Atina'ya 'pamuk' yağdı

10 yıldır kar yüzü görmeyen Atina, şu sıralar beyaz örtü altında. Havada erimeden yollara düşmeyi başaran kar, trafikte sorunlara neden olsa da şehirde sevinçle karşılandı

Atina'ya 'pamuk' yağdı
Yunanistan, Akdeniz havzasının en sıcak ülkelerinden biri olarak bilinir. Ama özellikle kış aylarında Yunanistan'ın kuzeyi ile güneyi arasındaki iklim farkı büyük olur. Ülkenin kuzeyi kış aylarında yoğun kar yağışıyla beyazlara bürünürken; Atina gibi daha güneyde kalan bölgelerde kar yağışı nadirdir. Dolayısıyla "Kar nedir?" pek bilinmez. Bu nedenle de kar hasreti çekilir. Atina'da kar yağsa bile, o denli çabuk erir ki; insanlar karlı kışın ne anlama geldiğini anlayamaz. Çok nadir de olsa Atina'nın kuzey semtlerine düşen kar, etkili olmasa da yine de haber bültenlerinin ilk sırasında yer alır. TV ve radyo kanalları "Yarın Atina'ya kar yağacak", "İşi olmayan dışarı çıkmasın" ve "Çocuklarınızı iyi giydirin" anonslarıyla Atinalıları kötü hava şartlarına hazırlarken belediyenin evsizlere ve yoksullara tahsis ettiği sığınak ve yemekhanelerin adreslerini de sıralar. Ve kar yağışını dört gözle bekleyenler, bu anonsları zevkle dinler. Kar taneleri eğer hafta sonunda düşmeye başlarsa, Atinalılar beyaza bürünen kuzeydeki Kifissia semtine koşar ve birkaç saatliğine bile olsa karlı kışın tadını çıkarmaya çalışır. Anımsadığım kadarıyla Atina merkezini felce uğratan en son tipi şeklindeki kar yağışının üzerinden 10 sene geçti. İnsanlar işlerini güçlerini bırakıp dışarıya, kar topu oynayıp kardan adam yapmaya, yokuş aşağı kızak kaymaya koşmuştu. Anne ve babalar, karı sadece çizgi filmlerde gören ve niçin soğuk olduğunu anlamaya küçük çocuklarını "Bak gökten pamuk yağıyor" diyerek cesaretlendirmeye çalışıyorlardı.

KIŞLIK GİYSİLER HAZIR

Aynı karlı manzaralar bugünlerde Atina'da tekrarlanıyor. 10 yıldan bu yana kar yüzü görmeyen Atina'nın cadde ve sokakları, havada erimeden yollara düşmeyi başaran kar tanelerini ağırlıyor. Derecelerin 2 ve 3'e indiği gece saatlerinde düşen kar tanelerinin sabaha kadar devam etmesini ve sabah uyanıldığında her yeri bembeyaz görmeyi hayal eden Atinalılar bu yıl muratlarına erdi. Özellikle kuzey semtlerine düşen ve ertesi güne kadar yerde kalan kar Atinalıları çok sevindirdi. Ayrıca kış aylarına hazırlık amacıyla satın aldıkları ancak hemen her kış yeterince soğuk olmadığı için dolapların içinde naftalinlerle korudukları kalın kışlık giysilerini de giyme fırsatını buldular. Ancak bu karlı günler, kar yağışına hiç mi hiç alışık olmayan Atinalı otomobil sürücülerinin çile çekmesine de neden oluyor. Kaygan yollarda direksiyona hakim olamayanların birbirlerine çarpması, tekerleklere zincir takmasını beceremeyen şık kadınların ıstırabı, yolda yürümekte zorluk çekenlerin ve nitekim kayarak düşenlerin yüz ifadeleri gibi renkli manzaralara tanık olunuyor. Ama Atinalılar kar yağışının getirdiği bu zorlukların, günlerce değil; sadece saatlerce süreceğini bildiği için, şikayetçi olmaktan çok bu karlı günleri sempati ile karşılıyor ve karın keyfini çıkarıyor.
BİZE ULAŞIN