Keskin bir hafıza anahtar kelimenin ucunda

Zehir gibi bir hafıza imkansız mı? Hafıza geliştirme uzmanı Aykut Açkalmaz'a göre zihin haritası tekniğiyle mümkün. Anahtar kelimelerle 500 sayfalık bir kitabı bile hatırlayabilirsiniz

Keskin bir hafıza anahtar kelimenin ucunda
Zaman içinde birçok bilgi hafızamızdan silinip gidiyor. Geçmişte okuduğumuz bir kitabı, okulda öğretilen bilgileri, katıldığımız bir toplantıda konuşulanları not alsak bile bir süre sonra unutabiliyoruz. Unutkanlıktan şikayetçi olanlar farklı hafıza teknikleriyle bu derde çare arıyor. Bilgiyi zihne hapsetme yöntemlerini araştıran önemli isimler var. Tony Buzan onlardan biri. Beynin çalışma prensipleri üzerine inşa edilen hafıza haritalarının mucidi Buzan'ın zihin haritası tekniğini Türkiye'de uygulayan tek yer İstanbul'daki Aythink Gelişim. Merkezin hafıza geliştirme uzmanı Aykut Açkalmaz, zihin haritası programı ile beynin doğru bir şekilde çalışmasını sağlayarak hafızayı ve zekayı geliştirmenin mümkün olduğunu söylüyor.

RENKLİ KALEMLE NOT ALIN

Bilginin, beynin sağ ve sol kısmı doğru kullanılarak, doğru bir yöntemle öğrenildiğinde zihinde hapsedilebileceğini belirten Açkalmaz "Öğrenciler dördüncü sınıfa geldiğinde hayal kurmayı bırakıyor. Çünkü öğretmenler bilgiyi örgütlemeden çocuğa aktarıyor ve akılda nasıl tutması gerektiğini ona öğretmiyor. Bilgi yanlış aktarıldığı için karar verme mekanizmasında zorluk oluşuyor. Böylece özgüven yetersizliği ortaya çıkıyor. Sol beyin bir süre sonra da bilgiyi unutuyor. Ama sağ lob görsel. Renkle bilgiyi hafızada tutuyor. Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki, kurşun kalemle yazıldığında bilgi yüzde 20 hatırlanırken, renkli kalemler kullanıldığında yüzde 80 oranında hatırlama sağlanıyor. Bu noktada beynin yanlış kullanımı değiştirebilmek için de zihin haritası programı devreye giriyor. Renklendirme ve ritim duygusu bizim için bu noktada önemli. Hayal gücünü kullanarak, renk ve şekillerle zihin haritası çıkartıldığında örgütlü bilgi beyinde kalıyor" diyor. Zihin haritasının öğrenme şeklini değiştirdiğini ve hafızayı geliştirmenin ise yaşla alakası olmadığını söyleyen Açkalmaz, "Bu bir beceri. Spor gibi... Herkes yapabilir. Bunu sağlamak için yetişkinin ana okulundaki hayal gücünü yeniden aktif hale getirmesini zihin haritası ile sağlıyoruz" diyor. Teknoloji hayatın içinde. İsterseniz zihin haritaları yazılımını kullanarak bilgisayarda da bunu yapabilirsiniz. İsterseniz kendiniz çizerek zihin haritası oluşturabilirsiniz.

ZAMANLA ALIŞILIYOR

Açkalmaz tekniği anlatıyor: "İş, eğitim, günlük hayat, toplantılar ya da okuduğunuz bir kitabı unutmamak için istediğiniz herhangi bir konuda anahtar kelimeler seçerek şema haline getirmeniz gerek. Anahtar kelimeler dallara ayrılmalı. Sonra her bir kelimenin yanına hayal gücünüzü harekete geçirecek, hatırlamayı kolaylaştıracak şekiller yerleştirip çizim yapmalısınız. Ama doğadaki her şey yuvarlak olduğu için sert çizgiler kullanmayıp yumuşak çizgiler kullanmalısınız. Her bir anahtar kelimeye ve dallarına farklı renkler kullanırsanız hiçbir şekilde unutmazsınız. Ama saat yönünde şemayı oluşturup öyle şablona bakmalısınız." Zamanla düşünme biçiminiz değişiyor ve artık otomatik olarak zihnin haritasını oluşturarak düşünmeye başlıyorsunuz, renkli çizimler zihninizde canlanıyor.
BİZE ULAŞIN