Halep’te insanlık suçu

Altı yıllık savaşın kaderini belirleyecek bir mücadeleye sahne olan Halep, geçen hafta Suriye Rejimi ve Rusya’nın hava saldırısına maruz kaldı. Hedefte siviller vardı. Çoğu kadın ve çocuk 444 kişi hayatını kaybetti. BM ‘İnsanlık suçu işleniyor’ açıklaması yaptı. Kentte yardım yapılamıyor

Halep’te insanlık suçu
Suriye'de 11 Mart 2011 tarihinde başlayan iç savaş altıncı yılına girdi. Kan ve gözyaşının eksik olmadığı ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı da 300 bini aştı. İç savaş yüzünden milyonlarca Suriyeli evinden, yurdundan ayrılmak zorunda kaldı. Suriye Rejimi ile Muhalifler arasında kör döğüşüne dönen savaş, başkent Şam'dan sonra ülkenin en büyük şehri olan Halep'te düğümlendi. Savaşın en ağır izlerini, sokaklarında taşıyan kadim şehir, bir zamanlar Suriye'nin en büyük ikinci kenti ve ticaret merkezi konumundaydı. 2011'de başlayan iç savaşla birlikte her şey değişti. Muhaliflerin 2012'de kentte bazı mahalleri ele geçirmesinden sonra rejimin bombardımanları başladı. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden bir olan Halep'e atılan varil bombaları kentteki yıkımın boyutunu artırdı. 4 bin yıllık Halep'in eski şehri büyük hasar gördü. Kentin simgelerinden Emevi Camii, kale ve sur tahrip oldu. Her gün bombaların yağdığı, ağırlıklı olarak sivillerin, kadın ve çocukların öldürüldüğü harabe şehir Halep'te yaşanan mücadele, şimdilerde Suriye'de altı yıllık iç savaşın kaderini belirleyecek.

MAĞDUR KADINLAR VE ÇOCUKLAR
Peki Halep'teki son saldırılar neden yaşandı? Hatırlanırsa ABD ve Rusya, uzun bir müzakere sürecinden sonra 9 Eylül'de Suriye'de kapsayıcı bir ateşkes için anlaşmaya varmıştı. Kurban Bayramı'nın birinci gününde yürürlüğe giren ateşkesin kademe kademe uzatılması planlanmıştı ama plan tutmadı. Suriye Rejimi'nin yüzlerce kez ihlal ettiği ateşkes sadece bir hafta sürdü. 19 Eylül'de ateşkesin sona erdiğini açıklayan rejim Halep kent merkezinde muhaliflerin denetimindeki doğu mahalleleri ele geçirmek için yeni bir saldırıyı başlattı. Halep aralıksız şekilde bombalandı. Rejim ve Rusya'nın saldırılarında Halep'in doğu bölgelerinde bir haftada çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 444 kişi hayatını kaybetti. Evlerin, hastanelerin, pazarların ve sığınakların bombalamaya başlandığı Halep'te her gün büyük bir can pazarı yaşanıyor. Savaş uçaklarının Halep'te sivilleri hedef aldığını belirten Halepliler, savaşın en büyük mağdurlarının kadınlar ve çocuklar olduğunu söylüyor.

BM: SAVAŞ SUÇU İŞLENİYOR
Rusya ve Esed rejimine ait savaş uçakları Halep'te kuşatma altındaki semtleri vakum, fosfor ve varil bombalarıyla yoğun şekilde bombalamaya devam ediyor. Her şeye rağmen Halep'ten ayrılmayan muhalifler, Rusya'nın daha önce kullanmadığı yeni bir bomba türünü Halep'te denemeye başladığını söylüyor. Muhalifler, ölü sayısının bu kadar yüksek olmasının nedeni olarak yer altındaki korunaklı sığınakları bile imha etme gücüne sahip olan bu bombaların kullanılması olduğunu anlatıyor. Birleşmiş Millitler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Rusya'nın bu silahı kullanmasına değinmiş, sığınakları tahrip eden bombaların Halep'te kullanılmasının şiddeti yeni bir barbarlık boyutuna taşıdığını belirerek bu silahları kullanmanın savaş suçu olduğunu söylemişti. Halep'te savaşın en büyük mağdurları yine çocuklar ve kadınlar oldu. BM'nin dünya çocuklarını korumak ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla kurduğu yardım kuruluşu UNICEF, Rus ve Esed uçakları tarafından bombardımana tutulan Halep'te, ateşkesin bitmesinden bu yana 106'e çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Sivillerin üstüne bomba yağdıran uçakların saldırılarında 78 kadın da yaşamını yitirdi. Muhaliflerin kontrolünde bulunan doğu mahallelerine yönelik saldırılarına devam eden uçaklar bölgedeki iki hastaneyi de yerle bir etti. UNICEF, Halep'te hayatta kalan 250 bin sivili tedavi edebilecek doktor sayısının sadece 30 olduğunu açıkladı. Kuruluş, bu sınırlı şartlar altında 'Çocukların yaşama şansı çok düşük. Çoğu genellikle ölüme terk ediliyor" açıklamasında bulundu.

YİYECEK DİYE BİR ŞEY YOK
Halep'te devam eden bombardıman ve bölgeye giden yardım konvoylarının Rus uçakları tarafından hedef alınması yüzünden şehirde büyük bir gıda sıkıntısı başladı. Büyük bir insanlık dramının yaşandığı şehirde siviller bir yandan bombalanıyor, öte yandan yiyecek bir lokma ekmek bulamıyor. Halep'te büyük bir gıda sıkıntısı yaşanmaya başladığını anlatan Sultan Murat Tümeni Halep Komutanı Vali, "Halep'te insanlar açlıkla boğuşuyor. Halep'in içinde yiyecek diye bir şey yok. İnsanlar birbirlerini yiyecek duruma geldi. Sabahakşam Rus uçakları Halep'i vuruyor. Ölenlerin çoğu da sivil. Cepheler vurulmuyor. Cephelerin gerisinde yaşayan sivil halk hedef alınıyor. Hastaneler vuruluyor, pazarlar vuruluyor, evler vuruluyor. En çok da çocuklar ve kadınlar mağdur oluyor" diyor.
BİZE ULAŞIN