Bu kuklalar dünya vatandaşı olacak

Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu'nun kurucusu, kukla sanatçısı Çağrı Yılmaz yıllarını bu sanata adamış bir isim. Türkiye'de kukla tiyatrosuna yeterli değerin verilmediğini söyleyen sanatçı "Arjantin'den başlamak üzere her ülkede bir kukla bırakmayı hedefliyorum" diyor

Bu kuklalar dünya vatandaşı olacak
İpli, sopalı kuklalar duvarda dizili. Kimi el kuklası, kimi beden... Rengârenkler, sanki canlanacakmış gibi size bakıyorlar. Taksim'deki Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu & Atölyesi'nde çalışmalarını sürdüren kukla sanatçısı Çağrı Yılmaz'ın (35) kuklaları bunlar. Hepsi de onun elinden çıkma. Kiminin boyu bir insanınki kadar kiminin ise minyatür denecek kadar küçük. Yılmaz'ın kuklalar dünyasına adım atışı 16 yıl öncesine dayanıyor. ODTÜ Felsefe Bölümü'nde okurken okulun tiyatro kulübünde oyunculuk yaptığı sırada bir tesadüf sonucu Tiyatro Tempo'daki Haluk Yüce'nin kukla atölyesine katılmış.

YURTDIŞINDA EĞİTİM ALDI
Ardından kuklaları ayrıntılı araştırmaya başlamış. Türkiye'de kukla alanında kendini geliştirebileceği bir yer olmadığını görünce de Prag'da kukla eğitimine başvurmuş. Ardından hem Türkiye'deki okulunu hem de kukla eğitimini bir arada yürütmüş bir süre. Prag'da kuklaların yapımından ziyade kuklaların dramatik alanı yani sahnelenişi onu çok etkilemiş. Yılmaz, "Kukla tiyatrosu tiyatrodan farklı. İzleyici kuklayı seyrederken onun bir hareketiyle illüzyona girer ve onu o karakterde görür. Seyirciyi bununla çarpabileceğimi düşündüm" diyor. Prag'daki iki yıllık eğitimin ardından Ankara'da Emre Tandoğan ile birlikte Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu&Atölyesi'ni kurmuşlar. İlk oyunları da Düğün adındaki kukla oyunu olmuş. Ardından önce İzmir'e, 2006'da da İstanbul'a taşınmış kukla tiyatrosu. Kırım Kilisesi'nde Notre Dame'ın Kamburu oyununu sahneleyen ekip bugüne kadar yedi kukla oyunu sahnelemiş.

ARJANTİN'DE SERGİ

Yurtdışında festivallere katılan Yılmaz, Pakistan, Çin, Hırvatistan, Fransa gibi ülkelere gittiklerini anlatıyor: "Çin'de Kabare oyunuyla performans alanında ödül aldık. Oyunda her kuklanın kendi hikayesi vardı." Kuklalarını bitirdiğinde kendini büyülenmiş gibi hissettiğini söyleyen Yılmaz, "Kukla oynatılırken aslında kuklanın gözünden bakarsınız sahnedeki nesnelere ve seyirciye... Önemli olan kuklanın gözüyle sahneyi kavramaktır. Dışarıdan bir bakışla kuklayı oynatamazsınız" diyor. 16 Eylül'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e gidecek olan Yılmaz, Ucubeler sergisini de Arjantin'de gerçekleştirip bir de seminer vereceğini söylüyor. Arjantin ile birlikte gittiği her ülkeye bir kuklasını bırakmayı hedeflediğini söyleyen Yılmaz, "Her ülkede bir kuklam olsun istiyorum" diyor. O Taksim'deki atölyesinde yetişkinler için kukla yapım atölyesi de düzenliyor. Kuklaların çocuklarla özdeşleştirilmesinden, yeterli kıymet verilmemesinden yakınan sanatçı, azimle geleceğin kukla sanatçılarını yetiştirmeye devam ediyor.
BİZE ULAŞIN