Londra Film Festivali başlıyor

İngiltere'nin en büyük sinema etkinliği Londra Film Festivali için geri sayım başladı. Her yıl yüzlerce filmi Londra'daki sinemaseverlerle buluşturan festivalde onur ödülü verilecek olan isim ise Avustralyalı aktris Cate Blanchett

Londra Film Festivali başlıyor
Her yıl dünyanın dört bir yanından yüzlerce filmi Londra'daki sinemaseverlerle buluşturan festival yine son derece heyecan verici. Programda bu yıl, 72 ülkeden toplam 238 film yer alıyor. 12 gün sürecek olan festival 7 Ekim Çarşamba günü Suffragette filmi ile açılış yapacak. İngiltere'de 20. yüzyılın ilk yıllarında feminist hareketi başlatan kadınların mücadelesini anlatan filmin başrollerinde Carey Mulligan, Helena Bonham Carter ve Meryl Streep var. Festival 21. yüzyılın dâhilerinden Steve Jobs'un hayatını anlatan Steve Jobs adlı filmle kapanacak. Oscar'lı yönetmen Danny Boyle'un merakla beklenen filminde Steve Jobs'u başarılı aktör Michael Fassbender canlandırıyor. Her iki filmin galası da Leicester Meydanı'ndaki Odeon Sineması'nda gerçekleşecek.

TÜRKİYE'DEN BİR FİLM VAR

Genç yönetmen Ziya Demirel'in yönettiği Salı isimli film de, festivalde gösterilecek filmler arasında. Film ayrıca Kısa Film dalında ödül için yarışacak. Festivale çok sayıda dünya çapında ünlü oyuncu ve yönetmen konuk olacak. Thelma & Louise filminin ünlü yıldızı Geena Davis de, bu yılki festivalin konukları arasında. Oscar'lı oyuncu festivalin ikinci gününde, sinema kariyeri hakkında konuşacak. Sinemaya olan katkılarından dolayı bu yıl Londra Film Festivali'nde onur ödülü verilecek olan isim Avustralyalı aktris Cate Blanchett. Festival kapsamında Blanchett'in oynadığı iki film gösterilecek. Bunlardan biri Carol, diğeri de Truth. Dünya sinemasından farklı türdeki pek çok filmi izleme imkanı veren festival, seminerler ve atölye çalışmaları ile de sinema sektörüne hizmet etmeye devam ediyor. Biletleri aylar öncesinden satışa çıkan ve çoğu tükenen festivalde bazı filmleri ücretsiz izlemek mümkün. Festival 18 Ekim Pazar günü sona erecek. Bu yıl 59. kez düzenlenecek olan film festivali ile Londralıları bir kez daha sanat dolu günler bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU