Çocuklar hayalle büyür

Öğrenme algısı gelişen çocuk etrafındakileri merak eder ve soru sorar. Hayal dünyası geniş çocuklar yaşamlarında birçok şeyi kolaylıkla halleder. Aile bu süreçte çocuğun yanında olursa onu iyi anlar. Uzmanlar, oyuncaklar yerine çocuğun çevredeki eşyalarla oyun oynamasına fırsat verilmesini söylüyor

Çocuklar hayalle büyür
Çocuklar gördükleri ve duydukları her şeyi öğrenmek, anlamını bilmek ister. Hayal dünyaları çok geniştir. Her şeyi kendilerine bağlarlar. Örneğin bir tren sesi duyduklarında "bende bu trene binecek miyim?" diye sorarak bunu öğrenmek ister. Bir hastalıktan konuşulursa çocuk hemen, "buna yakalanacak mıyım?" diye düşünür. Çocuklar üç, dört yaşlarındayken çoğu zaman tek başlarına oyun oynamak isterler. Onları arkadaşlarıyla oyun oynamaya zorlamak, oyun oynama biçimlerine karışmak yanlış olabilir. Bu dönemde çocuklar yan yana oynamak yerine tek oyun oynamayı ve böylelikle birbirlerini gözlemlemeyi tercih eder. Aslında bu onların sosyalleşme yolundaki ilk adımdır. Küçük yaşlarda çocuklar soyut düşünürler. Oyunlarına hayali arkadaş, araba, hayvan gibi pek çok unsur katarak zenginleştirirler. Hayal kurarak oyun oynamak çocuğun gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Fakat hayal kurmadıkları zamanlarda çocuğunuzu bu konuda zorlamayın ve ona sürekli daha önceden kurduğu hayalleri hatırlatmayın. Çocuk arada uydurma hikayeler üretiyor diye ona kızılmamalıdır. Bazen zengin bir hayal dünyası olan ve çok hayal kuran bir anne de çocuğunun kendi gibi olduğunu düşünür. Çocuğa türlü masallar anlatır ve ikisi de saatlerce hayal dünyasında yaşayarak oyun oynarlar. Bu oyun uzun süre devam ettirilirse çocuk, gerçek insanlar ve olaylarla ilgisini kaybeder. Anneler bu masalları çocukların hayal dünyasını zedelememek için pek uzatmamalıdır.

HAYALİ ARKADAŞLAR EDİNECEK
Okula başlamadan önce çocuğun hayal gücü oldukça gelişir. Çocuklar bir olayı ifade etmede sözler yerine bedensel hareketlerini kullanarak duygularını paylaşır. Onlara yeni görüntüler, sesler öğrettikçe hayal güçlerini geliştirmiş olursunuz. Çocuğunuzun hayal gücü gelişiminin her aşamasında onu dinlemek, onun ne düşündüğünü daha yakından takip edebilmenizi sağlar. Bu süreçte kendi hayal gücünüzü de güçlendirip çocuğunuzla neler yapılabileceğinizi keşfedebilirsiniz. Onunla oyun oyarken kılıçla vurmamak gibi kurallar koyup sınırları belirleyin. Oyun sırasında söz ettiği hayali arkadaşları normal karşılayın ve kabul edin. Uzmanlar hayali bir arkadaşa sahip olmayı, sosyal bir çocuğun kendi korku ve diğer meselelerini kontrol altında tutabilmesinin bir yolu olarak görüyor. Çocuk oyunda yalan söylüyorsa onu yalan söylemekle suçlamanız gerekmez ama bu davranışın doğru olmadığını ona öğretmelisiniz. Oyun oynarken ister istemez evin her yeri dağılır. Dağınıklığa tahammül edin. Hatta evinizde boş bir oda varsa bu odayı ya da odanın bir bölümünü çocuğunuzun oyun alanı yapabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz olacak dağınıklığı düşünmeden oyununu oynayabilir.

