Son dakikacılara vizesiz öneriler

Yaklaşan Kurban Bayramı için henüz program yapmayanların hâlâ yurtdışına gidebilme şansı var. İstanbul'a birkaç saat uzaklıktaki Hırvatistan'dan Çin'in dünyaya açılan finans merkezi Hong Kong'a kadar tatil için pek çok seçeneğiniz var

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Bu yıl bayram tatili 29 Ekim'le birleşiyor ve altı günlük uzun bir tatil bizleri bekliyor. Birçok kişi tatil programını yaptı bile. Londra, Paris, İtalya bu bayramın gözde tatil destinasyonları. Ama buralara gitmek için önceden vize almak gerekiyor. Bayram öncesi vize kuyruklarında gerçekleşen yığılma da işimizi pek kolaylaştırmıyor. Ama vizesi olmayanlar için de yurtdışı seçenekleri yok değil. Dubrovnik, Fas ya da Cape Town... Seçenekler de oldukça fazla. Son dakikacılardansanız ve bayram için nereye gideceğinize karar veremediyseniz seyahat danışmanı Özlem Avcıoğlu ile hazırladığımız tavsiyelere göz atabilirsiniz.

DubrovnIk ve Hırvatistan
Dubrovnik, Hırvatistan'ın Adriyatik kıyısındaki en önemli turizm merkezi. Dubrovnik'te bu mevsimde deniz suyu biraz soğuk ama pekala yüzebilirsiniz. Dubrovnik'i tercih etmek için en önemli neden Türkiye'ye olan yakınlığı ve uygun fiyatları. İki kişi şarap dahil, istiridyeli, kalamarlı deniz mahsullü bir akşam yemeğini yaklaşık 50 avroya yiyebilirsiniz. Zaten burası bir istiridye cenneti. Sebzeli balık çorbası mutlaka tadılmalı. En iyi adres ise sahildeki Poklisar.

Hong Kong
Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, Hong Kong'da yapacak çok şey var. Sanat ve antika merakınız varsa Hong Kong'un Soho'su sayılan Hollywood Road'u baştan başa yürümeniz lazım. Galeriler, antikacılar, şehrin en iyi kafeleri bu yol üzerinde. Hong Kong'un dünyanın en iyi restoranlarını barındıran şehir olduğunu unutmayın. İyi bir Çin mutfağı deneyimi için China Club'a gidebilir, Çin mantısının en iyisini tatmak için de şehrin en hareketli yerlerinden Stanley Street'teki Luk Yu Tea House'a gidebilirsiniz.

Cape Town
Kağıt paralarının üstünde bile hayvan resimleri basacak kadar doğa ile bütünleşmiş Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en güzel, en kozmopolit, en sevimli şehri Cape Town... Üstelik Türk Hava Yolları'nın artık direk uçağı da var. Saat farkı da olmadığı için jet lag sorunu da yaşamıyorsunuz. Cape Town denilince akla ilk gelen kelimeler safari, şarap ve yemek oluyor. Mutlaka yerel şaraplarının tadına bakın. Şehrin hemen kıyısında başlayan plajlarında her türlü su sporunu yapabileceğiniz bir yer olan Cape Town da seçenekler bununla da sınırlı değil. Teleferikle Table Mountain'a çıkıp gün batımını seyretmek, Ümit Burnu'na kadar araba ile yolculuk, şehrin en renkli yapılarının yer aldığı Bo-Kaap bölgesinde gezinti ve tabii ki Güney Afrika'nın en iyi şaraplarını tadacağınız şarap evi ziyaretleri...

Beyrut
Son yılların en çok turist alan şehirlerinden biri. Vizesiz seyahat edilebilen ve 1.5 saatlik uçuşla varabileceğiniz Beyrut için tam anlamıyla eğlencenin merkezi denilebilir. Beyrut'ta tarih, moda, eğlence her şey bir arada. Beyrut'ta en keyifli vakit geçireceğiniz yerlerden biri Downtown. Burası Beyrut'un merkezi. Buradaki binalar savaş sırasında altı defa yıkılmış ve tekrar yapılmış. Lübnan mutfağı meşhurdur. Mutfağın en büyük özelliği ise mezeleri. Lübnanlılar, 100'den fazla mezelerinin olduğunu söylüyor.


BİZE ULAŞIN