Komşuda eylemler daha eğlenceli

Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkma ihtimali halkı ikiye böldü. Parlamento önünde her gün farklı grupların katıldığı eylemler düzenlense de bunlar eskiye göre çok daha eğlenceli

Komşuda eylemler daha eğlenceli
Yunan halkı son zamanlarda garip duygular içinde bulunuyor. Yunanistan'ın artık, ekonomik krizi atlatıp atlatmayacağının değil; euro para bölgesinde kalıp kalmayacağı; hatta AB'den dışlanıp dışlanmayacağının hesabı yapılıyor. Son günlerde belki de kasıtlı olarak yayılan spekülasyonların sayesinde, bankalardaki hesaplarını kapatarak, karınca kararınca biriktirdikleri euro banknotlarını evlerinde saklayanların sayısı artıyor. Banka çevrelerine göre, Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkacağı korkusuyla banka hesaplarından tam 42 milyar euro çekildi. Yunan bankalarındaki paralar azaldıkça, Avrupa Merkez Bankası hemen her gün nakit akışı yapmak zorunda kalıyor... Bu da doğal olarak Yunan ekonomisinin daha da batmasına neden oluyor... Bu korkuya kapılanların en başında emekliler, ev kadınları ve orta halli aileler geliyor. Ama Atina'ya akın eden ve ATM'lerin önünde kameralarını kuran yabancı TV kanallarının beklentilerinin aksine, herhangi bir panik havası henüz yaşanmıyor... Bu da kargaşa peşinde koşan TV kanallarında hayal kırıklığı yaratmaya yetiyor... Yunanistan'da süregelen bu belirsizlik, Yunan halkını iki cepheye ayırdı. Cephelerden biri Yunanistan'ın ne pahasına olursa olsun euro ve AB içinde kalmasını talep ederken; diğer cephe Yunanistan'ın "euro'dan, gerekirse AB'den ayrılmasını ve kendi yağında kavrulmasını" istiyor. Her iki cephede bulunan binlerce kişi, Yunan Parlamentosu önünde ve dönüşümlü olarak eylemler düzenliyor. Sivil halkın eylemlerine siyasi parti liderleri de çoğu zaman büyük tartışma yaratan açıklamalarla ortak oluyor. "Euro ve Avrupa içinde kalmak istiyoruz" kampanyası çerçevesinde yapılan gösterilerden birine, aynı bir sokak partisine katılıyormuş gibi elinde bardağı ile katılan bir eylemcinin görüntüsü Atina'da eylemlerin ne denli değiştiğini ve eylemcilerin ne denli rahatladığını gösteriyor. Yunanistan'da kısa süre öncesine kadar yaşanan sert eylem ve gösterilerin artık çok eskilerde kaldığını hep birlikte görüyoruz.

YUNAN SOYKIRIMI

Ancak siyasi partiler nezdinde konu hakkındaki açıklamalar çok daha sert oluyor. Radikal sol Bağımsız Helenler partisi milletvekillerinden Dimitris Kammenos'un Facebook sayfasında, Nazi toplama kampı Auswitch'in kapısına ait bir fotoğrafı yayınlaması ve toplama kampının giriş kapısındaki "Çalışmak özgürleştirir" yazısı yerine "Avrupa'da kalmak istiyoruz" cümlesinin bulunması büyük tepki çekti. Kendi bakış açısıyla AB'nin Nazi kamplarından farkı olmadığını göstermeye çalışan milletvekilinin bu ifade tarzı, Yahudi dernekleri başta olmak üzere tüm ülkede şiddetli tepkilere yol açtı. Hükümet düzeyinde de IMF'i "Yunan soykırımı yapmakla" suçlayanlar, ağır hakaretler edenler hatta fonu kartel olarak tanımlayanlar da yok değil. Balkan Savaşları, Anadolu seferi, 1.ve 2. Dünya savaşları; Nazi işgali, silahlı direnişler, iki kez kanlı iç savaşları yaşamış; üst üste askeri darbeler geçirmiş Yunanlar, şimdilerde yine iki cepheye ayrılmış olabilir ama eylemcilerin silah yerine bardak taşıması, yeniden kanlı bir iç savaş yaşamayacaklarını gösteriyor.
BİZE ULAŞIN