Sosyal ağların ilginç tarihi

Hayatımızın bir parçası olan sosyal ağların gelişimi Sosyal Ağlar Tarihi adlı kitapta toplandı. Bilişim Uzmanı Buğra Ayan kitabında, farklı hikayelere sahip olan 250 ağın gelişimini mercek altına aldı

Sosyal ağların ilginç tarihi
Cumhurbaşkanlığı'nda sosyal medya uzmanı olarak çalışan Buğra Ayan artık hayatımızın bir parçası olan sosyal ağların tarihini bir kitapta topladı. Abaküs Yayınları'ndan çıkan Sosyal Ağlar Tarihi kitabı, sosyal ağların gelişim hikayesini anlatırken, adını ilk defa duyduğumuz ilginç sosyal ağların varlığını da haber veriyor.

BAŞARI DA VAR BAŞARISIZLIK DA
Kitapta başarı hikayeleri de var, başarısız tecrübeler de. İki arkadaşın şakalaşırken geliştirdiği sosyal ağ Emojli'nin hikayesine gülüyorsunuz, sosyal ağa katılanların verisini barındıran harddiskin kırılması sonucu çöken Diary X'in hikayesine üzülüyorsunuz. Kanser hastalarının dayanışması için kurulan sosyal ağlar, Ortodoks Yahudiler veya Müslümanlar için tasarlanan sosyal ağlar, bilim adamlarının fikir alışverişi yaptığı sosyal ağlar da kitapta yerini alıyor.

YOL GÖSTERİCİ BİR KİTAP
Kitabın sosyal ağ projesi yapmak isteyenler için de yol gösterici olduğunu belirten Ayan, "Uluslararası güçlerin kucağında büyüyen sosyal medya, agresif, rekabetçi ve aç gözlü olmaya devam edecek. İşte burada, ülkelerin kendi formalarını giyerek sahaya çıkması, gerek kendi kalelerini korumak gerekse bir oyuncu olmak için paha biçilmez bir öneme sahip olarak yerini koruyacak" diyor.

ANNE SİTESİ KURAN İKİ ERKEK
İşte, Sosyal Ağlar Tarihi'nde bazı ilginç örnekler:

aNobii: Kitapseverleri buluşturmayı amaçlıyor. Kullanıcılar site içinde sanal kütüphaneler oluşturabiliyor, diğer kullanıcıların kütüphanelerine oy verebiliyor.

Bubbbly: Ağın kurucusu Suni Coushik, Bubbly'i sesli twitter denilebilecek şekilde tasarlamış. Kullanıcılar ağda bulunan sesleri dinleyebiliyor, ayrıca kendi seslerini kaydedip paylaşabiliyor.

Cafemom: Anneler ve anne adaylarını hedefleyen bir sosyal ağ. New York merkezli olan anne sitesini, iki erkek kurmuş: Andrew Shue ve Michael Sanchez... Kurulduktan 1 yıl sonra rekora ulaşarak kadınlar için olan ve en çok tıklanan site oluyor.

Cancer in Common: Eski bir kanser hastası olan Chris Geiger tarafından kuruluyor. Platformda kanseri yenenler, kanser mücadelesi verenler ve onların arkadaşları birbirleriyle iletişim kuruyor.

Dageek: Üye olanlar, sevdikleri müzikleri, kitapları oyluyorlar. Böylece kendi düşüncelerine sahip insanları bulabiliyorlar.

İSLAMİ FACEBOOK'A 500 BİN ÜYE

DailyStrength: İnsanlar yaşadıkları psikolojik sorunlar veya tıbbi rahatsızlıklarla ilgili gruplara katılarak birbirine destek oluyor ve başarı hikayelerini paylaşıyor. Uzmanlar ve diğer üyeler de çözüm bulmaya çalışıyor.

FreeCycle: Kullanıcılar, kullanmadıkları, vermek istedikleri eşyaları ihtiyacı olanlara veriyor. Tüketim çılgınlığına karşı başlayan bu projenin bugün 7 milyona yakın üyesi var ve 5 binin üzerinde bölgesel gruba sahip.

Myfreeimplants: Estetik yaptırmak isteyen kadınları, bağışçılar ve doktorlarla buluşturuyor.

Mymfb: Hz. Muhammed karikatürlerinin Facebook üzerinde yer almasına tepki olarak kurulan sosyal ağ. Platform İslami Facebook olma düşüncesiyle yola çıkıyor. 500 binin üzerinde üyeye sahip.
BİZE ULAŞIN