Gönüllüyüm yanındayım

Gençler için harika bir önerimiz var. Bu yaz hem kendileri hem de çevreleri için bir şey yapıp, gönüllü olarak çalışabilir, küçük bir çocuğun hayatına dokunmanın ya da gelecek nesillere tertemiz bir doğa bırakmanın hazzını yaşayabilirler

Gönüllüyüm yanındayım
Yaz geldi, okulların kapanmasına sayılı günler kaldı. "Güneş, kum, deniz sizi bekliyor. İşte bu yılın en gözde tatil rotaları" haberlerine de artık daha sık rastlanıyor. Elbette gençler tatili hak etti. Bu yüzden biz de onlar için birtakım tatil önerilerinde bulunduk. Ama bunlar biraz farklı öneriler. Modern hayat, bireyleri her geçen gün daha da bencilliğe iterken, toplumsal gelişimin yerini kişisel gelişim almışken ve mülteci sorunu ile birlikte 'merhamet yorgunluğu' gibi insanlığı sınavdan geçiren kavramlar tartışmaya açılmışken kim olduğumuzu hatırlamamıza vesile olacak öneriler. Ve bu öneriler gençlere karşılık beklemeden, vermenin hazzını yaşatacak, yardıma ihtiyaç duyan birine dokunabilmenin mutluluğunu hissettirecek ve paylaşmanın önem vermek olduğunu bir kez daha hatırlatacak. Ülkemizde özellikle gençlerin gönüllü olarak katkıda bulunabileceği, farklı alanlarda hizmet veren çok sayıda vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Ve bu kuruluşların birçoğu gönüllülerin özverili çalışmalarıyla ayakta duruyor. Ama bu çalışmalar sosyal hayatta dayanışma duygusunu diri tuttuğu için özellikle devlet de bu tür uygulamaları teşvik ediyor. Mesela birçok bakanlık gençlere gönüllü çalışacakları pek çok imkan sağlıyor. Gençler bu yaz, güçleri ve imkanları yettiği sürece gönüllü olarak çalışabilir. İşte gönülden hizmet etmenin en değerli emek olduğu kuruluşlardan birkaçı.

Kütüphane kur, yuva ve huzurevi ziyaretlerine git
Mavi Pusula Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (MAPUDER), 2013'te, farklı üniversitelerden öğrencilerin sosyal sorumluluk bilinciyle bir araya gelip Şanlıurfa ve Elazığ'da bulunan iki köy okulunun temel ihtiyaçlarının giderilmesini kapsayan yardım çalışmalarından sonra kuruldu. Eğitim eşitsizliğini önlemek için ihtiyacı olan öğrencilere yardım eden, okullarda kütüphane kuran dernek, yuva ve huzurevi ziyaretleri de gerçekleştiriyor. Dernekte gönüllü çalışmak için www.mapuder.org.tr adresindeki gönüllülük formunun doldurulması gerekiyor.

Genç gönüllüler buraya
"Kahramanmaraş Ekinözü İlçe Halk Kütüphanesi'nde kütüphane memuruna yardımcı olabilecek, bilgisayar kullanmaya yatkın gönüllü gençlere ihtiyaç vardır. Gönüllü olarak görev almak isteyen gençler iletişime geçebilirler." Bu ve benzer ilanlara http://gencgonulluler. gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. "Sen de gönül ver" sloganıyla yola çıkan Genç Gönüllüler, gönüllü arayanlar ve gönüllü olmak isteyenlerin buluştuğu bir adres. Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin gönüllü olarak hizmet etmeleri için pek çok gönüllülük fırsatı sunuyor. Sitede yer alan gönüllülük faaliyetleri eğitim, çevre, spor, kültür ve turizm, sağlık ve sosyal hizmetler ile afet ve acil durum kategorileri altında aranabiliyor.

Gönül elçileri aramızda
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde ortaya çıkarılan ve toplumda farkındalık yaratma amacını taşıyan Gönül Elçileri Projesi de tüm hızıyla devam ediyor. Bu proje kapsamında örneğin 30 yaşında bir hemşire, iki yaşlının evlerine giderek rutin bakımını sağlıyor. Bir yüzme öğretmeni, 10 çocuğa yüzme dersi veriyor. Bir müzisyen üç çocuğa saz çalmasını öğretiyor. Bir üniversite öğrencisi haftada iki gün engelli çocuklarla vakit geçiriyor. Bu projenin bir parçası olmak istiyorsanız yapmanız gereken Gönül Elçileri Başvuru Formu'nu doldurduktan sonra İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün (0212) 526 44 49 nolu telefonuna faks çekmek ya da basvuru@ istanbulgonulelcileri.gov.tr adresine göndermek. www. gonulelcileri.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda başvuru yapmak da mümkün.

Sevgiye ihtiyacımız var
Müzisyen Allen Hulsey de bir gönüllü. Çocuk Kanserleri Sevgi ve Dayanışma Derneği (ÇOKSEV) çalışmaları kapsamında hastanedeki çocuklara şarkılar söylüyor. Bazen de çocuklarla birlikte gitarları boyayıp bağışlıyor. Hulsey duygularını şöyle dile getiriyor: "Paylaşmak çok güzel bir duygu. Ben çocukların yanına aslında kendim için gidiyorum, Çünkü çocuklarla konuşmak ve müzik yapmak bana çok fazla mutluluk veriyor. Onlara arkadaş olarak yaklaşıyorum. Onların düşünceleri ve görüşleri ilgimi çekiyor. Biliyorum ki onlar da benim için aynısını yapardı. Ve ileride iyileştikleri zaman da başkası için aynı yardımlaşmayı gösterecekler."

