Dünya için hareket et

Hem karbon salınımını azaltmak hem de sağlıklı yaşamı teşvik için her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası'nın içinde bir de otomobilsizlik günü yer alıyor. Süslü Kadınlar Bisiklet organizasyonu da 10 ilde pedal çevirerek haftaya katılıyor

Dünya için hareket et
Her defasında ertelediğiniz spor ya da fiziksel aktivitenizi gerçekleştirmek için, 16-22 Eylül tarihlerinde düzenlenen "Avrupa Hareketlilik Haftası" uygun bir fırsat olabilir. Fırsatı hala kaçırmış değilsiniz. Haftanın son günlerini hareket ederek geçirebilirsiniz. İlk kez 2002 yılında başlayan bu hareket zamanla tüm Avrupa'ya yayıldı. Amaç, bol bol yürüyerek sağlıklı yaşam ve araç kullanımını en aza indirerek karbon salınımının azaltılması. Etkinlik kapsamında, bugün 44 ülke, 2 binden fazla şehirde çeşitli fiziksel aktivite ve etkinlikler düzenleniyor. Adında Avrupa yazsa da, Avrupa'nın sınırlarını aşan hareket, çeşitli kıta ülkelerinde de kutlanıyor. Japonya, Tayvan, Brezilya, Kolombiya, Ekvador gibi ülkeler de bir dizi etkinlikle haftaya dahil oluyor. Haftanın son günü olan 22 Eylül'ün, 'Dünya Otomobilsiz Kentler Günü' ilan edilmesiyle, hafta adeta taçlandırılıyor. Bu tarihte, şehrin belirli bir bölgesi araç trafiğine tamamen kapatılarak, yayalara ve bisikletli trafiğine açılıyor. Hareketlilik Haftası'nda, fırsat bulamadığınız hareketliliği, belki 22 Eylül'de yaşayabilirsiniz. Buradaki amaç da, sürdürülebilir ulaşım. Bir gün de olsa insanlar, sokakların, meydanların keyfini çıkarma fırsatı buluyor. Paris, bu yıl ilk kez tüm şehri yayalara bırakacak. Stockholm de, şehrin merkezini tümüyle araçlara kapatıyor.

22 EYLÜL OTOMOBİLSİZLİK GÜNÜ

Hareketlilik Haftası'nın kapsadığı coğrafya da oldukça geniş. Haftaya katılan şehir ve kasabalar, Avrupa nüfusunun yüzde 75'ine ulaşıyor. Avrupa nüfusunun 4'te 3'ünü kapsayan bu kitle aynı zamanda toplam enerji tüketiminde yüzde 80'lik bir paya sahip. Böylece hafta içinde yapılan etkinliklerle geniş bir kitlenin temiz enerji kullanımında hassasiyet göstermesi için önemli bir adım atılması da sağlanıyor.

TÜRKİYE'DE DE KUTLANIYOR

Bu yıl, düzenlediği etkinlik sayısıyla Avusturya ön plana çıkıyor. Avusturya, 454 aktiviteyle Avrupa Hareketlilik Haftası'nın lokomotifi konumunda. Avusturya'yı İspanya ve Macaristan izliyor. Avrupa Hareketlilik Haftası, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin çeşitli illerinde bir dizi etkinlikle kutlanıyor. Bazı kamu kuruluşları ile bazı sivil toplum kuruluşları programını yaptı. Kimi gruplar bisiklet turları, kimi gruplar da açık hava toplu spor organizasyonlarına imza atıyor.

10 BİN KİŞİ PEDAL ÇEVİRECEK

"Arabadan inin"
İnci Orman da, Marmaris'te Süslü Kadınlar Bisiklet turunun temsilcisi. 38 yaşındaki Orman, bisiklet mağazasında çalışıyor. Organizasyona 200 kişinin katılımı nı bekliyor. Türkiye genelinde eş zamanlı yapılacak etkinlikte, bisikletlerine, 'Arabadan inin bisiklete binin', 'Bisiklete binelim özgürlüğü seçelim' gibi bisiklete binmeyi teşvik edici plakalar da kullanacaklarını söyleyen Orman, Marmaris'teki tur güzergahını da şöyle açıkladı: Yaklaşık 10 kilometrelik bir güzergah olacak. Atatürk Meydanı'ndan başlayıp, sahil yolundan devam edilecek. 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda tamamlanacak.

"Farkındalık yaratmak istiyoruz"
Karadeniz Ereğlisi'nden de bir grup kadın da bugün pedal çevirecek. Sosyoloji öğrencisi Bilge Özdemir, "Günlük hayatta nasılsak, kendimizi nasıl ifade ediyorsak bisikletimize de öyle bineceğiz. Hem kendimizi hem bisikletimizi süsleyeceğiz. Çok fazla motorlu araç var. Bu hafta kapsamında bisikletli ulaşımı destekleyeceğiz. Ses getirmeye çalışıyoruz" diyor.