PROBLEMLER OYUN OLACAK
Kurallı ve eğitsel oyunlar eğitici ve yararlı olmakla birlikte bilinenin aksine çocukların düşünmelerini geliştiren aktiviteler değildir. Bu aktivitelerin yanı sıra, iki ve üç yaşından itibaren hamur, boya kalemleri, küpler ve pek çok çeşitli oyun malzemeleriyle çocuklar hayal dünyalarını besler. Küçük yaşlardaki her çocuğun birçok oyuncağı vardır. Aslında çocuklar çevredeki herhangi bir şeyi oyuncak olarak kullanabilir. Bundan dolayı ailelerin zaman zaman oyuncak olmayan şeyleri de oyuna katmaları hayal gücünü geliştirecek etkiye sahiptir. Problem çözme konusunda öncelik verilen çocukların problem çözme becerileri daha fazla gelişir. Günlük hayatta karşılaşılan zorluklarda, çocuklara çözüm üretmek yerine önce çözümün kendilerinden çıkmasını sağlamak gerekir. Yaşıtlarıyla birlikte oyun oynayan çocuklar sürekli bir rekabet içinde olur. Bu yüzden evde çocukla oynanan oyunlar kazanmaktan daha çok beceriyi geliştirmeye dayanan oyunlar olmalıdır. Beraber geçirdiğiniz zaman içinde rutin ya da sıkıcı olabilecek aktivitelere biraz heyecan getirin. Gün içinde rutinleriniz olsa da bazen işlerin sırasının değişebileceğini ya da bir işin farklı yollardan yapılacağını ona gösterin.

TELEVİZYON GİDİYOR, EVCİLİK OYNANIYOR

Okul öncesi yaşlardaki çocukların hayal gücünün gelişiminde ebeveynin etkisi büyüktür. Hayal gücü gelişmiş çocukların bildiği kelime sayısı diğer çocuklara göre daha zengindir. Problemleri daha kolay çözerler, sosyal yetenekleri iyi olur ve hayal gücü yüksek çocukların bağımsız düşünme becerisi yüksektir. Ebeveynler altı madde de çocuklarının hayal gücünü geliştirme konusunda onlara yardımcı olabilir.

1. ONA KİTAP OKUYUN :
Tanımadığı yerler ve kişiler hakkında hikayeler okunması çocuğun hayal dünyasını geliştirmek için iyi bir yoldur. Çocuğa okunan kitaplar hayal gücünün yanı sıra kelime bilgisinin de gelişimine katkı sağlar.

2. SANATSAL BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN :
Sanatsal etkinliklerle uğraşan çocuklar daha çok hayal kurar. Onu resim yapmaya veya bir enstrüman çalmaya teşvik edin, seçim yaparken özgür bırakın. Resim yaparken renkleri istediği gibi kullansın. Son olarak ondan resmi anlatmasını isteyin.

3. ONU MÜZİĞE ALIŞTIRIN:
Çocuğun dünyası müzikle doldurulmalı. Ebeveynler çocuklarla birlikte farklı türlerde müzik dinleyebilir ve şarkı söyleyebilir. Oyuncak müzik aletleri gibi ilgi çekici unsurlar da çocuğun hayal gücünü geliştirecektir.

4. BERABER EVCİLİK OYNAYIN:
Evcilik, çocuğun hayal dünyasının gelişmesine katkı sağlar. Bir basit senaryo oluşturup, o senaryo çevresinde onunla olayı canlandırabilirsiniz. Evcilik oyunuyla çocuklar birçok duyguyu bir arada yaşadığı için kendilerini ifade etme güçleri artar.

5. TEKNOLOJİ DE HAYALİ GELİŞTİRİYOR:
Küçük çocuklar için tasarlanan bilgisayar oyunları artık çocukların hayal gücünü geliştirmede önemli bir yere sahip. Bu oyunlar sayesinde çocuklar resim yapma, problem çözme ve çoğu konuda yeteneklerini geliştiriyor

6. TELEVİZYONU SINIRLAYIN:
Uzun saatler televizyon karşısında zaman geçiren çocukların hayal kurma yetenekleri körelir. Televizyonu az seyretmeleri daha iyidir. Kendi yaş gruplarına uygun, eğitici çocuk programları izletmek yeteneklerini geliştirir.

HAYAL GÜCÜ NEDİR?
Hayal gücü, kişinin kendi zihni içinde görüntüler oluşturabilme yeteneğidir. Bir başka deyişle de, bir nesneyi o nesne karşımızda olmaksızın hayalimizde tasarlamaktır.

BİZE ULAŞIN