre girdiğim için, inanın 29 yıldır en fazla birkaç oyun oynamışımdır. geçmez. Ama oyunlarımızı oynayan insanları gözlemleyerek oyunun başarısını ölçüyorum; eğleniyor mu, yoksa eğlenmiyor mu, ne yapıyor? Onu gözlemliyorum. Ama şöyle bir gerçek var. Ben sanırım oyunları oynamadan bir oyuncunun, oyunlardan nasıl keyif alabileceğini bir şekilde biliyorum. Bu da çok ilginç... Ancak insanlar oyun oynayamadığımı duyduklarında çok şaşırıyor. Çoğu insan oyun oynamadığıma inanmıyor."

DAMLA KAYAYERLİ