Gel teskere gel, bitsin bu gurbet

O Şimdi Asker, Nefes: Vatan Sağolsun'dan sonra bu hafta vizyona giren Dağ filmi de asker ocağını mercek altına alıyor. Peki hangisi daha iyi ve gerçekçi?

Asker ocağı denir, davul zurna ile erkerler askere gönderilir de, orada gerçekte neler yaşanır bu pek bilinmez. Sinemamız az sayıda da olsa askerlerin hayatlarına ışık tutar oldu. Gerçi çok film yok. Bu hafta vizyona giren Dağ filmiyle birlikte üç film var elimizde. Peki hangisi daha iyi, anlatıkları gerçekçi mi, militarizmle nasıl flört ediyorlar, inceleyelim dedik.

O ŞİMDİ ASKER

Neyi anlatıyor?
Mustafa Altıoklar'ın yönettiği filmde bedelli askerlik yapan bir grup erin 21 günde yaşadıkları anlatılır.

Silah altındaki askerlere etkisi ne olur?
Gazinoda iki saatinizin keyifli geçmesine vesile olur. Keyifli iki saat de askerlikte bir haftalık izne bedeldir.

Askere gideceklere ne öğretir?
Acemilik sırasında başınıza aşağı yukarı neler geleceğini kabaca gösterir. İçtima nedir, koğuşlarda birlikte nasıl yaşanır, pentatlonu geçmek neden zordur kavrar, cep telefonsuz bir hayatın da olabileceğini hatırlarsınız.

Militarizmle nasıl flört ediyor?
Askeri vesayet zamanlarında çekildiği ve ordunun da desteğini aldığı için militarizmi eleştirme şansı zaten yoktu. Abartmadan, asker ocağının haleti ruhiyesini mizahi bir dille anlatır.

Nasıl hatırlanır?
Bir komedi filmi olarak kaldı hafızalarda. Kimileri askere gitmeden bu filmi izleyerek psikolojik olarak hazırlar kendini.

Ayakları ne kadar yere basıyor?
Yunanistan ile bir kayalık yüzünden savaşa girme sekansı dışında, kendi içinde tutarlı bir film.

BİZE ULAŞIN