Saat kur git, kıran kırana pazarlık yap

Eskiden bitpazarı, serbest ekonominin temel taşlarındandı. Bugün gençlerin de ilgi gösterdiği pazarlar ucuza alışveriş imkanı sağlıyor

İstanbul'da bitpazarı kültürü eskilere dayanıyor. Yaşı yetenler bilir, eskiden bir şey bozulunca atılıp yenisi alınmaz, tamir ettirilirdi. Yurtdışından gelen mallar da epey kıymetliydi. İkinci el de elbette bugünkünden değerliydi. Kültürümüzde eskiye rağbet pek övülmese de bitpazarları yeni nesil arasında rağbet gören yerler haline geldi. Alışveriş yapmayıp sadece gezmek için bile olsa.... Bitpazarlarında müşterinin pazarlık edeni, kolay beğenmeyeni makbul. Bir de ne istediğini bileni. Yazılı olmayan bitpazarı kurallarına göre bozuk para bulundurmak gerekiyor. Üç beş kuruş için dakikalarca pazarlık yaptıktan sonra ortalığa dökülen bir banknot ortamda soğuk rüzgarların esmesine sebep olabiliyor. Baktığınız, fiyatını sorduğunuz eşyayı anında almanız icap etmiyor. Başkalarına kaptırma endişeniz yoksa, biraz dolaşıp gelmeniz mümkün. İster alıcı olun ister göz gezdirmek üzere orada bulunun değişmeyen tek kural var; yaşı sizden büyük olan o eşyalara saygıyla yaklaşmak şart. Unutmayın ilk sahibi olmadığınız bir şeyin, son sahibi olmazsınız. Zira öteki türlüsü 'eşyanın tabiatına aykırı'.

FERİKÖY ANTİKA PAZARI

Kentsel dönüşümden nasibini alan Feriköy'ün göbeğinde yükselen rezidansların gölgesinde kalan Antika Pazarı, sadece pazar günleri açık. Bütün antika ve bit pazarları için geçerli olan temel kural burası için de geçerli: erken gelen karlı çıkar. Pazarın kurulmasına vesile olan Haluk Güneş, 'Dolaplarınıza yer açın' sloganı ile işe başladıklarını söylüyor. Bulunduğu mahalle ve satılan malların şartları itibariyle görece pahalı bir pazar olduğu için en güzel eşyaların erkenden satılma ihtimali pek yok. Feriköy'de ev dekorasyonu için kullanabileceğiniz pek çok eşya mevcut. Burada porselen süslerden 70'lerden kalma tabak çanak takımına, fantastik lambalardan çevirmeli telefonlara ne ararsanız var. Diğer bitpazarlarının aksine Feriköy'de kıyafet çok fazla bulunmuyor. Ama aksesuvar ve takı bol. Eski gazete küpürleri, orijinal film posterleri, 20 yıllık açılmamış sigara paketleri, işlemeli çakmaklar gibi koleksiyonluk malzemeler de fazla miktarda bulunuyor. Ve tabii ki plaklar. Pazar plak meraklıları ve Türkçe arşiv arayanlar için ideal. Feriköy'de antika meraklısı ünlüleri ve turistleri de görebilirsiniz. Mola vermek isterseniz pazarın hemen yanında çay ocağı bulunuyor.
Nasıl gidilir? Osmanbey metrosu Rumeli çıkışını kullanın. Şişli Camii yönünde ilk ışıklardan sola yukarı çıkın. Şişli Karakolu'nu gördüğünüzde yanındaki sokaktan içeri girin. Yolun sonunda sokağı kesen Kazım Orbay Caddesi'nin iki arka paralelinde yer alıyor.

DOLAPDERE BİTPAZARI

Dolapdere bitpazarı pazar günleri kuruluyor. Buraya da erken gelmeniz şart. Pazarın düsturu 'Öğle namazı okundu mu iş biter'. Dolapdere, gerçek bir bitpazarı. Yarısı İstanbul'un çöpü. Diğer yarısıysa envai çeşit eski püskü eşya, elektronik cihazlar. Roman vatandaşların çöpten topladığı eski eşyalar 5-10 lira gibi fiyatlara satılıyor Dolapdere bitpazarı da tarihi yapıların yanıbaşına kurulmuş. Kısmen harabeye dönmüş olsa da pazarın sırtını yasladığı kilise, ortama gizemli bir hava katıyor. Dolapdere bitpazarı, tıpkı diğer pazarlardakine benzer şekilde uzunca bir sokağa kurulu. Bolca kıyafet bulmak mümkün.
Nasıl gidilir? Pazar, Dolapdere Caddesi'nin Osmanbey tarafında, Kurtuluş Caddesi'ne çıkan yokuşun başında başlıyor. Yaya gidecekseniz Osmanbey metrosunda inip Pangaltı çıkışından çıkın, Ramada Otel'in sağından Dolapdere Caddesi'ne inin, yokuş bittiğinde pazarı göreceksiniz.

KÜÇÜKPAZAR BİTPAZARI

Eminönü Küçükpazar'da kurulan bitpazarı İstanbul'un en büyük olmasa da en eski pazarı. Topkapı'da uzun yıllar kurulan efsanevi bitpazarı birkaç zamandır burada. Çok büyük değil ama esnafın tecrübesi sebebiyle en enteresan mallar burada. Fiyatlar değişken, hava şartları bile etkiliyor. Tezgah ücreti 5 ile 15 lira olan bu pazarda küçük esnaf ürünlerini ucuza satıyor. Burası da erken gelmek gereken bir pazar. Öğle saatlerine kadar kaliteli mallar kapışılmış oluyor.
Nasıl gidilir? Eminönü ve Balat arasında, Süleymaniye'nin hemen altında yer alan Küçükpazar'a Taksim-Yenikapı metrosuyla gitmek mümkün.

Başka nerelerde var

Yenibosna'da otogarın yakınında birkaç tezgah kuruluyor. Bunun dışında Kartal Oto Pazarı mevkiine ve Samandıra'ya kurulan epey büyükçe pazarlar var. Kadıköy Telalzade Sokak da antikaseverlerin gözdesi. Dükkanlar arasında gezerken taş plak cızırtılarını duyabilir, eşyalar içinde kaybolabilirsiniz. Aynı duyguları yaşatan yerler arasında Çukurcuma, Üsküdar Antikacılar Sokağı ve Kuzguncuk'un ara sokakları var.
BİZE ULAŞIN