Rekorların kraliçesi

En uzun süre tahtta kalan hükümdar 2. Elizabeth, 68 yıldır evli olduğu Prens Philip ile kraliyet tarihindeki en uzun süreli evlilik rekorunu da elinde tutuyor

Rekorların kraliçesi
İngiltere denince akla gelen ilk şeylerden biri hiç şüphesiz kraliyet ailesi. Kraliyet ailesinin varlığı İngilizler arasında sürekli tartışmaya yol açsa da, her zaman önemli olmuştur. Kraliyet ailesi üyelerinin günlük yaşamlarında yaptıklarından, ne yiyip ne içtiklerine, her şey yakından takip ediliyor. Kraliyet ailesine sadece İngilizler değil, yabancılar da büyük ilgi gösteriyor. Her yıl milyonlarca turist Londra'daki Buckingham Sarayı'nı ziyaret ediyor. Hediyelik eşya dükkanlarında bile en çok satılan ürünler kraliyet ailesiyle ilgili. Ne zaman kraliyet ailesinin katılacağı bir tören olsa, sokaklar onları görmek isteyen insanlarla doluyor.

TÖREN İSTEMEDİ
Bunun en önemli örneklerinden biri, İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 60. yılının kutlandığı 2012 yılında yaşandı. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi Londra'daki bu önemli kutlamaya katılmıştı. İngiltere tarihinde pek çok ilke imza atan 2. Elizabeth bu hafta bir kez daha tarihe geçti. Geçen çarşamba saat 5.30 itibariyle 23.226 gün, 16 saat 30 dakika ile kraliçe 2. Elizabeth kraliyet tarihinde en uzun süre tahtta kalan hükümdar unvanının sahibi oldu. Özellikle kutlama istemeyen kraliçe bu önemli günde İskoçya'daki demiryolu açılışına katıldı. Yaptığı konuşma sırasında kendisine Birleşik Krallık ve dünyanın dört bir yanından gönderilen mesajlar için teşekkür etti. 6 Şubat 1952'de babası Kral 6. George'un ölümünden sonra tahta geçtiğinde sadece 25 yaşında olan kraliçe, önümüzdeki yıl 90 yaşına girecek. 68 yıldır evli olduğu Prens Philip ile kraliyet ailesi tarihindeki en uzun süreli evlilik rekorunu da elinde tutmakta. Kraliçe tahmin edilen 340 milyon Pound'luk (yaklaşık 1,530 milyar TL) serveti ile İngiltere'nin en zengin 302. kişisi. Bu gidişle kraliçe daha pek çok rekora imza atacak gibi gözüküyor.
BİZE ULAŞIN