Bu hafta bu etkinlikler kaçmaz

Yeni yılı karşıladık. Yorgunluğu üzerimizden attık. 2015'te, etkinlikler, konserler, eğitimler hız kesmeden devam ediyor. Üstelik dünyanın uzak köşelerinden konser vermeye gelen gruplar da bu haftaki ajandamıza girdi

Bu hafta bu etkinlikler kaçmaz
İzlandalı grup múm, 12 Şubat'ta İstanbul'da!..

Türk dinleyicisi için İzlanda dendiğinde akla ilk gelen isim Bjork olmalı. Sonrasında da, biraz daha meraklısı için Sigur Ros belki... Ancak Bjork'ün açtığı yoldan dünyaya müzik ihracatı başladığından bugüne, Avrupa'nın kuzeybatı ucundaki bu uzak adadan bolca iyi grup ve müzisyen çıktı. Múm işte bu grupların en önde gelenlerinden. Grup, 12 Şubat'ta İstanbul'a geliyor. Ajandanıza not etmenizde fayda var. Elektronik ses ve efektleri yumuşak vokaller ve geleneksel enstrümanlarla harmanlayan deneysel bir müzik grubu múm. 1997'de İzlanda'da kurulan múm dörtlüsü ismini seçerken hiçbir anlamı olmamasına dikkat etmiş. Güzel isimli ilk albümleri Yesterday Was Dramatic- Today Is Ok'i 2000 yılında çıkarmışlar ama tanınmaya 2002 tarihli Finally We Are No One ile başlamışlar. Grubun yedinci ve son albümü ise 2013'te çıkan Smilewound. Bir şarkıda ise onlara dev bir pop ikonu eşlik etmiş: Kylie Minogue!

Derin Tutku'yu görmeyenler için son şans!


Ayşegül Dinçkök'ün Endonezya'nın Batı Papua bölgesindeki Raja Ampat ve güney Sulawesi bölgesinde çekmiş olduğu sualtı fotoğraflarından oluşan ikinci sergisi Derin Tutku Air yoğun istek üzerine 9 Ocak 2015 tarihine kadar uzatıldı. Fırsat bu fırsat yeni yılda görebilirsiniz. Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Tek Kubbe Binası'ndaki sergide Mercan Üçgeni denilen eşsiz sualtı dünyasını bu kez soyut bir gözle yorumlayan Dinçkök, bu sergisinde tüm insanları bakmaya değil görmeye ve farkında olmaya davet ediyor. Sergiyi ziyaret edenleri bir de sürpriz bekliyor. Sergi girişinde deniz altında geziliyormuş hissini yaratmak adına bir tünel ve devamında Ayşegül Dinçkök'ün sualtı görüntülerinden oluşan sis perdesi tasarlandı.

Yeni yılı Soytarım Lear ile karşılayın!


W. Shakespeare'in Kral Lear oyunundan Yiğit Sertdemir'in uyarlayıp yönettiği Soytarım Lear isimli oyun 5-6-19-20 Ocak tarihlerinde Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde... Altıdan Sonra Tiyatro Grubu'nun sahneye koyduğu oyunda Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt, Tomris İncer ve Yiğit Sertdemir oynuyor.

Yeteneğine güvenen kısa filmciler bu yarışmaya...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenlediği, juri heyetinde Türkan Şoray, Ediz Hun, Hülya Koçyiğit, Cihan Ünal gibi isimlerin yer aldığı Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması başvuruları 30 Ocak 2015 tarihine kadar uzatıldı. Bakanlık ve Türkiye Çevre Koruma Vakfının üniversiteli gençler arasında çevre farkındalığını arttırması ve genç yeteneklerin sinema sektörüne katılımının sağlanması için başlattığı yarışmaya katılmak için acele etmekte fayda var. Üstelik, yarışmada birinci 30 bin TL, ikinci 20 bin TL, üçüncü olanlar ise 10 bin TL ile ödüllendirilecek. 30 Ocak 2015 tarihine kadar başvuruların devam edeceği yarışmanın ödül töreni, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde 15 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilecek.

Minikler için yeni yılda Keloğlan...


Sahnesinde gerçekleştirdiği birbirinden eğlenceli çocuk etkinliklerine bir yenisini daha ekleyen İş Sanat bu sezon ilk kez sahnelenecek yeni müzikli tiyatro oyunu Keloğlan ile hem miniklere hem de büyüklere eşine az rastlanır bir hikâye vaat ediyor. Zekası, şansı ve hazırcevaplılığıyla yediden 70'e herkesin sevdiği Keloğlan, Bir Varmış Hiç Yokmuş isimli oyun ile kendini yine bir dizi maceranın içinde buluyor. Meddah, ortaoyunu, Hacivat ve Karagöz gibi geleneksel Türk tiyatrosu öğeleri ile Anadolu'nun zengin tekerleme ve masal karakterlerinin bir araya geldiği oyunu, deneyimli yönetmen Işıl Kasapoğlu yazdı ve sahneye uyarladı. Başrollerini Pamela Spence ve Serkan Keskin'in paylaştığı oyunun müzikleri Alper Maral'a, kostüm ve kukla tasarımları ise Karina Cheres'e ait. Geleneksel kültürümüzün saçsız masal kahramanının başından bu defa neler geçtiğini merak ediyorsanız, 11 Ocak Pazar günü saat 15.00 için şimdiden biletlerinizi alın.