"Her durumda bisiklete binilebilsin"
Süslü Kadınlar Bisiklet Oluşumu'nu, İzmir Amerikan Koleji öğretmeni Sema Gür hayata geçirdi. Gür, oluşumun çıkış noktasını şöyle anlattı: "3 yıl önce bisiklete binmeye başladım. Bisiklet gruplarına katıldım, erkek egemen bir hava sezdim. Sonra yakın kadın arkadaşlarım nasıl bisiklete binmeyi başardın, cesaret ettin, bravo demeye başladılar. Gördüm ki, kadınlar bisiklete binmeye korkuyorlar. Ben de cesaretlendirdim. Bir yandan da arkadaşlarla bisiklete illa formayla değil de her türlü binilebileceğini tartışıyorduk. Sohbetimizde süslü kadınlar olarak binilebileceği aklıma geldi. Kadın sokağa çıkarsa dünya değişir düşüncesiyle biraraya geldik." Bu oluşumdaki kadınlar, iki yıldır Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında etkinliklere katılıyor. Sosyal medya üzerinden birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Bugün İzmir'deki etkinliğe binlerce kişinin katılması bekleniyor.

"Ulaşımımızı bisikletle sağlayabiliriz"
Süslü Kadınlar Bisiklet turunun İstanbul ayağını Televizyoncu Perran Yalçın Yavru organize ediyor. Yavru, sosyal medya üzerinden yaklaşık bin kişinin etkinliğe katılacağını duyurduğunu belirterek, "Ben çocukluğumdan beri bisiklete biniyorum. Yaklaşık 5 yıldır da ulaşımımı bisikletle sağlıyorum. Kağıthane'deki evimden işyerimin bulunduğu Beşiktaş'a bisikletle gidip geliyorum.Amacımız, öncelikle kadınların trafikten de korkmadan bisiklete binmesi. Ayrıca günlük kıyafetlerle de bisikletin kullanılabileceğini, ulaşımımızı bisikletle sağlayabileceğimizi göstermek istiyoruz. Bir de yaşanan terör olaylarından dolayı, bilakis sokakta olduğumuzu gösterip, barış için pedal çevireceğiz" diyor. Yavru, İstanbul'un başka etkinlikleri nedeniyle saat 15:30'da, Haydarapaşa Garı'ndan başlayıp Bağdat Caddesi üzerinden Kadıköy'deki boğa heykelinde turun sona ereceğini söylüyor.

HANGİ ŞEHİR NE YAPIYOR

PARİS
Avrupa Hareketlilik Haftası'na, Paris, farkını ortaya koyarak katılıyor. Paris, 27 Eylül'de gün boyunca kentteki trafiği durdurarak tarihindeki ilk otomobilsizlik gününü kutlayacak. Ambulans gibi acil taşıtlar dışında motorlu araçların kentte gezinmesine izin verilmeyerek. Şehir tamamen yayalara bırakılacak. Belediye Başkanı Anne Hidalgo, tüm kentin bir gün boyunca araç trafiğinden arındırılmasını Parisliler ve turistler için gürültü, kirlilik, stres olmadan kentin keyfini çıkarabilecekleri bir gün olarak ilan etti.

İZMİR
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yılın en renkli etkinliği olacak. Bugün aralarında İstanbul, Antalya, Marmaris ve Muğla'nın da yer aldığı 10 ilde Süslü ve Şen Kahkahalı Kadınlar Bisiklet Turları yapılacak. Türkiye genelindeki tura 10 bin kadının katılması bekleniyor.

LEFKOŞA
Hareketlilik Haftası, Lefkoşa'da ilk kez kutlanıyor. Kutlamalar çerçevesinde bisiklet turları, yürüyüşler, konserler düzenlenecek. Makarios Caddesi'nde de, 'Arabasız Gün' etkinliği yapılacak.

KONYA
Konya Çevre İl Müdürlüğü de haftaya, bir dizi etkinlikle katılıyor. Bu kapsamda bugün saat 10:00'da Şefikcan Caddesi güzergahında kamu kurum kuruluşları personelleri, bisiklet grupları, bisiklet sporcuları ve bisiklet dernekleri ile tüm halkın davet edildiği bisiklet etkinliği yapılacak.

STOCKHOLM
22 Eylül günü Stockholm şehir merkezi tümüyle yayalara ve bisikletlilere bırakılacak. İsveçliler, bir gün de olsan Stockholm şehir merkezinin tadını çıkaracak.

TALIN
Söz konusu hafta boyunca, Talin'de de, farklı bir uygulamaya imza atılıyor. Araçların kullanılmamasını teşvik için, toplu taşımaya yöneltme projesi geliştirildi. Talin'de hafta boyunca ehliyetini gösteren toplu taşımadan ücretsiz yararlanabilecek. Amaç, otomobillerin kullanımını düşürmek.

AVEIRO (PORTEKİZ)
Avrupa Hareketlilik Haftası süresince ikinci el bisiklet satışları özendirilecek. Özendirme, ikinci el bisikletlerin uygun fiyatlarla satılmasıyla yapılacak.

TRABZON
Valilik, bu haftada, 2015 yılı için oluşturulan 'Hayalimizdeki sokaklar-Our Streets, Our Choise' teması kapsamında aktiviteler düzenliyor. 16-22 Eylül 2015 tarihleri arasında Trabzon'da bisiklet ve toplu taşıma araçlarının kullanılması, kısa ve orta mesafeli yerlere yaya olarak gidilmesi öneriliyor.

BİZE ULAŞIN