Bu filmler de dizi olacak mı?

İffet, Alev Alev derken dizi yapımcıları Yeşilçam'ın filmlerini artık bir bir günümüze uyarlıyor. Peki hangi film dizi haline gelse ekrana zamklanırdık? Naçizane, önerilerimizi sıraladık. Kolaylık olsun diye oyuncu önerilerimizi de sunduk

Televizyondaki diziler, yakın bir zamana kadar Yeşilçam'ın güzide filmlerinden temaları ödünç alıyordu. Ama artık filmerin yeniden çevrimi yapılıyor. Metin Erksan'ın Acı Hayat, Atıf Yılmaz'ın Selvi Boylum Al Yazmalım'ı derken, İffet, Fatmagül'ün Şuçu Ne gibi klasikler bir bir dizi oldu. Bu sezon da Alev Alev, Ağır Roman, Dila Hanım televizyon dizisi olarak ekrana gelmeye başladı. Anladık, bu furya devam edecek. Aslında Yeşilçam, dizi yapımcıları için bir hazine adeta... Madem bu hazinenin kapağı açıldı, o zaman onlarca filmin dizi versiyonunu yapmamak için bir neden yok! Acaba öyle mi? Klasiklere dokunurken özenli davranmak gerekiyor. Hikaye bir şekilde revize edilebiliyor ama ya oyunculuklar. İş burada düğümleniyor. Gördük ki, klasik filmlerin kimi dizi versiyonlarında kast doğru yapılamadığı için seyircinin hevesi kursağında kaldı. Diziler beklenen ilgiyi görmedi. Biz de fikir jimlastiği yapalım istedik ve hangi klasik film yeniden dizi olarak çekilebilir ve o dizilerde kimler oynar diye kafa yorduk. Şimdiden söyleyelim, sürç-i lisan etmişsek affola!

KATİLLER DE AĞLAR

Orhan Elmas'ın efsanevi filmi Katiller de Ağlar, sinemamızda fenomen olan filmlerden biri... Şöyle bir özelliği var: Filmin olay örgüsü öyle kuvvetli ki, isterseniz ortasından izlemeye başlayın, bırakamıyorsunuz! Bu durum dizi yapımcılarının arayıp da bulamadığı bir şey. Hatırlayın filmi, küçük yaşta suç dünyasına giren bir adamın öyküsüdür bize anlatılan. İçinde aşk var, kaybetmişlik var, macera var, mayfa var... Filmin Ezel ile tematik akrabalığı olduğu için Cüneyt Arkın'ın yerine hiç düşünmeden Kenan İmirzalıoğlu'nu koyabiliriz. Banu Alkan'ın yerine ise Afrodit'in açtığı yoldan ilerleyen Hilal Cebeci akla gelen ilk isim. Hem Alkan resim sanatına ne kadar düşkünse, Cebeci de fotoğraf sanatına o kadar düşkün, pampişleri hatırlayın. Hüseyin Peydah'ın emanetini taşıyacak tek aktör bizce Tuncel Kurtiz. Gelelim Nuri Alço'ya... Onun yerine kimseyi aramaya gerek yok. Festivallerde gördük, hâlâ dinç, görev duygusu tam. Teklif etmeye bakar, o da gelir seve seve oynar herhalde...

