Müntehir bürokratlar kervanı

Evinde ölü bulunan eski devletin mutemedi Hayri Kozakçıoğlu ile ilgili ön otopsi raporunda 'intihara uyumlu ölüm' tespiti yer aldı. Kozakçıoğlu, faili meçhuller soruşturmasında ifadeye çağrılacağı için müntehir bürokratlar kervanına katılmış olabilir

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Bir dönemin kara kutusu, 'devletin olağanüstü halleri'nin bir numaralı 'gizli tanığı' eski vali, gece 01:30 sularında lüks tripleks villasının ikinci katına çıktı. Smith&Wesson marka ruhsatlı toplu tabancasını -nedendir bilinmez- kafasına değil de kalbine dayadı. Silahın namlusu ile göğsünün arasına -susturucu vazifesi görsün diye- bir battaniye yerleştirmişti. Şarjöründe beş mermi bulunan tabancanın tetiğini çekti. Bir kovan yere düştü, bir ölüm şıngırtısı işitildi. Hayır, bir kovan yere düşmedi, zira toplu tabancalarda boş kovan kendiliğinden düşmez. Bitişik atışta insan vücudu -kullanılan tabancanın mekanik yapısı gereği- namlu ile temas ettiğinde bir tür susturucu vazifesi gördüğü için silah sesi işitilmedi. Eski vali sırtüstü yere yığıldı. Yaşı 75 olsa da hemen hiç dökülmemiş saçları, kaşları ve bıyıkları her zamanki gibi boyalıydı ve özenle taranmıştı. Yukarıdaki girizgah, Olağanüstü Hal Bölgesi (OHAL) eski Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun intihar olarak açıklanan olağandışı ölümünün ardından polisin verdiği bilgilere göre yazıldı. Ama gerçeğin, şüpheye hiç yer bırakmayacak biçimde böyle olduğunu söylemek için henüz erken. Hayri Kozakçıoğlu, 12 Eylül devrinin kudretli devlet başkanı Kenan Evren gibi Manisa Alaşehirli. Evren, Kozakçıoğlu'na, hemşehrisi ve uzaktan akrabası olduğu için güveniyordu. Kozakçıoğlu'nun, bölgede sayıları çok olan Balkan göçmenlerinden (mesela Evren öyle) olup olmadığı bilinmiyor ama Manisa Alaşehir'in -darbe karşıtı Manisalıları tenzih ederiz- sırf Evren ve Kozakçıoğlu yüzünden devletin ceberrut yüzünü çağrıştırdığı düşünülebilir. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün öldüğü, 'büyük darbeci' Kenan Evren'in ise Kara Harp Okulu'nu bitirdiği sene, yani 1938'de doğan Hayri Kozakçıoğlu, ilk ve orta öğrenimini Alaşehir'de, lise öğrenimini ise İzmir'de tamamladı. 1959 yılında Mülkiye olarak da bilinen Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olduktan sonra kaymakamlık yapmaya başladı. 1970 yılında mülkiye müfettişliğine, daha sonra da başmüfettişliğe atanan Kozakçıoğlu, 12 Eylül'den önce 1978 yılında Erzurum Valiliği'ne getirildi. Ardından vali kadrosuyla 1,5 yıl İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini yürüttü. 12 Eylül 1980'den sonra ise Adana Valiliği'ne atandı. 1983 ile 1987 arasında Sakarya Valiliği yaptı. 1987'de, PKK'nın silahlı eylemlere başlamasından üç sene sonra Diyarbakır Valisi olarak göreve başladı. Bu görevi yürütürken 19 Temmuz 1987'de OHAL Valisi oldu. 19 Ağustos 1991'de İstanbul Valiliği'ne atandı. Daha sonra iki dönem DYP'de İstanbul milletvekilliği yaptı.

'İNTİHARA UYUMLU ÖLÜM'
Hayri Kozakçıoğlu, bilhassa 12 Eylül öncesi ve hemen sonrası ile Olağanüstü Hal Bölge Valiliği yaptığı 1980'li yılların sonunda devlet kararıyla işlenen pek çok günahın müsebbibi olan isimlerden biri. Bütün bu günahların bugüne kadar da hiç konuşmamış tanığı. Bir anı kitabı yazdığı söylendi, ama yazdıkları ortaya çıkar mı, bilinmez. Kozakçıoğlu, Nisan 1990'da MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu ve MİT Müsteşarı Teoman Koman'la birlikte basına sansür brifingi veriyordu. Kozakçıoğlu'nun, kudretli olduğu dönemde örtülü ödenekten hesabına para geçirdiği (yaklaşık 250 bin dolar) ve ucuza villa aldığı söylendi. OHAL Valisi iken JİTEM ve Hizbullah faal dönemlerini yaşadı. Yarım asrı aşkın bir süredir Sabire Kozakçıoğlu ile evli olan Hayri Kozakçıoğlu'nun bir oğlu ve iki kızı var. Edindiğimiz bilgilere göre bir oğlunun ve kızının boşanmasından ötürü Kozakçıoğlu, ailevi sorunlar da yaşıyordu. Ayrıca oğlunun iflas etmesinden kaynaklanan maddi sıkıntıların aileye yansıdığı da belirtiliyor. Hayri Kozakçıoğlu'nun gizemli ölümü, otopsi sonucunda aydınlanacak. Edindiğimiz bilgilere göre ön otopsi raporunda 'intihara uyumlu ölüm' tespiti yer alıyor. Kozakçıoğlu'nun, JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın açıklamalarından ötürü faili meçhul cinayetler soruşturmasında ifadeye çağrılmak üzere olduğu yönünde bir bilgi var. Dolayısıyla kendini eski devletin kudretlilerinden biri olarak gördüğü için ifadeye çağrılma ihtimalini gururuna yediremeyip intihar etmiş olabilir. Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek nihai rapor, merminin vücuda nasıl girip çıktığı, merminin vücuda giriş açısına göre tetiğin çekilmesinin fiziken mümkün olup olmadığı (Çünkü Hayri Kozakçıoğlu'nun son dönemlerde poligonda atış yaparken bile tetik çekmekte zorlandığı yönünde iddialar var), Kozakçıoğlu'nun kanında, yine şüpheli bir biçimde ölen Özel Harekât Daire Başkanı Behçet Oktay'ın kanındaki gibi alkol olup olmadığı anlaşılacak. 'Eski devletin mutemedi' Hayri Kozakçıoğlu siyasette kazandı ama hayatta kaybetmiş olmalı ki -ön otopsi raporunu doğru kabul edersek- 'müntehir bürokratlar kervanı'na katıldı.