Bu kış havalimanına konforlu ulaşın


Avea'nın özel müşterileri için tasarladığı markası 'Avea Prime', yaz boyunca yazlık bölgelerde sunduğu ve müşterileri tarafından oldukça beğeni kazanan VIP Havalimanı Transferi ayrıcalığını, kış sezonunda büyük şehirlere taşıyarak yeniden lanse etmiş. İstanbul Atatürk, Ankara ve İzmir havalimanları için sunulan VIP Havalimanı Transfer hizmeti, Avea Prime müşterilerine özel indirimli fiyatlarla ve kişiye özel tahsis edilen VIP donanımlı şık araçlarda veriliyor. Hizmetin en güzel yanı ise tamamen kişiye özel olması. Avea Prime müşterileri bu hizmetten ister kendileri isterse sevdikleriyle birlikte yararlanabiliyorlar. Sadece havalimanından değil, evinizden veya il sınırları dahilinde belirttiğiniz herhangi bir adresten havalimanı yönüne doğru da sunulan bu hizmet sayesinde Avea Prime müşterileri yazın olduğu gibi kışın da ayrıcalıklı olmanın tadını çıkaracaklar.

Death metalsevenler buraya...


Yüzde 100 Metal, İsveç'in en önemli metal gruplarından At The Gates'i Türkiye'de ilk kez 8 Ocak 2015'te garajistanbul'da ağırlamaya hazırlanıyor. Geniş kitlelerin In Flames, Dark Tranquility gibi gruplar ile tanıdığı Gothenbourg Sound olarak adlandırılan melodik İsveç Death Metali'nin yaratıcıları At The Gates ilk defa İstanbul'a geliyor. At The Gates, dünya metal piyasasında çok büyük etki yarattığı halde 1995'te piyasaya çıkardığı Slaughter of The Soul albümü sonrasında kariyerine bir süre ara vermeyi tercih etti. 2007 yılında tekrar bir araya gelip Wacken, Roskilde, Graspop, Hellfest gibi çok büyük festivallerin de dahil olduğu performansları içeren bir turne yapan grup, Avrupa, Amerika ve Japonya konserinden sonra tekrar kariyerine ara verdi. 2010 yılında yeniden bir araya gelen At The Gates Türkiye'deki ilk performansını gerçekleştirmek üzere Yüzde 100 Metal konserleri kapsamında İstanbul'da sahne alacak.

Önce klasik müzik ardından sohbet


Martı İstanbul Hotel ile Lila Müzik işbirliğinde gerçekleşen Martı Klasikleri adlı konser dizisi üçüncü sezonunda birbirinden değerli sanatçıları ağırlamaya devam ediyor. 6 Ocak Salı akşamı saat 20.00'da Soprano Ece İdil ve arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu sevenlerine çok özel bir dinleti sunacak. Konuklara Schubert'ten Brahms'a, Debussy'e, Faure'den Lorca'ya, liedlerden milongolara geniş bir coğrafyadan özel bir dinletinin sunulacağı akşam Hakan Çelik yönetiminde bir sohbetle devam edecek.

Profesyonel pastacı ve ekmekçi olmaya ne dersiniz?


Profesyonel bir şef sanatçıdır ve sanatını dünyanın dört bir yanında icra etmek, alanında dilediğince ilerlemek ister. Ne teknik ne de coğrafi sınırları kabul eder. Aklında, yalnızca tek düşünce olur; aşmak, aşmak... Pasta ve ekmek sanatında profesyonel olup, dünyanın dört bir yanında çalışabilme hayali kuruyorsanız, istikamet İstanbul Kitchen's Academy... Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik Dersleri, 10 Ocak'ta başlıyor! İstanbul Üniversitesi sertifikası veren tek mutfak okulu, İstanbul Kitchen's Academy'nin kursları dört ve sekiz ay sürüyor...

Senaryo nedir ne değildir?


GalataPerform'da, 10 hafta sürecek senaryo atölyesinin iddiası teoride ve pratikte senaryo yazımını öğretmek. Bunun için de Derviş Zaim, İlksen Başarır gibi yönetmenler Ersan Çongar ve Yamaç Okur gibi yapımcılar ve oyuncu Yiğit Özşener'in katılımıyla senaryo, sinemanın bütün taraflarıyla masaya yatırılacak. 19 Ocak'ta başlayacak atölyenin yürütücülüğünü Ceyda Aşar yapacak. Bilgi için www.galataperform.com
BİZE ULAŞIN