TOSUN PAŞA

Tosun Paşa'nın dizi versiyonunun ilgi çekmemesi mümkün mü? Tabii hikayeyi günümüze taşımak hiç de zor değil. Günümüz inşaat devri. O zaman Yeşil Vadi de dev bir site kurulması planlanan orman alanı olabilir. Seferoğlulları ile Tellioğulları'nı İstanbul'un köklü aileleri yaptık mı, tamam bu iş. Tabii iki ailenin de holdingleri olması gerek. Böylece mücadele başlar. Hem aile içi entrikalar, hem iki aile ve holding arasındaki rekabet dizinin sürekliliğini sağlar. Gelelim oyunculara: Kemal Sunal'ın coştuğu sahte Tosun Paşa olarak adayımız Behzat Ç.'nin komiser Harun'u Fatih Artman... Harun'un dizideki o şaşkın ve absürt hallerinden ilham aldık bu tercihte. Sahi bu halleriyle Harun, Tosun Paşa'nın olaylar karşısındaki şaşkınlığını anımsatmıyor mu? Şener Şen'in canlandırdığı Lütfü'yü ise kim oynar? Valla Şener Şen'in tahtına aday biri varsa, o da Olgun Şimşek'tir. Adile Naşit'e gelirsek, kimse onun gibi oynayamaz, bu gerçekle yüzleşelim. Ama Binnur Kaya'nın performansları düşünülürse Naşit'in rollerini ona teslim etmek galiba en doğrusu. Müjde Ar, Tosun Paşa'da göz süzmek, gerdan kırmak dışında bir performans sergilemediği için günümüzün en iyi göz süzen oyuncusu Beren Saat'i aldık mı kadroya bu iş tamam. Ya o ünlü haman sahnesinde Adile Naşit'le kim atışacak? Elbette Füsun Demirel. Hayırlı olsun!

ÇİÇEK ABBAS

Sinan Çetin'in Çiçek Abbas filmi de tam dizilik... Lakin Haliç sırtlarında bir gecekondu semtindeki insanların yaşamını günümüze uyarlarken hikayeyi iyi güncellemek gerek. Malum eskisi gibi gecekondu kalmadı İstanbul'da, apartmankondu oldu her yer. Ama Gülsuyu Mahallesi mekan olarak kullanılabilinir. Tabii filmdeki minibüslerin yerini de 24 saat hizmet veren sarı dolmuşlar almalı. Böylece İstanbul'un gece hayatında neler yaşandığı da işin içine girer, dizinin etkisi güçlenir, kitlesi genişler. Oyunculara gelirse: Şener Şen'in yerine Olgun Şimşek'i zaten tek favori olarak göstermiştik. Ya İlyas Salman'ın oynadığı Abbas'ı kim oynayacak? İnşaat'taki hali ile Şevket Çoruh diyoruz. Pembe Mutlu filmde, masumuyeti temsil ediyor ya, hani Ezel'de tüm o kavga gürültünün içinde masum kalmayı başaran Bahar'ı oynayan Sedef Avcı, Mutlu'nun rolünde oynayabilir. Ya Ayşen Gruda kim olacak? Ayşen Gruda gibi oyunculuk yelpazesi geniş oyuncu bulmak zor. Günümüzde, Hasibe Eren, Gruda'nın boşluğunu dolduracak kadar yetkin olan belki de tek oyuncu diyebiliriz.

NEŞELİ GÜNLER

Aslında Tosun Paşa'nın kastını yaptığımız için işimiz kolay. Adile Naşit'in yerine Binnur Kaya demiştik, ya Münir Özkul yerine kim olacak? Türk tiyatrosu ve sineması bir Münir Özkul daha çıkartamaz. Düşündük taşındık bu sorumluluğu kime verebiliriz ve o da üstesinden gelir diye, Erkan Can geldi aklımıza. Komediyse komedi, dramsa dram her türlü rolde oynamışlığı var. Ayrıca Erkan Can da, Münir Baba gibi fakir fukaranın hakkını arar, zenginlere posta koyar. Şener Şen'in oynadığı Ziya için bu seferlik Olgun Şimşek yerine Engin Günaydın da olabilir mi? Nilgün (Ayşen Gruda) tabii yine Hasibe Eren'e emanet... Gelelim İhsan Yüce'ye, kapısını ilk çalacağımız aktör Settar Tanrıöğen. Kazım Bey'in (Münir Özkul) gönlünü çalmaya çalışan Mürüvvet Sim içinse Toprağın Çocukları filminde iyi atıştığına şahit olduğumuz Şebnem Sönmez diyoruz.

BİZE ULAŞIN