İstanbul için lüfer vakti

İstanbul, Kurban ve Cumhuriyet arifesinde Lüfer Bayramı'nı kutluyor. Boğaz'ın sultanının, sembolünün geleceğine dair düşünüyor, birlik oluyor, sübyancılara set çekiyor. Defne Koryürek, o eşsiz enerjisini ve herkesi hizaya sokabilme becerisini bu meseleye kanalize ediyor ya, hakikaten şanslıyız!

13 EKİM CUMARTESİ
HEDEF ALTI DAKİKADA MAKSİMUM KİLOYU ALMAKSA, NE YERSİNİZ?
"Eşiniz 60 saniyede, içinde 'Aşkım' geçen kaç mantıklı cümle kurabilir?" Böyle özetlenebilecek, Ben Bilmem Eşim Bilir diye bir yarışma programı var. Ayyy. Ayyy. Ne çok "Aşkım," diyorlar birbirlerine, ne sık, ne lüzumsuz yere... 'My darling'lerle dalga geçtik ama herkes Arda Turan olmuş! İşte bu yarışmada bazen acı biber, turşu suyu ya da limon geliyor ortaya. Soruyorlar: Eşiniz şu kadar saniyede kaç adet acı biber yiyebilir? Şu kadar saniyede kaç bardak turşu suyu içebilir? İddiasını tutturan kazanacak. Bu defa altı dakikada ne kadar kilo alabileceklerine dair yarıştı dört kadın. Her türlü tehlikeli yemeğin olduğu delirmiş bir sofra ve... Saldır! Hedef gündelik hayatın tam tersine kilo almaksa, ne yersiniz? Ağırlıklı olarak tavuk, yaprak sarma ve muz yedi kadınlar. Hamburger ve patates kızartmalarına bakılmadı, donut'lar kaldı, kocaların kenardan verdikleri taktiklere rağmen dilimlenmiş koskoca pizzaların tek dilimi bozulmadı! Amaç gündelik hayatın tam tersine kilo almaksa sahi, ne yersiniz?

14 EKİM PAZAR
TASARIM BİENALİ: SOKAK YİYECEĞİ YAZICISININ SERÜVENİ
İKSV'nin düzenlediği İstanbul Tasarım Bienali, şehir üstüne, üretim üstüne kafa çalıştıran işlerle dolu. İstanbul Modern'de 'Musibet', Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda 'Adhokrasi' başlıklı sergiler var. İyice gezip hazmetmek ancak bayramdan sonraya ama Sokak Yiyeceği Yazıcısı'nı anmadan da geçmeyelim: Jose Ramon Tramoyeres ile Deniz Manisalı, Nisan 2012'de, Milano'daki Salone del Mobile fuarında takdim etmişler yiyecek yazıcısı makinelerini: Sıradan plastik yerine çikolata ya da peynirle çalışmak üzere modifiye edilmiş bir Makerbot üç boyutlu yazıcı. Üretim teknolojisini, mimarlığı ve avangard mutfağı buluşturan bir proje. İstanbul'daysa mobil vaziyette bu alet: Yazıcı, bir el arabası içinde şehrin sokaklarını dolaşıyor, insanları kendi yemek tasarımlarını yaratmaya davet ediyor. Maceralarını takipte kalacağız.


BİZE ULAŞIN