Tutulan bir dileği sen gerçekleştir
Hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden üç ile 18 yaş arası çocukların ve gençlerin kalplerinde yaşattıkları dilekleri yerine getirmek için kurulan Bir Dilek Tut Derneği'nde aktif gönüllü olarak çalışmak mümkün. Verilen eğitim sonrasında gönüllüler dilek alımlarına ve dileklerin gerçekleştirilmelerine katılabiliyor. Gönüllüler ayrıca derneğe kaynak yaratma konusunda ve ofiste hediye paketleme gibi işlerde de katkı sunabiliyor. Başvuru için telefon numarası şöyle: (0212) 259 83 83

Kampa katıl eğitim ver
Yaklaşık bir asırdır bağımlılıklarla mücadele eden Yeşilay'ın gençlik komisyonu olan Genç Yeşilay, faaliyetlerini Türkiye çapında yoğun bir şekilde sürdürüyor. Genç Yeşilay, üniversite, lise, ilk ve orta okul seviyelerine uygun olarak kamp aktiviteleri, eğitim faaliyetleri, görünürlük çalışmaları gerçekleştiriyor. Genç Yeşilay'a gönüllü olmak isteyen gençlerin Yeşilay web sitesi www.yesilay. org.tr'de bulunan gönüllü formunu doldurmaları yeterli.

Doğanın korunmasına destek ol
Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) su kaynakları, ormanlar, denizler ve kıyıların korunması ile ilgili programlar uyguluyor. WWF'te gönüllüler doğa koruma çalışmalarına önemli katkı sağlıyor. Üniversite bahar festivallerinde stand açmak, vakfı tanıtmak, farkındalık yaratmak gönüllülerin vakıfta üstlendikleri görevlerden sadece birkaçı. Ayrıntılı bilgi www.wwf.org. tr'de.

Suriyeli çocukları mutlu et
Derviş Baba, Mimar Ali Denizci ve Musa Dede'nin 2009'da bir araya gelerek başlattığı bir sosyal sorumluluk projesi. Proje kapsamında maddi durumu yetersiz ailelere yardım toplanıyor, Suriyeli çocuklara eğitim veriliyor, evsizlere yardım ediliyor. Gençler, dervisbaba.net adresini ziyaret ederek gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi sahibi olabilir. Gönüllülük başvuru formu da aynı

Çocukların işçi olmasını önle
Farklı alanlarda çalışmalar yürüten Genç Hayat Vakfı'nın dikkat çeken gönüllülük projesi Fındık Bahane adını taşıyor. Projenin amacı mevsimlik tarım işçilerinin hizmet verdikleri üreticileri, bu işçileri koordine eden dayıbaşlarını, yerel halkı, yerel idari birimlerine çocuk işçiliği, çocuk hakları, sosyal haklar gibi konularda bilgilendirmek, çocukların öğrenim görmesine destek olmalarını sağlamak. Proje kapsamında; Düzce ve Sakarya bölgesine gelen mevsimlik gezici tarım işçisi ailelerin 16 yaş altı çocuklarının 'çocuk işçi' olarak çalışmalarını önlemek için yaz okulu programı uygulanıyor. Gönüllü başvuru formu www.genchayat.org'da.

Engelliler için kitap oku
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphanesi görme engelli vatandaşlar için arşivine sesli eserleri ekliyor. İBB Sesli Kütüphane, kitap okumayı seven gönüllülerle arşivini genişletiyor. Gönüllü olmak için aranan esasların başında, başlanan kitabın tamamlanması geliyor. Gönüllüler için gerekirse İSMEK'te diksiyon kursu da veriliyor. Gönüllü kitap seslendirmek isteyenlerin www.ibb.istanbul adresindeki Gönüllü Okuyucu Formu'nu doldurmaları gerekiyor.

Kanserli çocuklara umut olabilirsin
Kanserli çocuklara uygun tedavi ortamının sağlanması için çalışan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), hastaların tıbbi gereksinimlerinin yanı sıra fiziksel koşullarına ve sosyal ihtiyaçlarına de destek veriyor. Ayrıca tedavisi süren çocuklara ve ebeveynlerine tedavi süreçleri boyunca psiko-sosyal açıdan yaşam kalitelerini artırıcı çalışmalar yapıyor. Vakıf çocuklarla çalıştığı için gönüllülerden katkılarını düzenli ve devamlı olarak sunmaları bekleniyor. Vakıfta Aile Evi'nde çalışmak ya da kültür, sanat ve spor alanlarında gerçekleştirilen çocuk etkinliklerinde gönüllü olmak mümkün. Çocuklarla direkt olarak çalışacak gönüllülere vakıf tarafından iki günlük eğitim veriliyor. Ayrıntılı bilgi www.kacuv.org'da yer alıyor.
BİZE ULAŞIN