Bir 'Nişantaşı' parodisi: Gangnam Style

Ne Beatles, ne Michael Jackson... İnternette tüm zamanların en çok tıklanan şarkısı, Güney Koreli PSY'a ait. Peki, bu şarkıya adını veren ve yerli muadili Nişantaşı olan Gangnam semtinde hayat, gerçekten klipteki kadar renkli mi?

Hayalini kurduğunuz o sessiz sakin sahil kasabasında inzivaya çekilmeyi henüz başaramadıysanız, eminim ki "Nedir bu Gangnam Style?" sorusunun yanıtını çoktan almışınızdır! Yine de 'televizyonlarını yeni açanlar' için kısaca özetleyelim: Gangnam Style, adını psikopat anlamına gelen 'psycho' kelimesinin ilk üç harfinden alan Güney Koreli PSY'ın seslendirdiği bir pop şarkısı. Tabii şarkının bu denli ses getirip, YouTube'da tüm zamanların en çok izlenen (400 milyondan fazla) videosu payesini almasında, meşhur klibi de büyük pay sahibi. Bu renkli klibin en çarpıcı unsuruysa, 1990'larda yurdumuzun tatil köylerinde bolca icra edilen kulüp danslarını anımsatan Gangnam dansı. Etki gücü acısından bir tür post-modern Macarena olarak tanımlayacağımız bu dansta, Apaçi dansıyla kolbastı birleşimi ayak figürleri, ata binermişçesine birleştirilen el figürleriyle bir arada kullanılıyor. Şarkıyı ve klibi bu şekilde özetledikten sonra, asıl konumuza yani bu şarkıya adını ve ruhunu veren Gangnam semtine geçelim.
1970'lerde bir gecekondu bölgesi olan semt, son 40 yılda hızlı bir 'Dubaileşme' sürecine girerek, ekonomi basını tabiriyle başkent Seul'ün 'cazibe merkezi' haline dönüşmüş. Semt, Hun Nehri'nin güneyinde yer alıyor, zaten Gangnam'ın kelimesinin anlamı da 'nehrin güneyi.' Yüzölçümü Manhattan'ın yarısını ancak geçen (40 kilometrekare) ve yarım milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan semt, sakinlerinin yüksek gelir seviyesi nedeniyle Güney Kore'nin Beverly Hills'i (veya yerlileştirirsek İstanbul'un Nişantaşı'sı) olarak anılıyor.
Tabii şaşaası nedeniyle Gangnam ile G. Koreliler arasında bir tür aşk-nefret ilişkisi var. Bir yandan herkes kapağı bu 'taşı toprağı altın' semte atmak istiyor, diğer yandansa orada yaşayanlar burnu büyüklükle ve şımarıklıkla suçlanıyor. Semte "Memlekette yaşam çok pahalılaştı beyim," temalı konuşmalarda da sık sık atıfta bulunuluyor.

BİZE ULAŞIN