Bu kış derilere bürünüp, Ortaköy'de eğleneceğiz

Eğlence dünyası dümeni Ortaköy'e çevirdi, Cihangir mekanları semti mesken tuttu. Otoyollara Bentley'ler ve 4X4'ler çıktı, polisiye romanların sayısı arttı. Sanatçılar sonunda fiyat kırdı, DJ performanslarının tahtını yeniden kaptı. İşte 2013 kış sezonunun trendleri

Balkanlar'dan beklenen soğuk hava dalgası sonunda geldi, yazlık mekanlar kepenkleri indirdi. Sokaklara ısıtıcılar dizildi, kış bahçeleri ağaçlarla süslendi bile. Kışı yağmur, çamur, kar, soğuk hava olarak gören ve sevmeyenlerden misiniz? O halde Ortaköy'de şube açan Kiki'de eğlenmemiş, Ümit Besen'den müzik ziyafeti dinlememiş, şarap kadehlerinde servis edilen kokteyllerden içmemişsiniz demektir. Baştan aşağı deri giyerek, Karaköy'de partilemek, İKSV Salon'da konser öncesi X Restaurant'ta yemek yemek, iPad'in pabucunu dama atacağı söylenen Surface'ten edinmek... İşte bu kış sezonunda bizi bekleyen yenilikler...

SANATÇILAR YENİDEN SAHNE ALIYOR

Yazla birlikte açık hava konserlerine de veda ettik. Ama bu kış sevdiğimiz sanatçılara çok daha yakın olma şansımız var. Malum bir zamanlar canlı müzik, İstanbul eğlence trendlerinin en başında gelirdi. Kenan Doğulu, Hande Yener, Serdar Ortaç gibi pop müziğin en hit isimlerini bir gecede dinler, mekan mekan gezer, ön masaları parselleyip hoppalı kopmalı geceler yaşardık. Ama sanatçı maliyetleri yükselince ve şöhretin bedeli halkın bütçesini aşınca canlı müzik eğlenceleri yerini DJ performanslarına ve konsept partilere bırakmıştı. Bu kış partilemeye devam. Ama onun yanında canlı müzik de var. Serdar Ortaç, Bülent Ersoy, Emel Sayın Günay'da, Zerrin Özer 23 Kasım'da Abiye'de, Hakan Altın, Yıldız Tilbe Taksim Mix'te, Ümit Besen yine Mercan'da ama ara sıra da Cahide'de sahne alıyor. Mert Davran da son dönemde sahnesiyle öne çıkan isimlerden. Şimdinin popüler gençliği damara bağlayıp, arada pop kafasına girip, bazen de eski sevgiliye fantastik seslenmek istediği zaman Sortie'de sahne alan Davran'a gidiyor. Artık rüştü ispatlanan, gençliğin ekolü olan Ferman Toprak ise Zincirlikuyu'daki Face Club'ta sahne almaya devam ediyor.

ARABESK, POP, CAZ, ALATURKA

Yeni sezonda, bir döneme damgasını vuran disko çılgınlığı, house müziğin yenilikçi ruhuyla birleşiyor ve karşımıza müziğin en yeni versiyonu çıkıyor. Kısacası eski efsaneler yeniden doğuyor diyebiliriz. Arabesk parçaların günümüz popüler müziğine uyarlanması da yine müzik adamlarının vazgeçilmezler listesinde yer alıyor. Yeni nesil, arabeski popla benimsiyor. Bu da damar parçalar eşliğinde dans etmeye hazır olun anlamına geliyor. Elbette tek alternatif arabesk değil. Caz da bu kış, evden çıkma nedenlerimiz arasında olacak. Nardis Jazz Club'da düzenlenen Chivas Jazz Nights'lar devam ediyor. 4-5 Aralık'ta sahne alacak Ernie Watts, cemiyet dergilerinden aşina olduğumuz simaları yine Galata'ya taşıyacak gibi görünüyor.

ATİYE SOKAK YİNE IN

Bu kış Nişantaşı Atiye Sokak'ın dişli rakipleri var. Bebek sahil hattında 41, Choice gibi yeni mekanlar da işin içine girdi ve rekabet kızıştı. Taksim'de ise herkes dört gözle yolların araç trafiğine kapanmasının etkilerini bekliyor.

HER BÜTÇEYE UYGUN KONSER SEÇENEKLERİ
Jennifer Lopez konserini de çok şükür sağ salim atlattık. Şimdi sırada Sting var. 26 Kasım' Pazartesi akşamı, Ataköy Atletizm Arena'da sahne alacak. Ve o gün tahminen E5, E6, Sahil Yolu trafiği felç olacak. Konsere gitmiyorsanız, evde sıcak çikolata eşliğinde atv'de yayınlanan Kara Dayı'yı izleyebilirsiniz. Bu arada Sting'in bilet fiyatları 100-380 lira arasında değişiyor. "Sting beni açmaz," diyenler, 27 Kasım'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda dünyanın en yetkin caz piyanistlerinden biri olan Chick Corea'yı dinleyebilir. Üstelik fiyatlar bütçeyi sarsmayacak cinsten, 52-83 lira arasında değişiyor. "Benim tarzım rock," diyorsanız, 15 Aralık'ta Salon İKSV'de alternatif rock'ın temsilcilerinden The Raveonettes ikilisini dinleyin. Bilet fiyatı 30 lira. Biletten yaptığınız tasarrufla İKSV'nin teras katındaki X Restaurant'ta mükellef bir yemek yersiniz belki. Bu aralar deyim yerindeyse kimi ararsanız X'te ne de olsa.

BİZE ULAŞIN