Alex'i taraftarlara ben unuttururum diyenlere!

Aşağıda yurdumuzun dört bir yanındaki Football Manager fanatiklerinden birinin hikayesini okuyacaksınız. Üstelik oyunun 2013 versiyonunda Fener'i yöneten bu teknik direktör, içimizden biri

Kısa süre öncesine kadar, memlekette adı sanı pek de duyulmamış bir futbol adamıydı İhsan Uzun. Mahalli liglerde top koşturarak yıldızlık hayallerin tükettiği gençliğinde, takımının kaptanı da kendisiyle aynı adı taşıdığı için, Uzun İhsan lakabıyla nam salmıştı. Bu durum mutlu ederdi onu, "Taraftar bağrına basmadığı oyuncuya lakap takmaz," derdi. (Lakin kendini 'Baba Hakkı' zannederek her fırsatta ileri çıkan bu topçu, sağ bek mevkisinde faaliyet gösterdiğinden olsa olsa 'Takoz Recep'le bir tutulabilirdi.) Mizacındaki börek tutkusu nedeniyle gün gelip de göbeği futbol oynamasına müsaade etmediğinde, kendini spor yorumculuğuna verdi İhsan. Her sabah spor sayfalarındaki köşe yazılarını hatmeder, ardından da edindiği bilgileri kahvehanede kendi fikriymişçesine satardı. Bu süreçte aktif futbol hayatından da tümüyle kopmadı İhsan. Elinde alışveriş torbaları taşıdığı halde, sık sık çocukların maçlarına katıldı, defanstan orta sahaya terfi ettiği asfalt zeminde, 'takımın hafif göbekli abisi' pozisyonunda tekniğiyle göz doldurdu. Yer yer karşı mahallelere karşı takımın teknik patronluğunu üstlenmeyi de ihmal etmedi.

MAŞUKİYELİ MARADONA'YA ŞOK TEKLİF
Çocuklar arasında 'Maşukiyeli Maradona' olarak anılan İhsan, geçen hafta yine böyle bir maçın ardından, gazozunu yudumlayarak eve doğru seyirtiyordu. "Üstü başı kirlettik, hanım köpürecek yine," endişesiyle boncuk boncuk terlerken, önce kapıda bekleyen ve boyası dökülmüş eviyle 'at kuyruğundaki kelebek' tezatı oluşturan lüks siyah otomobili gördü. Ardından da o kuşlu zili öttürmeden kapıyı açan hanımından "Misafirimiz var bey," cümlesini işitti... İlk aklından geçen, serseri oğlunun bulaştığı sakıncalı işler nedeniyle, mafyanın topuğunun ölçüsünü almaya geldiğiydi. Yoksa bir daha mahalle maçlarında oynayamayacak mıydı? İsyan etmek geçti içinden. Eşikteki aynada üstünü başını düzeltip, acıklı bakma provası yaptıktan sonra salona geçtiğindeyse rahatladı rahatlamasına; ama şaşkınlığı da bir o kadar arttı. Zira her akşam oturduğu, orta kısmı hafifçe çökmüş 'makam koltuğu'nda, yüzünü televizyondan tanıdığı ünlü bir Fenerbahçe yöneticisi, Ajda bardakta çayını yudumluyordu. "Doğrudan lafa gireceğim İhsan Efendi," dedi: "Yıllardır yaptığın çalışmaların farkındayız. Fenerbahçe'nin başına geçmeni, bu zorlu süreçte takımı yönetmeni istiyoruz." Bir an için "Dalga mı geçiyorsun bre deyyus!" demeyi düşündüyse de, konuşmanın seyrindeki ciddiyet nedeniyle çareyi kendini eşine çimdikletmekte buldu İhsan. Ardındansa buruşan yüzünde beliren mimiklerinin Sinyor Terim'inkilere benzemeye başladığını hayretle fark etti.

MOUR INHO'YLA KA HVALT I KEYFİ
Sonraki günler zorlu geçti. Başkan ona güveniyordu ama çiçeği burnunda teknik direktör "Bunlar ilk başarısızlığımda beni harcar," diyordu. Taraftarsa tepkisini "İhsan gitsin, Alex gelsin," sloganıyla dile getiriyordu. Dolayısıyla önce şöyle okkalı bir transfer yapıp, göz boyamalı diye düşündü İhsan. Bütçenin büyük bölümünü Alex'i unutturacak bir 10 numaraya, çubuklu formayı giydirmeye ayırdı. Nihayetinde derdi sistem kurmak değil, ne pahasına olursa olsun başarmaktı. Azminin yardımıyla başardı da! Ya da en azından öyle olduğuna inandı. Ta ki, sabaha karşı uyanıp, bilgisayar başnda uyuyakaldığını fark edinceye kadar... O an, önceki akşamdan bir sahneyi hatırlar gibi oldu: Alex'in gidişiyle hüzünlenip meyhanede iki tek atmış, ardındansa sallana sallana eve gelmişti. Anlaşılan sonra da bilgisayarın başına geçmişti. Güçlükle kafasını kaldırıp ekrana baktığında, Football Manager 2013 yazısını gördü. Ağır ağır yatağına yürüyüp, tekrar uykuya daldı İhsan... Bir sonraki rüyasında Jose Mourinho ile kahvaltı yapacaktı. Üstü açık kalmış, karnı iyiden iyiye acıkmıştı...

'YILMAZ VURAL MODU' BİLE VAR
Tüm zamanların en sevilen oyun serilerinden Football Manager, 2013 versiyonunun Beta sürümüyle karşımızda. Sports Interactive tarafından geliştirilen ve şu an ön sipariş verenlerin indirebildiği oyun, 2 Kasım'da herkese sunulacak. Diğer yandan oyunda pek çok yenilik bulunuyor. Örneğin 'Mücadele modu'nda yılbaşında sonuncu sıradaki bir takımı, sezon sonunda küme düşmekten kurtarmaya çalışıyorsunuz. (Adı Yılmaz Vural modu olabilirmiş.) 3D maç motorunun gerçekçi hale getirildiği ve basınla iletişimin geliştirildiği (İster durgun Aykut Kocaman, ister tatlı-sert Fatih Terim gibi davranabileceksiniz) oyunu, TTNET Playstore üzerinden edinmek mümkün.

BİZE ULAŞIN