Güllü sabunla yıkanır, kırmızı sevmez

89 yaşındaki İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth geçen hafta Kraliçe Victoria'yı geride bırakıp İngiliz monarşisinin en uzun süreli monarkı ünvanını elde etti. İşte kraliçenin tahtta geçen uzun ömründen ilgi çekici noktalar

Güllü sabunla yıkanır, kırmızı sevmez
İngiliz kraliyetinin en uzun süreli Monarki 2. Elizabeth oldu

Kraliçe Elizabeth tahtta otururken dünya sayısız değişim geçirdi. Televizyon icat edildi, insanoğlu ilk kez ayda yürüdü, Berlin Duvarı önce inşa edildi sonra da yıkıldı. 1952 yılında 26 yaşında tahta çıkışından bu yana ülkede 3 bin 500'den fazla yasayı onaylayan Kraliçe 2. Elizabeth, 63 yıl içerisinde Sir Winston Churchill'den, David Cameron'a kadar toplam 12 İngiliz başbakanıyla çalıştı. 1953 doğumlu Tony Blair, 2. Elizabeth'in kraliçeliği döneminde dünyaya gelen ilk İngiltere Başbakanı oldu. 2. Elizabeth'in kraliçeliği döneminde, Vatikan'da ise yedi Papa değişti. İngiltere tarihinde, 50 yıldan fazla tahtta kalan altı kral ve kraliçe bulunuyor; Victoria, 2. Elizabeth, 3. George, 1. James, 3. Henry ve 3. Edward. Ancak dünyada en uzun tahtta kalma rekoru 2. Elizabeth'in değil. Küçük bir Afrika ülkesi olan Svaziland'ın kralı Ngwenyama Sobhuza ülkesini 82 yıldan fazla yönetti.

Köpeklerini gümüş kaşıkla besliyor


*Avustralya, Kanada, Jamaika gibi ülkelere birden fazla kez giden Kraliçe 2. Elizabeth, 63 yıl boyunca 596 nüfuslu Cocos Adaları'ndan, 1 milyardan fazla nüfuslu Çin'e kadar birçok farklı ülkeyi ziyaret etti. Toplam 116 ülkeye 265 resmi ziyaret gerçekleştirdi.
* Kraliçeye resmi ziyaretleri sırasında verilen hediyeler arasında ilginç olanlar da vardı. 1972'de Seyşel Adalarına yaptığı ziyarette iki kaplumbağa, yine aynı yıl Kamerun'a yaptığı ziyarette yedi yaşında Jumbo adında bir fil, Kanada'ya ziyaretinde ise iki adet siyah kunduz hediye edildi.
* 1990'a kadar saçlarını düzenli olarak boyatan kraliçe, o yıldan sonra rengine dokunmadı.
* 1971 yılında bulaşıcı hastalık korkusu ile, kalabalıklara karışmamaya karar verdi.
* 1999 yılında İtalya'yı ziyareti sırasında, Milano'da geceliği 4300 Pound ödeyerek üç yatak odalı bir otelde kaldı. Odalardan biri sadece kraliçenin ayakkabıları için kullanıldı.
* Sohbet ettiği birisinden sıkıldığını gösterip hizmetkarlarından yardım istemek için, çantasını koluna asar.
* Düğününde gelen görkemli hediyeler arasında, Etyopya İmparatorundan bir altın taç, Ağa Han'dan bir kestane rengi kısrak ve Çang Kay Şek'den 175 parça porselen yemek takımı bulunuyor.
* Thames Nehri'ndeki kuğuların tamamı, Ortaçağ'dan kalma bir gelenek ile kraliçenin özel mülkü sayılıyor. Yasalara göre, kuğu eti yeme hakkına da sadece o sahip.
* Kraliçe ve ailesi, ülkedeki 45 milyon insanın sahip olduğu miktarın tam dörtte biri kadar araziye sahip.
* Corgi türü köpeklerinin mamasını bizzat gümüş bir çatal kaşık takımı ile karıştırır. Her gün köpeklerine saat tam 5.00'te bisküvi ve pişmiş et verir.
* Her yıl bir yapboz kulübüne 30 Pound ödeyerek bulmaca kiralar.
* Özel masasında yazı yazdığı kağıdın altına özel bir siyah kağıt koyarak kopya alınmasını ve böylece devlet sırlarının sızmasını önler.
* Scrabble adlı kelime oyununa bayılır. Son zamanlarda internette sörf yapmaya merak saldığı söylenir. Atlar hakkındaki kitaplar hariç hiç kitap okumaz.
* Morumsu kırmızı renginden nefret eder.
* Eşi ile ayrı yatak odalarında uyur ve yorgan yerine pike kullanırlar.
* Kraliçe her gece Elizabeth Arden marka gül kokulu sabunla yıkanır. Banyosunda doğal deniz süngeri kullanır. Bu sünger her hafta limon suyu ve tuzlu su ile yıkanarak temizlenir.
* Balmoral'daki şatoda, kraliçe yatmadan salondan kimsenin ayrılmasına izin verilmez.
* Kraliçe fotoğraf çekmeye bayılır. Leica marka fotoğraf makinesi ile arada bir, kimse görmeden fotoğraflar çektiği bilinir.

BİZE ULAŞIN