Tasarım Bienali'nde en iyi 10'um

New York, Dubai, Paris arasında dolaşmaktan geç kaldım, ama sonunda İstanbul Tasarım Bienali'nin iki ana hattı olan İstanbul Modern'in alt katı ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'na gittim. Şurası güzel, bu tarzı özel gibi yazıları bir kenara atıp, favori 10'lumu sayıyorum.
10. Botanicalls:
Benim gibi evde canlı hiçbir şey besleyemediğine üzülenler için ideal proje. Kendisini türler arasında başarılı iletişimi desteklemeye ayarlı bir elçi olarak tanımlıyor. Sevgiye, bakıma, suya, güneşe ihtiyaç duyan bitkilerin ışıklı ve sesli yöntemlerle insanlara ulaşmasını sağlıyor.Bahçedeki petunya sana telefon ediyor. (http://www. botanicalls.com) (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 1. Kat)
9. C yrus Kabiru-Gözlükler:
Nairobili sanatçı Cyrus Kabiru'nun teneke, cam, tel gibi maddelerin dönüştürülmesiyle yarattığı gözlükler, günümüz modasına "Siz çok geride kalmışsınız, adam neler hayal etmiş," tonunda kafa tutuyor. (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 1. Kat)
8. Yalın ayaklı mimar-Johan van Lengen
: Yalın Ayaklı Mimar, Latin Amerika'daki okur-yazar olmayan halka, iklime özgü mahalli düzenlemeler, yerleşim yerine uyum sağlama, doğal havalandırma gibi pratik fakat güvenli halk sağlığı önlemlerini kapsayan bir çizgi rehber. (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 2. Kat)
7. İnşaat Ya Resulullah-Aydan Çelik:
Birikim dergisinin kapağından Bienal duvarına taşınmış olan bu proje, tek bir cümleyle kentleşme, politika, İslam ilişkisini tanımlıyor. Bildiğimiz cami minareleri arasına asılan 'On Bir Ayın Sultanı Ramazan' yazısına eleştirel bir bakış açısı. (İstanbul Modern, Sol Koridor)
6. Drone Journalism-Robokopter:
Gazeteciliğin geleceği olarak düşünülen Robokopter. Havada uçan, düşük maliyetle yüksek kalitede çekim yapabilen bir alet. Sadece çatışmayı değil, polisin taktiklerini ve hareketlerini de kaydederek insan-bağımsızlık ve şiddet meselesine bir çözüm olmayı amaçlıyor proje. (http://www. robokopter.pl) (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 2. Kat)
5. Antonas Office-Taşıttan Objeler: "Evlenelim, konteynırda evimiz olsun", "Dünyayı vinçten dairemde gezmek istiyorum," henüz proje aşamasında, örneklerini birer kitapta gördüğümüz hayaller olabilir, ama ben bir çok gezen olarak en kısa sürede hayata geçirilmelerini bekliyorum. (http:// www.aristideantonas.com) Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 2. Kat)
4. Open Urban: Mahallende kesilen ağaca, Haydarpaşa Garı'nın tasfiye edilip alışveriş merkezine dönüştürülmesine, Marmaray Projesi'ne, gökdelenlere söyleyecek lafın mı var? Open Urban, Facebook ya da Path mantığında, seninle şehrindeki düzenlemeler hakkında aynı ya da karşıt fikirde olanları bir platformda topluyor. (http://openurban.com) (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 2. Kat)
3. İstanbul-O-Matik (Pattu Mimarlık): TOKİ'ler şehrin silüetinde durmaksızın belirir, politikacılar yıkar, kentliler çamaşır iplerini gerer, turistler dolaşır, tarih kaybolur. 2012 İstanbulu'nu interaktif bir oyunla anlamak istersen, doğru yerdesin. (http:// www.tumblr.com/tagged/ istanbulomatik) (İstanbul Modern, Sol koridor)
2. 40 Nasihat Made in İstanbul: Olay, kentleşme esnasında ortaya çıkan tuhaflıkları snap shot olarak kaydedip, altına kısaca hikayesini yazmak. Saat 01:00'de köprü altında dövme yapan çocuk, okulun tepesindeki basketbol sahası, Galata Köprüsü'ndeki seyyar satıcının berjeri, İstiklal Caddesi'nde ev-ofis kavramına yeni bir vizyon katarak sokakta bulduğu prize, bilgisayarını takıp da çalışan çocuk. İstanbul'un kozmopolit, çarpık, pratik zekalı yapısına ithaf edilmiş daha iyi bir projeyle karşılaşmadım. (http:// madeinistanbul2012.tumblr.com) (İstanbul Modern, Sol koridor)
1. Pedro Reyes-Imagine:
Meksika'da silah kartellerinin sonunu getirmek amacıyla Palas Por Pistolas (Silah Sarayı) kampanyasını düzenleyen Pedro, topladığı silahlardan müzik aletleri yaratmış. Bir tüfeğin namlusunun zilin ayağı ya da kontrbasın sapı, tabancanın mikrofon ya da yaylı sazlar, miğferin gitar gövdesi olabildiği bu proje uzun süreli bir demir işçiliği istiyor. Ortaya çıkan eserler, sadece sergilenmiyor, bir de orkestra oluşturulup, konserler veriliyor. Silahın müziğe, savaşın barışa dönüşme halinin bu kadar güzel anlatılması tüylerimi diken diken etti. (http://www. palasporpistolas.or) (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu)

BİZE ULAŞIN